Jelzálog van a lakáson?

Így add el a hitellel együtt!

Eladnád a lakásod, de még nem fizetted vissza a lakáshitelt? A dolog nem lehetetlen. Eláruljuk, hogyan szabadulhatsz meg tőle minél előbb!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Amennyiben bármilyen okból úgy döntesz, hogy a hitelkonstrukcióban vásárolt lakásból egy másikba szeretnél költözni, valamivel hosszabb utat kell végigjárnod, mint akkor, ha egy egyszerű adásvételt bonyolítanál le. A dolog azonban egyáltalán nem reménytelen.

Járj utána a lehetőségeidnek!

Elsőként azt fontos tisztázni, hogy milyen konstrukcióban vetted fel a hitelt, az állami támogatású kölcsönök esetében ugyanis 5-10 éves elidegenítési tilalmat is meghatározhatnak, ami annyit jelent, hogy ez idő alatt nem adhatod el a lakást.

Az ezzel kapcsolatos aktuális szabályozásnak mindenképpen nézz utána, mielőtt bármit is teszel.
Klasszikus, piaci forint vagy deviza alapú hitel esetében, illetve akkor, ha az elidegenítési tilalom ideje lejárt, könnyebb helyzetben vagy, hiszen bármikor áruba bocsáthatod az ingatlant.

Találj vevőt minél előbb!

Ha az új lakás kiválasztása már megtörtént, az első és legfontosabb dolgod, hogy vevőt találj az ingatlanra - ami nem feltétlenül gyors és egyszerű folyamat a mostani ingatlanpiaci helyzetben. Segítségedre lehet ebben egy jó ingatlanközvetítő cég, ahol ajánlatos úgynevezett kizárólagos megbízást kötnöd.

Ez a tapasztalatok alapján mind a fizetendő megbízási díjat, mind pedig az eredményességet tekintve hasznos, hiszen az iroda minden hirdetési tevékenységet levesz a válladról, és akár országos napilapokban is hirdeti fotóval, alaprajzzal illusztrálva a lakásodat. Jóval hatékonyabb módszer, mint a falragaszok vagy a saját erőből történő hirdetés.

Ha megtaláltad lakásod leendő vevőjét, az adásvételi szerződésbe foglaljátok bele, hogy a vevő - amennyiben ő is hitelre szeretné megvásárolni a lakást, amin már eleve rajta van a saját magad által felvett hitel - mennyi önerővel és mekkora hitelből szeretné megvenni az ingatlant.

Hitelügyintézés - mindkét fél részéről

Az adásvételi szerződés megkötését követően a vevőnek kell elindítania a hiteligénylést az általa választott banknál. Pozitív hitelbírálat esetén a vevő és a bank között létrejön a közjegyző által is biztosított hitelszerződés. Ha idáig eljutottál, az már tulajdonképpen siker, hiszen a vevőnek rendelkezésére áll az az összeg, amennyiből a lakásodat meg tudja vásárolni - abban az esetben, ha a vevőnek készpénzben rendelkezésre áll a teljes összeg, ezekre a lépésekre természetesen nincs szükség.

Ezután eladóként kérned kell a hitelt folyósító pénzintézettől egy úgynevezett értéknapos kintlévőségi kimutatást, mely megmutatja, hogy az adott napon a pénzintézetnek összesen mennyi követelése van veled szemben. Ezzel a kintlévőségi kimutatással és az adásvételi szerződéssel - lehetőség szerint együtt - keressétek fel a vevő bankját, hogy bemutathassátok az iratokat. Ekkor a vevő bankja átutalja a meghatározott összeget a bankodnak, vagyis gyakorlatilag előtörleszti az általad felvett hitelt.

Amikor ez megtörtént, a hiteltartozásod a folyósító bank felé megszűnik, a lakás tulajdonjoga pedig - az adásvételi szerződésnek megfelelően - a vevőre száll át. Mindezek után nincs más hátra, mint elindítanod a hiteligénylésedet az általad megvásárolni kívánt új ingatlan kapcsán.
 

Jó, ha tudod!
Mivel a fent leírt folyamat az esetek többségében időigényes, érdemes a lakásodból való kiköltözés időpontjában körültekintően megállapodnotok. Ellenkező esetben könnyen abba a kellemetlen helyzetbe kerülhetsz, hogy a régi ingatlanból már ki kell költöznöd, az újba azonban még nem költözhetsz be - például a hitelügyintézés elhúzódása miatt.

Ha csak lassan találsz vevőt

Ekkor sem kell elkeseredned, egyes bankok már az ilyen helyzetekre is piacra dobtak különféle hiteltermékeket. A költözési lakáshitel vagy az áthidaló kölcsön igénybevétele esetén akár teljes két éved is marad az előző lakás értékesítésére, valamint az abból való elköltözésre úgy, hogy eddig az időpontig semmilyen törlesztőrészletet nem kell megfizetned.

A mind forint, mind deviza alapon elérhető áthidaló konstrukció alapján 12 vagy 24 hónapos futamidejű hitelt vehetsz fel jelzálogfedezet mellett. A kölcsönt és lejáratait elegendő a futamidő végén visszafizetni. Amennyiben az ingatlanod a hitel futamideje alatt értékesítésre kerül, az említett összeget ebből kell visszafizetned.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ha ezt a konstrukciót egy normál lakáshitellel kombinálod, gyakorlatilag 0%-os önerővel tudod megvásárolni az újonnan választott lakást.

Ezt is szeretjük