Így spórolj egy gumilabdával!

A gyártó ígérete és a valóság

Akik hisznek benne, azt mondják, lágyabb lesz a víz, és mosószerből is kevesebb kell. Vajon igazuk van?

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Napjainkban már nemcsak a nagyvállalatok életében fontos pont a társadalmi felelősségvállalás kérdése, de a háztartásokban is egyre nagyobb hangsúlyt kap a környezettudatosság és a környezetterhelő anyagok csökkenő arányú felhasználása. Így a vegyipar által előállított csodaszerek kárára fokozatosan nő a környezetbarát megoldások alkalmazása.

Egy háztartásban a rendszeresen megjelenő vízkő jelentheti az örök harcot, mely a háztartási berendezések ellensége. Ellene csak a legerősebb vegyipari termékek lehetnek hatásosak, a keletkezését azonban egy környezetkímélő, egyszerű megoldással meg lehet akadályozni - elméletileg.

A vízkő és a vízkeménység

Ezek a kifejezések a reklámoknak köszönhetően ellenségként égtek a háziasszonyok tudatába, ám valós jelentésükkel valószínűleg nincs mindenki tisztában. Egy kis magyarázat: a víz keménysége a benne található kalcium- és magnéziumsók arányának a függvénye, és minél nagyobb ezek koncentrációja, annál keményebb a víz. Ehhez a két ionhoz kötődnek a hidrogénkarbonátok, melyek sajátossága, hogy melegítés hatására átalakulva kicsapódnak a vízből, és vízkövet hoznak létre.

A létrejövő vízkő mennyisége pedig a víz hőmérsékletének függvénye: minél magasabb hőmérsékletre történik a melegítés, annál több keletkezik. Ezért jelent állandó küzdelmet a vízkő elleni harc a vízlágyítás formájában, melynek célja ezen sók koncentrációjának csökkentése.

Természetbarát megoldás: mágneses vízlágyítás

Az egyik legolcsóbb módszert az újrafelhasználható polietilénből készült mágneses golyó jelenti, mely több gyártótól is beszerezhető, jellemzően rendkívül kedvező áron. Kopásálló, hosszú élettartamú, külső energiaforrást és karbantartást nem igénylő termék, mely éveken keresztül a háztartás részét képezheti, és sok területen válhat hasznossá a gyártók ígéretei szerint, de elsősorban a mosógépek vízkövesedést hivatott megakadályozni.

15 tipp, amivel tízezreket spórolhatsz

Nézegess képeket!

Elolvasom

Egyszerűen a mosandó ruhával együtt a forgódobba kell helyezni, ezáltal az ígéretek szerint a mosószer mennyisége is csökkenthető, ráadásul a mosás során kíméli a ruhákat, anyagának köszönhetően pedig zajt sem kelt a dobban. Ezenkívül ajánlják kávéfőzőkbe, WC-öblítőkbe, itatótálakba is helyezni a lágyabb víz érdekében. Ivóvízbe helyezve a magnetizált víz fogyasztása csökkenti a vesekő, az epekő méretét, a fogkőlerakódások mértékét, és tisztítja az egész szervezetet, fürdéshez használva pedig a bőr lágyabbá, egészségesebbé válhat.

A hatásmechanizmust illetően nem lehet klasszikus vízlágyításról beszélni, hiszen a víz tartalmát semmiben sem változtatja meg. A gyártók szerint a nagy erősségű mágneses tér hatására a vízkövet okozó ásványi sók nem válnak ki, nem rakódnak le, hanem mikrokristályokká alakulnak.

Pro és kontra

A reklámoknak köszönhetően a kemény víz jelentősége marketingszempontok miatt túlértékelt, hiszen a vásárlókkal elsősorban a vegyipar termékeinek nélkülözhetetlenségét kell érzékeltetni - bár tény, hogy a gépeknek káros a vízkő. A valóságban azonban nem árt tudni, hogy a gyártók a legtöbb háztartási gépet és mosószert már olyan anyagokkal kezelik, melyek már eleve csökkentik a vízkőképződés mértékét.

A kemény víz emberi fogyasztása pedig egyáltalán nem nevezhető károsnak, hiszen a kalcium a csontok fontos építőanyaga, míg a magnézium az idegekre és az izomzatra fejti ki pozitív hatását - nem utolsósorban az ásványvizek is ebbe a víztípusba sorolhatók.

Szakértők a mai napig vitatkoznak a gumigolyó hatékonyságát illetően, és legalább ennyire megosztja a használókat is: egyesek házi kísérletekkel, megfigyelésekkel támasztják alá a hatástalanságát, vagy épp egy egyszerű logikai okfejtésre hivatkoznak, miszerint a mágnes csak a fémekre van hatással, sókra nem, ennek ellenére mások egyértelmű jeleit tapasztalták a hatásának.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A szkeptikusok azzal is érvelnek, hogy, amennyiben tényleg működik az eszköz, akkor ez az alacsony befektetést igénylő, 40 éve újra és újra felbukkanó metódus miért nem terjedt el tömegesen, és miért nem ért el átütő sikert, valamint az eljárás miért szűkölködik tudományos, hatásmechanizmust alátámasztó elemzésekben.

Ezt is szeretjük