Így takarítsd a hűtőt, hogy alacsonyabb legyen a villanyszámla: részletesen elmondjuk a lépéseket
Pár lépés az egész.
- Apróságokon múlik, hogy tökéletesen fedjen az alapozó: a folyékony és a krémes változatokat másként kell felvinni »
- Mit kell tenni, ha már kopik az önbarnító? – 6 praktika, amivel megszabadulhatsz az utolsó barna foltoktól »
- Kényelmes, nőies fürdőruhák nagy mellekre, 9 ezer forint alatt: jó tartást adnak és szépen formálják az alakot »

- Gesztesi Károly 3 gyereke a címlapon: Panka, Dávid és Márkó sosem volt látható így együtt
- A máj és a vese állapotát is megmutatja a láb: ha ezt látod, muszáj orvoshoz fordulni
- Lecseréltek két zsűritagot is a Dancing with the Starsban: mutatjuk az új ítészeket
- Az éhezés jelképe lett a magyar kisfiú világhírű fotója - Varga Laci szomorú története
- Kvíz! Melyik ország fővárosa Vilnius? 10 kérdés az európai országokról
A hűtőszekrények általában a lakások legnagyobb fogyasztóit jelentik, amit a nem kellően körültekintő használhat tovább képes fokozni. Ezzel kapcsolatban azonban érdemes megemlíteni a takarítást is, mely több szempontból is összefügghet a témával, legyen szó a jégmentesítésről, a leolvasztásról vagy épp a hőleadó rács portalanításáról.
Ha szeretnéd, hogy a hűtő a lehető leghatékonyabban működjön, miközben nem fogyaszt többet a feltétlenül szükségesnél, érdemes bizonyos időközönként megtenned a következőket.
Így tüntesd el a jeget!
Bár a modern hűtőszekrények közül sok rendelkezik no frost vagy éppen önleolvasztó funkcióval, amellett, hogy a régi típusok is ugyanúgy jelen vannak a háztartásokban, az újabb készülékek nem megfelelő használata is eredményezhet jegesedést, aminek már néhány millimétere is drasztikus mértékben emelheti meg a készülék fogyasztását.
Jegesedést okozhat, ha gyakran nyitogatod a hűtő ajtaját, és a környezet levegőjének páratartalma miatt nedvesség jut a hűtőbe, de ugyanúgy probléma, ha melegen vagy még langyosan teszed be az ételeket, vagy, ha például nem szárítod meg a zöldségeket, gyümölcsöket, miután megmosod, és mielőtt a hűtőbe teszed őket. Érdemes megemlíteni továbbá, hogy kialakíthatja a jegesedést az is, ha például az ajtó nem zár tökéletesen, vagy pedig megsérül a tömítés, ilyen esetekben ezt a problémát kell elsőként megszüntetni.
Ha a hűtő nem olvasztja le önmagát, a jég vastagsága pedig már a három-öt millimétert is elérte, mindenképp szükséges megkezdeni a leolvasztást.
Ennek menetét megtalálod a berendezés használati útmutatójában is, az alaplépések azonban általában ugyanazok: a készüléket áramtalanítani kell, majd kipakolni, kieresztőnyílásához pedig tálcát kell tenned, hogy a leolvadt víz abba csöpögjön. Ezután csak várnod kell, mielőtt azonban visszapakolnál, érdemes alaposan kitakarítani a hűtőt, de legalább ilyen fontos, hogy ezután nyitott ajtó mellett hagyd kiszáradni, nehogy nedvesség maradjon benne.
A hőleadó rács portalanítása is nagyon fontos
Ha a leolvasztás miatt áramtalanítottad a készüléket, érdemes mindezt összekötni a hűtőrács portalanításával is, melyet szintén csak áramtalanított készüléken szabad elvégezni. Nagy szükség van azonban erre, a hőleadó rácson található porréteg ugyanis intenzíven szigetel, ami akadályozza a hőleadást. Ezt a készülék erőteljesebb keringetéssel kompenzálja, ami miatt a motor nagyobb teljesítményre kapcsol, és többet fogyaszt a berendezés.
A hőleadó rácsot ezért érdemes évente legalább egyszer letakarítani: az áramtalanítás után a rácsokat dörzsöld le egy kefével - haladj fentről lefelé, így a lehullott port az alsóbb részekkel együtt takarítod le -, majd tedd meg ugyanezt portörlő ronggyal is. Végül told a helyére a gépet, és helyezd újra áram alá. A folyamatról bővebben ide kattintva olvashatsz.
OLVASD EL EZT IS!