Ilyen volt a 70-es évek magyar álomkonyhája: lehet, hogy a tiétek is hasonló volt

A hetvenes években fellendült a bútoripar: a boltok konyhabútor-kínálatában azonban sokan csak gyönyörködtek.

Ilyen volt a 70-es évek magyar álomkonyhája: lehet, hogy a tiétek is hasonló volt
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Amikor a hetvenes években elindult a nagyszabású panelprogram, és egyre több fiatal költözött első lakásába, fellendült és nagyüzemivé lett a bútoripar, és a fővárosi gyárak mellett vidékiek is létesültek.

Abban az időben rendelés után lehetett bútorokhoz jutni, megérkezésükre azonban nagyon sokat kellett várni. A Centrum áruházakban egyszerűbb választékot, a Domusban a nyugatiasabb darabokat kínálták. Utóbbi készletét, ahogyan a bútorkiállítások termékeit is, inkább csak nézegették az álmodozó fiatalok. Sokan a szülőktől, nagyszülőktől örökölt asztalokkal és szekrényekkel rendezkedtek be, és csak egy-egy új holmit vásároltak maguknak, gyakran banki hitelre, ahogyan az most is sokszor előfordul.

Álomkonyhák a ’70-es években

Bár a panelkonyhákba beépített szekrények, jellemzően a Tisza Bútoripari Vállalat termékei kerültek, más típusú ingatlanokba továbbra is fennállt a kereslet a konyhabútorok iránt. Sok fiatal nézegethette a következő összeállításokat párás tekintettel, a szerencsésebbek pedig sok türelem és busás vételár ellenében hozzá is juthattak egy divatos konyhaszekrényhez.

A hetvenes évek konyhaszekrényein az élénk színek, így a narancs-fehér és a piros-fehér színkombinációk is kedveltek voltak a klasszikus barna árnyalatok mellett.
Fotó: fortepan.hu/Bauer Sándor, 1972.
A faszekrények mellett laminált bútorlapokból összeállított sorok is készültek a gyárakban. A panelkonyhákba az utóbbi, olcsóbb megoldás került.
Fotó: fortepan.hu/Bauer Sándor, 1973.
A bútorok jó részét egyszerűre szabták. Általában egyenes vonalaik voltak, a körkörös formák legfeljebb az ajtó- és fióknyitókon jelentek meg.
Fotó: fortepan.hu/Bauer Sándor, 1973.
Kivételt képeztek a korszakban kedvelt futurisztikus stílusú darabok, melyek azonban végképp elérhetetlenek voltak az egyszerű emberek számára.
Fotó: fortepan.hu/Bauer Sándor, 1975.
A bútorüzletek bemutatótermeiben szovjet, német és csehszlovák bútorokat is megtekinthettek az érdeklődők.
Fotó: fortepan.hu/Bauer Sándor, 1975.
A külföldi bútorokat a hazainál változatosabbra, divatosabbra szabták.
Fotó: fortepan.hu/Bauer Sándor, 1975.
Ami az étkezőbútorokat illeti, divatosnak számítottak a kárpitozott, fából készült, robusztus székek és a praktikus, kinyitható asztalok.
Fotó: fortepan.hu/Bauer Sándor, 1973.
A nagy helyet foglaló szetteket persze nem a kisebb panellakások paramétereihez találták ki.
Fotó: fortepan.hu/Bauer Sándor, 1973.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük