A 3 leghatásosabb házi módszer molyok ellen

Elfoglalták a konyhát, birtokukba vették a lisztet, a tésztákat és a fűszereket, sőt, még a ruháid közé is beköltöztek? Űzd el őket végleg praktikáinkkal!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az apró, hangtalanul repkedő, szinte észrevehetetlen molylepkék jelenléte elsőre csupán kellemetlennek tűnhet. Pedig ezek az apróságok nagyon is ártalmasak: rengeteg kárt okoznak, gyorsan szaporodnak, ha pedig beköltöztek a lakás rejtett zugaiba, igencsak nehezen tessékelheted ki őket. Szerencsére a molylepkék ellen is létezik néhány hatékony praktika.

A legfontosabb tudnivalók

A molylepkéknek két fajtája garázdálkodhat a lakásod falai között. Az egyik az úgynevezett aszalványmoly: 8-10 milliméteres, vörösesbarna szárnyú kis lepke, a hátán keresztben szürkés csíkkal.

Ez a fajta legfőképpen a konyhát, a konyhaszekrényeket és a kamrát kedveli. Nem válogatós: a liszttől a csokoládén és a száraz tésztán át egészen a müzliig és a fűszerekig mindenért rajong. A másik gyakori fajta az ezüstös szürke, 6-10 milliméter nagyságú ruhamoly, mely a ruhásszekrényeket, a gardróbokat és természetesen az ezekben elhelyezett ruhákat kedveli.

Mindkét fajta képes a legapróbb zugokban is megtelepedni, majd ott addig éldegélni, amíg csak a kedve tartja, ezért fontos, hogy az elűzés mellett arról is gondoskodj, hogy később se költözhessenek be a lakásba.

Zárd el a nassolnivalókat!

Havonta legalább egyszer pakold ki a konyhaszekrényeket, a polcokat pedig töröld át ecetes, vizes ruhával! A felbontott, de már régi lisztet, müzlit és csokoládét dobd ki, hiszen nem tudhatod, hogy nem költöztették-e már be apró petéiket a molyok.

A kamrát gyakran és alaposan szellőztesd ki, a lepkék ugyanis nem kedvelik a hideget és a huzatot sem. Minden élelmiszert zárható műanyag dobozban vagy csavaros befőttes üvegben tárolj.
A ruhásszekrényt is gyakran ellenőrizd, és a nem használt ruhákat is mosd ki időnként.

Kevésbé ismert, mégis roppant hatásos módszer, ha a frissen vásárolt lisztet, müzlit, szárazbabot egy órára beteszed a fagyasztóba: az esetleg már az áruházban az élelmiszerbe jutott apró élősködőktől így garantáltan megszabadulhatsz.

Űzd el őket levendulával!

A levendula az egyik leghatásosabb fegyver a molylepkék ellen. Szerezz be néhány csokornyit, és egy szép szalag segítségével akaszd a szekrényekbe - a molyok rövid időn belül távozni kényszerülnek.
Ha friss levendulát nem találsz, a drogériákban kapható, levendulás illóolajjal átitatott kis fakockák vagy golyócskák is megteszik: ezeket rejtsd az összehajtogatott ruhák közé.

Egy alapos szellőztetés után hatásos egy levendulás füstölő égetése, de az illóolajos párologtatás is, hiszen amellett, hogy a levendula illata ellazít, a molyokat is elűzi.

Ejtsd csapdába a molyokat!

A háztartási boltokban számos lepkecsapda között válogathatsz: az erős ragasztóval átitatott lapocskák vonzzák a molyokat, viszont örökre foglyul is ejtik őket.
Már évtizedek óta ismert tény, hogy az azonos fajhoz tartozó egyedek közötti vegyi kommunikációban feromonok segítenek. Ezt használják ki a feromonos rovarcsapdák, így a Bábolna-Bio feromonos terméke is: az illatanyagok megtévesztik a hím egyedeket, melyek nőstényt sejtve gyanútlanul repülnek rá a csapdára. Az egyes csomagok több hétre elegendő adagokat tartalmaznak, ráadásul az áruk is egészen baráti.

A feromonos csapdák mellett hatásos az egyszerű, szintén ragasztós felületű légypapír is, igaz, a látványa kevésbé esztétikus, mint a feromonos bio-csapdáké, ez utóbbiakat ugyanis akár a szekrény tetején is elhelyezheted, hogy ne legyenek szem előtt.

A végzetes mézes madzag
A méz nemcsak finom és egészséges, hanem kiváló molyfogó is.
Egy befőttes üveg tetejébe vagy egy eldobható, műanyag tálkába csorgass egy kevés mézet, majd helyezd el a konyhapulton. Az édes, végzetes nassolnivalónak nem tudnak majd ellenállni az apró kártevők.
Ezt is szeretjük