Gyors halált okozhat! Emiatt van annyi mérgezés a lakásokban ősszel és télen
Idén már többen is életüket vesztették a fűtés miatt. Előzd meg!
- Nőies és vagány átmeneti kabátok, melyek még az unalmas szetteket is feldobják: divatos fazonok árakkal »
- Kristen Stewart ennél furcsább ruhát még nem viselt: teljesen átlátszó, de ez a legkisebb baja »
- Teljes stílusváltáshoz kért segítséget az 58 éves nő: csodásan átalakult a szakemberek keze alatt »

- Végleg törlődhet a Gmail-fiókod összes levele, ha ezt csinálod: több milliárd ember érintett
- Gyerekként a Barátok közt Berényi Danija volt: ennyit változott 24 év alatt Váradi Zsolt
- Ki volt Az arany ember szerelme? 10 kérdés az iskolai kötelező olvasmányokból
- Lilu és Ördög Nóra közös műsorvezetése nem működött: a szőke tévés kitálalt, miért
- Jelentős szigorítás várhat az autósokra: sokan elveszíthetik miatta a jogosítványukat
A fűtési szezon kezdetével egyre több a kéménytűz, a füstmérgezéses eset, naponta riasztják a tűzoltókat robbanások és szénmonoxid-mérgezések miatt, pedig az ilyen esetek többsége kellő odafigyeléssel és felkészüléssel megelőzhető lenne - közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság - OKF - az MTI-vel.
Petróczi Tímea, az OKF szóvivője azt írta: az idén már csaknem 530 alkalommal riasztották a katasztrófavédelem tűzoltóegységeit kéménytüzekhez, kétszáznál is többször pedig szénmonoxid-mérgezésről szólt a bejelentés, ilyen esetben az idén 12-en vesztették életüket. Kéménytüzek miatt az idén a legtöbbször Szabolcs-Szatmár, Borsod-Abaúj-Zemplén és Pest megyében riasztották a tűzoltókat.
Kisdi Máté, a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője azt közölte: Budapesten szeptember 20-ig több mint 122 szénmonoxid-mérgezéses esethez kellett kivonulniuk, összesen 48-an szenvedtek szénmonoxid-mérgezést.
Ezek a mérgezések főbb okai
A szénmonoxid-mérgezés a legtöbbször a tüzelő-, fűtő- és egyéb berendezések, például a páraelszívó, kandalló helytelen használatára, a karbantartás és az ellenőrzés hiányára vagy a helyiségek nem megfelelő szellőztetésére vezethető vissza. Éppen ezért különösen fontos a kémények rendszeres ellenőrzése.
A nehezen észlelhető, színtelen és szagtalan szén-monoxid ugyanis jellemzően a tüzelőberendezésen vagy a nem megfelelően működő kéményből áramlik vissza a helyiség légterébe.
Ilyen gyakran kellene ellenőriztetni
Csak engedélyezett típusú, kifogástalan műszaki állapotú tüzelő-, fűtőberendezést lehet használni, ezt szakembernek kell beüzemelnie és javítania. A kémény állapotát előírt időszakonként - gázüzemű berendezés esetén évente, szilárd és olajtüzelésű berendezés esetén félévente - ellenőriztetni kell.
A szénmonoxid-mérgezésre utaló, egymás után jelentkező tünetekből ki lehet következtetni a veszély jelenlétét. Kattints ide, és ismerd meg a legfőbb jeleket! Baj esetén azonnal hívni kell a katasztrófavédelem műveletirányítási központját a 105-ös segélyhívó számon.
A gázkészüléket - kazán, bojler, konvektor - is évente felül kell vizsgáltatni. Hasznos lehet a szénmonoxid-érzékelő készülék használata is, ez azonban nem helyettesíti a rendszeres karbantartást, felülvizsgálatot.
Budapesten 2013-ban szeptemberig csaknem 40 ezer lakásba nem tudott bejutni a kéményseprő, hogy az időszakos felülvizsgálatot, ellenőrzést elvégezhesse. Ezeknek az ingatlanoknak a tulajdonosával, használójával szemben a tűzvédelmi hatóság szükség esetén eljárást kezdeményez.
OLVASD EL EZT IS!

- lakás
- lakás- és pénzügyek
10 kritikus pont, ahol mérgek juthatnak be az otthonodba

- szolgáltató
- villanyszámla