Halált is okozhat a konyhai szagelszívó: mire ügyelj a fűtési szezonban?
Amilyen praktikus, sajnos legalább annyira veszélyes is lehet, többek között elősegítheti a szén-monoxid visszaáramlását.
Egyre többen szereltetnek fel otthonukban konyhai szag-, illetve páraelszívót, mely igen hasznos szerkezet, hiszen amellett, hogy megszünteti a kellemetlen szagokat, a párásodás mértékét, ezzel együtt pedig a penész kialakulásának kockázatát is csökkenti.
Ám amilyen praktikus, sajnos legalább annyira veszélyes is lehet, többek között elősegítheti a szén-monoxid visszaáramlását, így alkalmazása könnyen tragédiához vezethet.
Nemcsak kazánhiba okozhat bajt
Szinte minden második nap hallani halálos kimenetelű szén-monoxid-mérgezésről a fűtési szezonban, aminek okai nem kizárólag a nemtörődömségben keresendőek.
Célszerű persze rendszeresen ellenőriztetni a fűtőberendezést - a fűtésszezon kezdetén, minden évben -, és bármilyen felmerülő probléma esetén szakembert hívni, emellett azonban olyan tényezők is állhatnak a háttérben, melyekre sokan nem is gyanakodnak.
A kazán vagy a kémény hibáján kívül ezek közé tartozik a porosodás - a por hálószerű szövevényt képez a kazánban, mely szén-monoxid- és koromképződéshez vezethet -, valamint az is, ha túl nagy teljesítményű a kazán a lakás kis méretéhez képest.
Komoly veszélyt jelenthet a szagelszívó
A harmadik legkomolyabb veszélyforrást azonban, ahogy arra a Kéményjobbítók Országos Szövetsége is felhívja a figyelmet, a konyhai szagelszívók terjedése jelenti.
Ezek ugyanis levegőt szívnak el a lakásból, ha pedig nincs megfelelő utánpótlás, könnyen megtörténhet, hogy a kéményen keresztül elvezetett, égéstermékeket tartalmazó levegő áramlik vissza a lakásba. A kockázatot fokozza, ha a kazánhoz túl közel helyezkedik el a páraelszívó, illetve, ha túl erősek a nyílászárók, ezáltal pedig nem biztosított a megfelelő szellőzés.
Ha spórolni is szeretnél
A fűtésre pénztárcád szempontjából sem árt egy kicsit jobban figyelni. Hallgasd meg egy szakértő rezsicsökkentő tippjeit!
Így kerülheted el a tragédiát
A szabályok szerint a nyílt égésterű kazánokat és a szagelszívókat egy relével kell összekötni, mely megakadályozza, hogy egyszerre működjenek. Ha azonban ez a lakásodban nincs így, mindig ügyelj rá, hogy a két készülék sose működjön egyszerre, illetve válassza el őket mindenképp legalább egy ajtó. Tehát, ha például a kazánod a fürdőszobában kapott helyet, csukd be az ajtaját, ha épp működteted a szagelszívót.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ha utóbbit bekapcsolod, nyisd ki mindig résnyire az ajtót vagy az ablakot, hogy pótold a levegőt, emellett ügyelj arra is, hogy rendszeresen szellőztess. Mindemellett életet menthet, ha időben beszerzel egy szén-monoxid-érzékelőt, amihez már néhány ezer forintért hozzájuthatsz.
Van szén-monoxid-érzékelőd?
OLVASD EL EZT IS!
- fűtés
- olcsó
Ez a legolcsóbb fűtési módszer
- lakás- és pénzügyek
- veszélyes anyagok
7 veszélyes dolog a háztartásban, amivel meg is mérgezheted magad
- villanyszámla
- spórolás