Ilyen luxusketrecekben élnek a lakás nélküli kínaiak: meglepően nagy népszerűségnek örvendenek

Kitalálói szerint egy lakáspiaci űrt tölt be a szerkezet.

Furcsa otthonok
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az Economist Intelligence Unit évente elkészített listájában a világvárosok árszínvonalát hasonlítja össze. A 2016. évi lista legdrágább városai között Szingapúr és Zürich után Hongkong az előkelő harmadik helyezést érte el.

A Föld egyik legsűrűbben lakott területén azonban nem kis problémát okoz az árak egekbe szökkenése, különösen azért, mert a drágaság az albérlet- és ingatlanpiacot érinti a legérzékenyebben. Szinte lehetetlen kedvező áron találni lakást Kína modern városállamában, ami miatt sokak megélhetése veszélybe került.

Kabinok szegényeknek és gazdagoknak

Hongkongban azonban nem tétlenkedtek sokáig: a kialakult krízisre több megoldási javaslat is született a tervezők részéről, amivel a lakhatási problémákkal küzdőknek kívánnak alternatívát nyújtani. A furcsa lakásokat a japán kapszulahotelek ihlették, amelyek alapkoncepciója szintén az volt, hogy kis területen minél több kabint építhessenek be.

Bár a szegényebb rétegből már tíz évvel ezelőtt is 50 ezernél is többen éltek ketrecszerű, fémrácsos, bezárható, mégis embertelen férőhelyeken, luxusváltozat építésére ez idáig nem gondoltak. Az előkelő kabinok lényege is a pénz-, a hely- és az energiatakarékosság, - első ránézésre ugyan zsúfoltnak tűnnek, mégis meglepően nagy népszerűségnek örvendenek a lakosság körében. 

Sandy Wong, a kínai vállalkozó egy különös alternatívát kínál: akár 18 kapszulát is tartalmazó lakásokat, ami elsőre nagyon bizarr ötletnek tűnik.
A futurisztikus kabinok a 20 és 40 közöttieket célozzák meg. Bérlésük 100-150 ezer forint havonta, a borsos árat a privát szféra biztosításával indokolják.
A kabin nemcsak alvásra nyújt lehetőséget: TV, légkondi, tükör és LED-világítás is tartozik hozzá.
A bejárati ajtóval szemben egy kis pulton állítható a hőmérséklet, a világítás, de fülhallgató is csatlakoztatható hozzá.
A luxuskabinokhoz közös konyha és fürdőszoba tartozik, ami miatt sokan botrányosnak magasnak találják az árat, rövid távra mégis elérhető megoldást jelentenek.
A luxuskabinok ötletét a főként Japánban működő kapszulahotelek adták. A szűk hálóhelyek olcsó szállást biztosítanak a vendégek számára.
A kapszulahotel szobái között vannak teljesen felszereltek, de olyanok is, amelyekben csak egy szűk alvóhelyet alakítottak ki. Alulfoglalkoztatottak akár hónapokra is bérbe veszik őket.
Még mindig jobban járnak, mint az a réteg, amelynek fémrácsú ketrecekben kell eltöltenie az éjszakákat.
Pedig ők sincsenek kevesen: már tíz évvel ezelőtt több mint 50 ezer embernek jelentették az egyetlen lehetőséget ezek a bérketrecek Hongkongban.
A ketreclakások legálisan működnek a házakban, de jellemzőek rájuk a rossz higiéniai körülmények. Az ide bekerülő nincstelen réteg számára nagyon nehéz a kitörés, a megoldást csak a bérlakások építése jelentené.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük