Képes belemászni a füledbe? Éjszaka bújik elő a résekből az apró kis rovar
Sokan félnek a hétköznapi rovartól: eláruljuk, van-e alapja.
A közismert és egész Európában elterjedt fülbemászó az egyik leggyakrabban előforduló rovar hazánkban, így szinte mindenki egyből felismeri - köszönhetően többek között jellegzetes megjelenésének is -, a többségnek pedig a róla szóló mendemondák is rögtön eszébe jutnak.
Kevés olyan gyerek létezik, akit felmenői vagy éppen a többiek ne riogattak volna a fülbe belemászó, majd ott a dobhártyát átrágó és az agyban petéket lerakó fülbemászó képével, figyelmen kívül hagyva, hogy mindez mennyiben fedi a valóságot.
Amennyire sokan félnek tőle, olyannyira kevesen ismerik ezt a kis rovart, illetve a válaszokat arra, valóban belemászik-e a fülbe, hol rejtőzik, és mikor jelenik meg, milyen károkat képes okozni, hogy kerülhet a lakásba, és hogy lehet távol tartani tőle.
Fülbe mászik a fülbemászó?
A körülbelül 10-15 milliméter hosszú, gesztenyebarnás, rozsdás árnyalatú közönséges fülbemászót igen könnyű felismerni megjelenéséről, elsősorban azonban jellegzetes fartoldalékáról, fogójáról, melynek szerepe elsősorban a táplálékszerzés, valamint ellenségeinek elriasztása.
Az ijedelem és pletyka, miszerint bemászik a fülbe, részben a félelmetesnek ható fogónak és vékony, hosszúkás alakjának köszönhető, azonban - bár kivételek nyilvánvalóan akadhatnak - teljesen alaptalan, a fülbemászónak ugyanis kifejezetten kellemetlen búvóhely az emberi hallójárat, az oda való bekerülésének csupán akkora az esélye, mint bármely más rovar esetében.
Így előzd meg a hangyavonulást a lakásban: 6 természetes módszert mutatunk
Nézegess képeket!
ElolvasomOkozhat bármilyen kárt?
A fülbemászó tehát előbbi szempontból teljes mértékben ártalmatlan kis rovarnak számít, ami a legtöbb esetben általánosan is igaz rá, sőt, még hasznos is lehet, legfőbb táplálékát ugyanis a mezőgazdasági kártevők, tetvek, peték, hernyók jelentik.
Ha azonban elszaporodik, már okozhat komolyabb károkat, többek között a gyümölcsök megrágásával, amivel a lakásba kerülve is okozhat problémákat.
Bár az emberre nem jelent semmiféle veszélyt, a lakásban való jelenléte kellemetlen lehet, nem beszélve arról, hogy ez magának a rovarnak sem jó, elsősorban ugyanis a természet közelében érzi jól magát, főként a nedvesebb, magasabb páratartalmú helyeken. A lakásban nem tud megtelepedni, főleg nem elszaporodni, általában rövid időn belül elpusztul.
Hogy kerül a lakásba?
Amellett, hogy behurcolással és az ablakokon át is az otthonokba kerülhet, gyakran jelenik meg nagyobb esőzések után - azok elől menekülve -, de ősszel az érett gyümölcsökkel, például almával, szilvával, szőlőfürtökkel is könnyen a konyhába juthat.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A konyhán kívül a fürdőszoba nedves, párás közege jelent számára ideálisabb helyet, annak is a repedései, kisebb üregei, melyekbe nappal behúzódik, jellemzően ugyanis csak éjszaka aktív, akkor bújik elő.
Hogy távolítsd el a lakásból?
Elszaporodni a lakásban nem fognak, így megszabadulni is igen könnyű a fülbemászóktól, például mesterséges búvóhely kialakításával. Ehhez nem kell mást tenned, mint egy cserépbe vagy olyan tálba, melybe könnyen bele tud mászni, elhelyezni egy nedvesebb rongyot. Nagy a valószínűsége, hogy a számára kedves helyet a fülbemászó is megtalálja, érdemes azonban várni egy-két napot, míg kiviszed azt a kertbe vagy bármilyen más zöld területre, ahol kirázhatod a rongyot.
OLVASD EL EZT IS!
- élősködő
- házimunka