Fura kocsonya a fűben: esős időszakban jelentkezhet a csúnya kerti fertőzés
A nem túl gusztusos zselé a fűben tulajdonképpen egy, a szálak közt szaporodó algatelep.

- Veszélyes szépségtrendek terjednek az interneten: ezeknek a kipróbálását senkinek sem javasoljuk »
- A legcsinosabb egyrészes fürdőruhák a szezonban, amikben szuper nőies lehetsz a strandon: divatos fazonok árakkal és lelőhelyekkel »
- 3 természetes vízhajtó, ami lendületbe hozza az anyagcserét: hatékonyabban méregtelenít a szervezet, ha bekerülnek az étrendbe »

- Soma lányának esküvői fotója: a 29 éves Hanna különleges menyasszony volt
- Kvíz! Emlékszel az általánosban tanult versekre? 8 idézet szerzőjére kérdezünk rá
- Kvíz! Átmennél most az elsősegélyvizsgán? 8 kérdés, amire nem csak a jogsi miatt kell tudni a választ
- Gyönyörű kis tó Budapesttől egy karnyújtásnyira: homokos stranddal és jó hangulattal vár a Domonyvölgyi-víztározó
- Fodor Zsóka és Koós János egy párt alkottak fiatalon: ezért nem házasodtak össze
Kellemetlen élmény vele találkozni, de esős időszakokban könnyen előfordulhat: a fura, kocsonyaszerű valami a fűben egyfajta kerti fertőzés, mely az utóbbi években egyre gyakoribb.
A jelenséget egyfajta cianobaktérium, a Nostoc commune nevű alga okozza, mely a legkülönbözőbb terepeken, szárazföldön, vízben és akár a legmostohább körülmények mellett is megél.
Mit érdemes tudni erről az algáról?
A Nostoc commune a fűszálak tövénél jelentkezik, ha nap nap után jókora esőzések vannak, vagy túllocsolják a füvet. Először egy kisebb, belül üres, zselészerű gömb jelenik meg, mely hamarosan lelapul, és egykettőre telepekké egyesül.

A telepek jellege attól függően változik, hogy nedves vagy száraz-e a felszínük. Ha nedves, akkor barna, kék vagy zöld színűek, állaguk pedig zselészerű. Amikor száraz, felületük barna színű és keményebb, kérgesedett.
Az alga esős időszakban könnyen elszaporodik, egy szárazabb időszak után azonban könnyen visszatér, amint újra nedvességhez jut. Különösen akkor terjed gyorsan, ha a terület, ahol nő, árnyékos. Kifejezetten kedveli, ha a talaj tömör, oxigén- és tápanyagszegény. Mivel elszórja a spóráit, az alga rövid idő alatt egyre nagyobb területet tehet magáévá a gyepből.
Fontos a megelőzés
Ha a fű gyenge, vagy a fertőzöttség erős, az algatelepek akár tönkre is tehetik azt. Érdemes tehát hangsúlyt fektetni a megelőzésre. Fontos a lenyírt füvet mielőbb eltávolítani, mert az táptalaj a fertőzéseknek. A fű nedvességére is fontos figyelni: az eső természetesen kivédhetetlen, de a túllocsolás nem. Heti 20-30 liter/négyzetméter mennyiségű víznél ne kapjon többet a gyep. Ezt a vízmennyiséget heti 2-3 locsolás alkalmával érdemes szétosztani. Sok kisebb locsolás esetén a fű állandóan vizes, a levegő pedig párás lesz, ami elősegíti az alga szaporodását. Végül, jó tudni, hogy a megfelelően táplált fű kevésbé van kitéve a fertőzésnek.
Ha a megelőzés hiábavaló volt, és a terület erősen fertőződött, végső esetben sajnos el kell távolítani a füvet, és a talaj felső 4-5 centiméterét is. Ezután jó minőségű földdel kell pótolni a veszteséget, és újrafüvesíteni a területet.
7 csodaszép, mégis igénytelen díszfa az utcafrontra
Csodás színű levelek, bogyók és virágzat: szép utcafronti díszfákat mutatunk, melyek nem igényelnek sok törődést.
Képek: wikipedia.org.
OLVASD EL EZT IS!

- újrahasznosítás
- kert
Mesés kerti hinták feleslegessé vált vackokból: az udvar díszei lesznek

- kreativitás
- képek