Néhány dologhoz semmi joga a főbérlőnek, hiába gondolja, hogy megteheti
Hiába övé a lakás, ezt a dolgot nem tehetné meg.
A lakás bérbeadása során a bérlőt és a tulajdonost is megilletik bizonyos jogok, ugyanakkor kötelességeik is vannak, melyeket a félreértések és a zavaros, kényes helyzetek elkerülése érdekében érdemes már az elején tisztázni egy szerződésben.
Sok olyasmi van azonban, ami inkább tartozik az illem és a szokás, mintsem a törvény hatálya alá. Számos más szabály mellett fontos például tisztázni azt is, a tulajdonos mikor és milyen körülmények között keresheti fel az ingatlant.
A tulajdonosnak joga van ellenőrizni az ingatlant
A lakás tulajdonosának jogában áll, hogy bizonyos időközönként ellenőrizze az ingatlan állapotát, annak rendeltetésszerű használatát, amire a törvény évi egy alkalmat mindenképp biztosít neki.
Természetesen ezen kívül is bármit bele lehet foglalni a szerződésbe, mindenről a felek dönthetnek, akár az is benne lehet, hogy hetente ellenőrzi a lakást, de az is, hogy valóban csak az évi egy alkalomhoz tartja magát. A félreértések elkerülése és mindkét fél érdekében fontos mindezeket írásban rögzíteni.
Nem háboríthatja a lakók nyugalmát
A törvény ugyanakkor azt is előírja, hogy az ingatlan tulajdonosa jogainak gyakorlása során nem háboríthatja a bérlőket. A bérleti szerződés aláírásakor a bérleti jogviszonnyal a tulajdonos a használat és a birtoklás jogát átruházza a bérlőkre, így a lakásba nem mehet be csak úgy, ugyanis azzal magánlaksértést követ el. Jogilag ugyanis hiába övé a lakás, a szerződés aláírása után, az átruházás miatt az másvalaki lakásának számít.
A szerződésbe akár azt is bele lehet foglalni, hogy bármikor ellenőrizheti a lakást, de ezt nem teheti meg anélkül, hogy a lakókkal azt előre ne egyeztetné.
Nem mehet oda olyankor, ha nincsenek otthon, nem járkálhat csak úgy ki-be, nem keresheti fel a lakást lehetetlen időpontokban, nem maradhat vagy éjszakázhat ott, és például nem is mutogathatja a lakást idegeneknek - ha például úgy dönt, eladja -, ha nem egyeztette előre le a bérlővel. Nem kezelheti továbbá saját lakásaként olyan értelemben, hogy még kopognia, csengetnie se kelljen, nem nyithat csak úgy be.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Vannak kétes esetek
A szerződés azért is nagyon fontos, mert ha nincs, a tulajdonost nem terheli semmiféle kötelesség, a lakást saját birtokaként kezelheti, és bármikor használhatja, nem hivatalos bérlőként nem lehet tenni ellene semmit.
Sokan róják azonban fel, hogy szerződés esetén a jog a bérlőket védi jobban, nem véletlen, hogy könnyen kialakulhatnak olyan problémás esetek, melyek során például nem fizetnek a bérlők, a tulajdonos pedig nem tehet semmit, még csak be sem mehet a saját lakásába. Ezért érdemes ügyvéd által fogalmazott, és közjegyző által ellenjegyzett szerződést kötni.
OLVASD EL EZT IS!
- katasztrófavédelem
- kazán