Eldugult csapok vízkőtelenítése saját kezűleg

Így csináld!

A vízkő nemcsak külsőleg okoz problémát: a csapok belsejében is lerakódik. Így távolítsd el!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A csöpögő csap nemcsak idegesítő, de a pénztárcádnak sem tesz jót. A kellemetlenséget sokszor az elkopott tömítés okozza, de a vízkő okozta lerakódások is eredményezhetik, a csap eldugulása, eltömődése mögött pedig szinte minden esetben a vízkő áll.

Szerencsére a lerakódásoktól könnyen megszabadulhatsz, és a csöpögéssel, dugulással is leszámolhatsz anélkül, hogy szerelőt kellene hívnod. Megmutatjuk, hogyan szerelheted szét a csapot saját kezűleg, és milyen szerekkel érheted el, hogy a vízkő az utolsó morzsáig eltűnjön belőle.

Perlátor leszerelése és tisztítása

A legtöbb lakásban ma már olyan modernebb csaptelepek vannak, melyeket perlátorral láttak el. Ennek a rácsos kis szűrőnek az a feladata, hogy levegővel dúsítsa a vízsugarat azáltal, hogy az osztott sugárban folyik át rajta. A Magyarország területének nagy részére jellemző kemény víz miatt azonban a rácson nagyobb lehetősége van a vízkőnek megtelepedni, ami egy idő után eltömítheti a perlátort. Tisztítása egyszerű ecetes vagy tisztítószeres átmosással csak akkor lehetséges eredményesen, ha leszeded, és úgy tisztítod ki.

A perlátor általában egyszerűen egy fogóval vagy csavarkulccsal letekerhető. Ha sikerült leszedned, vedd ki a perlátort a fém perlátorgyűrűből, és áztasd tömény ecetben fél-egy órán át - az ecet hatásfokát növelheted azzal, ha előzőleg felmelegíted -, vagy használj vízkőoldót.

Fontos, hogy csak a gyűrűből kivett műanyag perlátort áztasd be, mert a króm- vagy fémgyűrű felületén kárt tehet a tömény savas áztatás. Ezután szereld vissza az egészet, de addig ne szorítsd teljesen a csapra, amíg meg nem győződtél róla, hogy teljesen kitisztult a szűrő.

15 szerszám, amit tarts otthon!

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ha a zuhanyfej tömődött el

A zuhanyrózsát szintén könnyen eltömíti a vízkő. Szétszerelése általában nem lehetséges, az ecetes áztatás ez esetben azonban anélkül is hatásos. Csavard le a fejet a gégecsőről, és áztasd egy éjszakán át tömény ecetben. Másnap erős kefével súrold át a lyukakat, majd csavard vissza a helyére, és erős, hideg vízsugárral belülről is mosd át. Ezt a módszert azonban csak fém zuhanyrózsa esetében alkalmazd, mert az ecet tönkreteheti a műanyagot.

Köpködő csap
Elképzelhető, hogy nemcsak csöpög a csap, hanem a megnyitásakor köhögve, köpködve jön belőle a víz. Ennek oka lehet az is, hogy légbuborék keletkezett a csövekben. Ha kíváncsi vagy, mit tehetsz ilyenkor, kattints ide! »

Vízkőlerakódások a csap belsejében

Amennyiben a vízkő nem csupán a külső perlátoron, hanem a csap belsejében is lerakódott, szét kell szerelned a csapot ahhoz, hogy kitisztíthasd. Ehhez először zárd el a fő vízcsapot, majd távolítsd el a hideg, illetve meleg víz jelzésére szolgáló műanyag fedőt.

Ez alatt található egy csavar, melynek kicsavarásával leveheted a foglalatot, mely alatt pedig megtalálod az alátétet. Ezeket az alkatrészeket alaposan mosd át ecettel vagy vízkőoldóval, és nem árt, ha a csap belsejét is átmosod.

Amennyiben utóbbiban jóval makacsabb a vízkőlerakódás, akkor sajnos magát a csapot is le kell szedned, és alapos áztatásnak alávetned ecetes vagy vízkőoldós vízben. Akár át is forralhatod, amennyiben fémből készült szerelvényről van szó.

Még több megoldás vízkő ellen
Ha eleged van a vízcsap külsején lerakódó fehér vízkőpöttyökből és a kád szélére rakódott vízkőrétegből, és kíméletes, de hatékony megoldást keresel az eltávolításukra, akkor kattints ide! »
Ezt is szeretjük