Halálos, rejtett méreg a lakásban

Így védekezz ellene!

Méreganyagok és vegyszerek tucatjai veszélyeztetik az egészséged a lakásodban is. Az ólom sem kivétel.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az utóbbi évtizedekben egyre több anyagról derült ki, hogy veszélyes az emberre nézve.

A formaldehid egészségkárosító hatása köztudott, ugyanezt a jó hőszigetelő tulajdonságáról híres, ám igen veszélyes azbeszttel kapcsolatban is bizonyították már, és az élelmiszerekben található mesterséges adalékanyagok nagy részétől is óva intenek sokan.

Az egészségre káros anyagok egy részétől könnyen távol tarthatod magad. Nem egy azonban anélkül is jelen lehet a környezetedben, hogy tudnál róla. Bár az ólom mérgező hatását is bizonyították már, a mai napig jelen lehet a régi vízvezetékekben vagy éppen a falfestékekben.

Csökkent intelligencia, agykárosodás, viselkedési zavarok

Az ólom mérgező hatású fém, mely lenyelve és belélegezve is ártalmas. A szervezetben ugyanazokban a szervekben rakódik le, mint a kalcium, gátolja az agyi ingerületátvitelt, és károsítja a vérsejteket.

Gyermekeknél - fejlődő szervezetük miatt - különösen veszedelmes az ólommal való érintkezés. Már kis mennyiségű ólom is tanulási és viselkedési zavarokat okozhat, ha hosszú ideig vannak kitéve hatásának. Szakemberek becslései szerint a vér deciliterenkénti ólomtartalmának csupán tíz mikrogrammos növekedése a gyermekeknél már három pontos IQ-csökkenést okozhat. Nagyobb mennyiségű ólommal való érintkezés még komolyabb veszélyekkel jár: hatására vese- és idegrendszeri károsodás, sőt, akár halál is bekövetkezhet.

Az 1970-es években kezdődött meg az ólomtartalmú benzinek fokozatos kivonása a forgalomból. Európában 1999 óta nincs a benzinben ólom.
Ma már a beltéri festékek ólomtartalmát is korlátozzák - e szabályozások célja, hogy csökkentsék a környezetben lévő ólom mennyiségét.

Tünetek és teendők mérgezés esetén

Az enyhe ólommérgezés gyerekeknél fejfájással, hasfájással, ingerlékenységgel jár, de sokszor semmilyen tünet nincs. Mivel azonban a súlyos mérgezés vérszegénységet okozhat, ha a gyermeked - különösen, ha egy évnél fiatalabb - ólommal kerülhetett érintkezésbe, azonnal fordulj vele orvoshoz.

Felnőttek esetében szintén könnyen előfordulhat, hogy az ólommérgezésre semmilyen tünet nem utal, de az is lehet, hogy a tüneteket félreértelmezik. Ha úgy gondolod, hogy ólom kerülhetett a szervezetedbe, azonnal vizsgáltasd ki magad. Mire ugyanis megjelennek az olyan tünetek, mint a letargia, a magas vérnyomás, a hasfájás, a hányás, az ivarszervek károsodása, az ólom már lerakódott a szervezetben, így sokkal nehezebb a kezelés.

13 veszélyes és allergiát okozó tárgy a lakásban

Nézegess képeket!

Elolvasom

Így védekezz ellene!

Hogy a minimálisra csökkentsd az ólommérgezés kockázatát, a régi, ólomtartalmú beltéri olajfestékkel lefestett felületeket mosd le hetente. De soha ne súrold vagy kapargasd, és a festék eltávolításához se használj hőlégfúvót! Ha lehetséges, fedd be ezeket a festett felületeket tapétával, falburkoló lemezekkel vagy különleges szigetelőanyagokkal. A festék ólomtartalmának ellenőrzését, illetve eltávolítását bízd szakemberre. Soha ne próbáld a festéket magad lekaparni.

Régen a vízvezetékrendszerekben ólomcsöveket, illetve ólomtartalmú forrasztóanyagot használtak. Ez ólommal szennyezheti a csapvizet, különösen akkor, ha a víz egész éjjel áll a vezetékben. Ha ilyen csövek vannak a lakásban, iváshoz és főzéshez mindig hideg vizet engedj, és előbb folyasd egy percig a csapot.
A kézművesek által készített kerámiaedényekkel is bánj óvatosan: ólomtartalmú mázzal lehetnek bevonva, így ólom kerülhet az ételbe. Ezért ne tárolj gyümölcslevet, ecetet vagy savas ételeket mázas kerámiaedényekben.

Ne engedd továbbá, hogy a gyermeked autóút közelében a földön játsszon. Ha mégis így tesz, feltétlenül mosson kezet - a talaj ugyanis ólmozott benzinből származó ólomvegyületeket tartalmazhat.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A házba való belépés előtt mindig használd a lábtörlőt.

Cikkünk megírásában az Árt vagy használ? című könyv segített.

Ezt is szeretjük