A mosás után is mérgezőek maradhatnak a ruhák – Ezeket az egészségre káros anyagokat találták bennük

Nem szabadít meg a BPA-szennyeződésektől a ruhák mosása, érdemes inkább körültekintően vásárolni.

A BPA-szennyezettség
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Tudatos Vásárlók Egyesülete a fehérneműkben található káros vegyianyag-tartalom kapcsán annak járt utána, mosással csökken-e a mérgező anyagok mennyisége a textilekben. Ha kevesebb lesz is a biszfenolok mennyisége, még mindig határérték felett marad, ez derül ki a friss vizsgálatból. Tippek, hogy hogyan kerüljük el a hormonkárosító kemikáliákat.

A BPA-szennyezettség

A biszfenol vegyületcsalád az egyik legnagyobb mennyiségben gyártott vegyszer a világon. Leggyakrabban polikarbonát műanyagok összetevőiként használják, de színtartósítóként is jelen van a textíliákban, ruhákban, alsóneműkben. A legismertebb biszfenol vegyület a biszfenol A, vagyis BPA. Mivel ennek hormonkárosító és egészségkárosító hatása már ismert és bizonyított, ezért bizonyos termékekben korlátozták, illetve betiltották a használatát az Európai Unióban és a világ más részein is (cumisüvegek, gyermekeknek szánt tárgyak és játékok, hőpapírok, élelmiszer-csomagolás). Azonban az ipar más biszfenol vegyületeket kezdett el használni a biszfenol A helyett. Ilyen többek között a biszfenol S és a biszfenol F, amelyekre jelenleg nincsen tiltás, pedig ezekről is bebizonyosodott, hogy már egész kis dózisban felborítják a hormonrendszert

A biszfenolokat színrögzítőként is alkalmazzák a textíliákban. Világszerte a műszálas poliamidtextilek 80%-a színtartósító kezelést kap és ugyanígy vegyi segédanyagokat használnak például a spandexhez és az elasztánhoz is. Ezek a színtartósító keverékek tartalmaznak biszfenol S-t és biszfenol F-et, melyek a termékekben maradványként elkerülhetetlenül jelen vannak.

mosás-otthon
Fotó: Huizeng Hu / Getty Images Hungary

Ezt mérte a Tudatos Vásárlók Egyesülete tesztje, mely sokkoló eredményeket hozott. A vizsgált mintában minden harmadik bugyiban megtalálható volt ez a káros vegyszer, és minden tizedik alsónemű tartalmazott az egészségre káros mennyiségben biszfenolokat. Az egyesület szakemberei ezért arra voltak kíváncsiak, mi történik a mérgező anyagokkal mosás után.

A mérgező vegyszerek kimosása a ruhákból

Nagyon fontos, hogy ismerjük az olyan termékek biszfenoltartalmát, amelyekkel egész nap érintkezik a bőrünk, emiatt könnyen átkerülhetnek belőlük a szervezetünkbe a káros anyagok – mondja Dénes Júlia, a Tudatos Vásárlók Egyesülete vegyész szakembere.   Érdemes tudni, mosás során változnak-e a gyártási értékek.

A mosásra és az ezt követő újabb biszfenolkoncentráció-mérésre azokat a termékeket választották ki, amelyekben a legtöbb biszfenolt mutatták ki az első vizsgálat során. Normál háztartási mosógéppel, kereskedelmi forgalomban kapható, színes ruhákhoz való mosószerrel mostak. Olyan programot és beállításokat használtak a laboratóriumi szakértők, amelyet a gyártó a termék címkéjén ajánl. A termékeket egyszer mosták ki, majd újra mintát vettek, és megmérték a biszfenol vegyületek koncentrációját. 

szaritas-otthon
Fotó: MagMos / Getty Images Hungary

A mosás utáni mérési eredmények azt mutatják, hogy a biszfenolok összes mennyisége megközelítőleg 75%-kal csökkent. Azonban, ha az egyes mintákat külön-külön vizsgáljuk, a kép összetettebb. Míg egyes alsóneműkben a biszfenolok mennyisége akár 90%-kal is csökkent, addig 4 mintában több biszfenolt sikerült kimutatni mosás után, mint mosás előtt!

Ez a jelenség azzal magyarázható, hogy a mosás során például a műszálas gumis derékrészben jobban koncentrálódó biszfenolok átszivárognak a bugyi másik részeibe, sőt akár egyik fehérneműből a másikba  mondja Dénes Júlia.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Minden megvizsgált mintára igaz, hogy a mosás után is az ajánlott egészségügyi határérték feletti biszfenolmennyiséget tartalmazott. Tehát, bár a fehérneműkben a biszfenolok mennyisége általában jelentősen csökkent, a kiindulási értékek olyan magasak voltak, hogy mosás után minden termékben még mindig több, mint 0,8 mg/kg biszfenol volt. 

Ráadásul a mosással a biszfenolok elkerülhetetlenül a szennyvízbe kerülnek, ha a szennyvíztisztítás során nem lehetséges teljesen eltávolítani őket, akkor pedig a környezetbe.

Tippek a biszfenolok elkerülésére

A cél elkerülni vagy legalább a lehető legkisebbre csökkenteni a szervezetbe bekerülő hormonkárosító anyagok mennyiségét. Azok együttes hatása  a koktélhatás  akár magasabb is lehet, mint az egyes összetevők hatásainak összege.  A Tudatos Vásárlók Egyesülete egyszerűen betartható javaslatai az egészség szempontjából hosszú távon minőségi javulást jelenthetnek. Fogyasztóként próbálj meg jobban odafigyelni arra, hogy mit vásárolsz és használsz. A mindennapi szokások apró változtatásai csökkenthetik a hormonkárosító anyagoknak való kitettséget.

  • Fogyassz minél kevesebb konzervet! Ha mindenképpen tartós élelmiszert kell beszerezni, válaszd inkább a fagyasztott zöldségeket és ételeket vagy üveges konzerveket, illetve a dobozos változatot. 
  • Vásárolj műanyag csomagolás nélküli élelmiszereket! Kerüld a zsíros ételek műanyag edényekben való tárolását, főzését vagy mikrózását és inkább használj üveg- vagy kerámiaedényeket. 
  • Friss vízzel töltsd meg a vizes palackokat, és ne igyál olyan vizet, amely napok óta a palackban áll.
  • Kisgyermekeknek csak olyan tárgyakat adj a kezébe, amelyeket szabad a szájukba venni. Lehetőleg kerüld el, hogy a gyermek műanyag tárgyakat rágjon, illetve csak olyan tárgyakat adj a kezébe, amelyeket az ő korosztályának szánt a gyártó. 
  • Válassz illatanyagmentes krémeket, tisztítószereket és mosószereket! Ne vegyél a gyerekeknek sem illatosított termékeket, mivel az illatanyag potenciálisan több száz vegyi összetevő keverékét jelenti.
pamut-otthon
Fotó: Tero Vesalainen / Getty Images Hungary

Használat előtt mosd ki a textíliákat, és viselj pamutot

A mosással jelentősen csökkentheted a biszfenolkoncentrációt a ruhaneműkben, ezért használat előtt feltétlen mosd ki a textíliákat. A szintetikus ruha és fehérnemű, mint látjuk, gyakran erősen szennyezett problémás biszfenolokkal. Mindegy, hogy drága márkás árukról van szó szaküzletekből, vagy olcsó vagy internetről rendelt textilekről. A pamutból készült termékek viszont gyakran vegyszermentesek vagy lényegesen kevésbé szennyezettek, keresd ezeket a boltokban! A műszálas gyermek fehérneműk is biszfenolokkal szennyezettek. A biszfenolok átjutnak a ruházatból az izzadtságba, és a bőrön keresztül a szervezetbe. Ezért a lehető leghosszabb ideig vásárolj pamut alsóneműt gyermekeidnek.

Szinte minden európai ember szervezetében ott van ez a káros vegyi anyag: sokkal veszélyesebb, mint eddig gondolták

Figyelmeztetnek a szakemberek.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük