Ezt mondd a telefonba, ha idegennel beszélsz: megakadályozhatsz egy betörést
Legyen gyanús, ha ismeretlenek furcsa dolgokat kérdeznek.
- Nincs nőiesebb a kis fekete ruhánál, nehéz hibázni vele: nem kelt komor hatást, ha így viseled »
- Az ősz haj festése macerás, de könnyen elkerülhető a kudarc: 6 tipp, hogy fodrász nélkül is szép legyen az eredmény »
- Erre érdemes figyelni, ha online vásárolsz parfümöt: így válaszd ki a számodra megfelelő illatot »

- Gesztesi Károly 3 gyereke a címlapon: Panka, Dávid és Márkó sosem volt látható így együtt
- Mi Kanada fővárosa? 10 kérdéses kvíz a világ országairól, amit illik tudni
- Lecseréltek két zsűritagot is a Dancing with the Starsban: mutatjuk az új ítészeket
- 4 étel, ami 50 felett különösen javasolt: felturbózzák a lelassult anyagcserét a dietetikus szerint
- Íme, Leonardo da Vinci világvégejóslata: matematikai és asztronómiai jelekkel üzente meg a pontos dátumot
A rendőrség szerint is általános jelenség, hogy a betörések előtt a potenciális bűnelkövetők előzetes terepszemlét végeznek, vagyis megpróbálják felmérni az áldozat körülményeit, és eldönteni, mennyire éri meg nekik a rablás.
Ez jelenthet csupán egyszerű megfigyelést, de nem ritka, hogy újabban akár a közösségi oldalakon is kutassanak, mint ahogy az sem, hogy telefonon keressék fel a lakót, és gyanútlanságát kihasználva puhatolózzanak, átlagosnak tűnő kérdések közé rejtve a valódiakat.
Legyen gyanús, ha idegenek keresnek!
Korábban is írtunk már arról, milyen aljas csalásokkal próbálkoznak a trükkös tolvajok akár telefonon is - az unokázás módszeréről ide kattintva olvashatsz bővebben -, de előfordulhat, hogy magukat kérdezőbiztosnak kiadva próbálnak meg olyan válaszokat kicsikarni, amelyekből következtethetnek családi állapotodra, napirendedre, anyagi körülményeidre.
De persze nem is kell kérdezőbiztosnak lenniük, sokan szívesen válaszolnak mindazoknak, akik hivatalos intézmények alkalmazottjainak, szakembereknek adják ki magukat, vagy épp azzal kecsegtetnek, hogy a válaszadás esetén nyereményt vagy épp ingyenes szolgáltatást nyújtanak.
Legyen gyanús, ha valaki átlagosnak tűnő kérdések közé olyanokat is rejt, melyek indiszkrétnek tűnnek, illetve, ha a válaszok alapján könnyen körvonalazhatja bárki, mikor vagy otthon, hánytól hányig dolgozol, eljársz-e szórakozni, egyedül élsz-e, mire mennyit költesz, milyen biztonsági berendezéseket alkalmazol otthonod védelmére, vagy épp rendelkezel-e megtakarításokkal.
Mindig igazoltass, és furcsa kérdésekre ne válaszolj!
Könnyen lehet, hogy nem csalók, hanem valódi kérdezőbiztosok keresnek fel, minden eseten legyen azonban elsődleges, hogy pontosan azonosítsák magukat.
Bármilyen szörnyen hangzik is, jobb, ha nem bízol elsőre az idegenekben: ismételtesd meg velük a cég nevét, melynek nevében hívnak, illetve kérd el saját azonosítójukat is, szükség esetén pedig nézz utána az adott cégnek, és hívd fel őket a valóságtartalom ellenőrzése céljából.
A körülményeidet firtató kérdések esetén mondd egyszerűen csak azt, hogy nem szeretnél válaszolni, ha pedig eleve gyanús a telefonhívás, jelezd azt a rendőrség felé.
OLVASD EL EZT IS!

- rablás
- bűncselekmény
Erre harapnak a betörők karácsonykor: 4 dolog, amit tegyél meg, ha elutazol

- fulladás
- veszélyes