Teszteld le most, harapnak-e a betörők a lakásodra!
Léteznek tényezők, melyek jobban vonzzák a betörőket: a te lakásodnak is vannak hibái?
- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Ő Zoltán Erika 23 éves lánya: a gyönyörű Zoé le sem tagadhatná az anyját
- Détár Enikő és Rékasi Károly fia már 19 éves: Zsigmondból jóképű pasi lett
- KRESZ-tábla-kvíz: tudod, melyik a várakozni tilos tábla? Teszteld tudásodat!
- Villámkvíz a magyar földrajzból: általános iskolában tudni kellett a válaszokat
- Általános iskolás tananyag: tudod, mi a szófaja a következő szavaknak? Kvíz!
A felmérések szerint egy betörő mindössze öt percre kockáztatja meg a lebukás veszélyét, amikor ugyanis felméri a lakás vagy ház jellemzőit és védelmi rendszerének összetevőit, inkább továbbáll, ha úgy látja, előbbiek az ötperces időintervallumnál tovább tartóztatnák fel.
Ha szembetűnő, hogy lakásodba nehezebb bejutni, csökken tehát a kockázat, vannak azonban olyan jellemzők, melyek hívogatóak lehetnek a bűnözők számára. Ismerd meg a legsúlyosabb hibákat, és azt is, mi számít biztonságosabbnak!
Amikor eleve jobban kell vigyázni
Vannak olyan tényezők, melyek fennállása esetén nagyobb valószínűséggel esik otthonod betörés áldozatává. Ilyen például, ha a ház magányosan vagy gyéren beépített területen áll, régebbi, rácsozatlan ablakok találhatók a földszinten, sok a rejtekhelyként szolgáló fa és bokor, emellett kerítés sincs.
Ha olyan helyen található otthonod, amely sűrűn beépített, forgalmasabb, jobban kivilágított, illetve közelebb esik a városközponthoz, nagyobb eséllyel kerülik el a betörők. Bár ezek olyan tulajdonságok, amelyeken a legnehezebb volna változtatni, fontos a jobb felkészültség és a nagyobb óvatosság, amennyiben kockázatosabb helyen laksz.
Ilyen, ha hívogatóak a nyílászárók
A világítás hiánya és a félreeső bejárat, amelyre nincs könnyű rálátás, komoly kockázatot jelent, csakúgy, mint az üvegezett ajtó, a rácsozatlan, könnyen megközelíthető ablak és az egyszerű zár.
Biztonságosabb a tömör fából készült vagy fémborítással is ellátott ajtó, amely több ponton záródik - érdemes minél komolyabb zárrendszerrel, biztonsági zárral ellátni -, az ablakok esetében pedig nehezebb a dolga a betörőknek, ha azok duplaüvegűek, vagy például biztonsági fóliával is ellátták őket.
Újabban már a Facebook-posztokat is előszeretettel vizsgálják meg a betörők. Ha tudni akarod, mi az, amit inkább ne ossz meg az ismerősökkel, kattints ide!
Könnyen elérhető ablak esetében emellett a rácsok is megoldást jelenthetnek, az ajtóknál pedig arra is figyelni kell, hogy a zsanérok erősek legyenek. Érdemes mindemellett a nyílászárókat ellátni a nyitást érzékelő egyszerűbb riasztóval, környezetüket pedig mozgásérzékelő világítással.
A betörők módszerei
Szinte bárki válhat betörés áldozatává. Nézd meg videónkat, és tudj meg többet a témáról!
Ami még probléma lehet
Vannak szokások, amelyek megemelik a betörések kockázatát, ilyen például, ha a kulcsot a bejárat környékén rejted el, vagy például rajtahagyod az üvegezett ajtó belső felén. Akkor is zárd az ajtót, ha otthon vagy, emellett, ha elmész, még jó időben se hagyd nyitva bukón az ablakokat, ez ugyanis szinte hívogatja a betörőket. Ha hosszabb időre utazol el, kérd meg valamelyik szomszédodat, hogy időnként figyelje a lakást, emellett ürítse ki a postaládádat.
Ha esetleg megtörténik a betörés, akkor se könnyítsd meg az elkövető dolgát, ne hagyd elöl értékeidet, és ne is tedd olyan helyre, ahol elsőként keresik: kattints ide, és ismerd meg, mely helyek ezek! Vagyontárgyaidról érdemes készíteni egy leltárt is - akár fényképekkel -, ha pedig megtörtént a betörés, semmiképp se rakj rendet anélkül, hogy a károk fényképes dokumentációja megtörtént volna.
Ha társasházban élsz, fontos felhívni a figyelmet arra - akár a lakógyűlésen -, hogy a lakóközösség tagjai semmiképpen se engedjenek be könnyelműen idegeneket, a postásnak, közüzemi szolgáltatók dolgozóinak például érdemes külön kódot adni.
Ha többet szeretnél megtudni arról, mit tehetsz a lakás védelme érdekében, kattints ide!
OLVASD EL EZT IS!

- fűtés
- gázszámla
Ezrekkel csökkentheted a havi gázszámlát

- segítség
- Habitat for Humanity