Eldugott kórokozótelepek a konyhában
A konyhának makulátlan tisztaságúnak kellene lennie.
- Zabolai Margit E.
- 2011.09.22.
Dia
A konyha számos olyan pontot magában foglal, ahol előszeretettel telepednek meg az olyan baktériumok, mint az emésztőrendszeri betegségeket és hasmenést okozó E.coli vagy a Staphylococcus, mely gyulladásos folyamatokat idézhet elő. A következő helyekre nagyon figyelj!
Kapcsolódó cikk:
Nézd meg, milyen baktériumok élnek a fogkeféden! »
Dia
Vágódeszka
A fából készült vágódeszkák különösen veszélyesek, mivel ezek nehezebben száradnak meg, rosjtaik között pedig remek búvóhelyet találnak a bacik. Ügyelj rá, hogy a nyers húst és a gyümölcs-, valamint zöldségféléket soha ne ugyanazon a vágódeszkán szeleteld, és használat után a deszkát azonnal mosd el, majd hagyd teljesen kiszáradni.
Kapcsolódó cikk:
3 konyhai eszköz, amiből mérgek kerülhetnek az ételbe »
Dia
Fűszernövények talaja
A friss fűszernövények nem csak finomak, de egészségesek is - a virágföldben azonban előszeretettel telepednek meg a különféle spórák, gombák, baktériumok és allergének, ráadásul a muslicák is lerakhatják itt a petéiket.
Ügyelj rá, hogy ne öntözd túl a növényeket, a nedves talajt ugyanis különösen szeretik a gombák, és a biztonság kedvéért fedd be a virágföld tetejét erre a célra kapható kaviccsal, ami a vizet átengedi, de csökkenti a levegőbe kerülő allergének számát.
Dia
Mosogatószivacs
A mosogatószivacs, amellyek megtisztítod az edényeket, a tűzhelyet vagy a konyhaasztalt, a rá kerülő ételmaradék és az állandó nedvesség miatt ideális táptalaja lehet olyan veszélyes kórokozóknak is, mint a szalmonellabaktérium. Hogy megszabadulj a szivacson tanyázó kórokozóktól, dobd minden nap két percre a mikróba, de ne hagyd felügyelet nélkül, nehogy lángra kapjon!
Kapcsolódó cikk:
Szalmonella a mosogatószivacson - Biztos, hogy tiszta a konyhád? »
Dia
Lefolyó
A mosogatót időről időre kitakarítod, de mi a helyzet a lefolyóval, ahová nem ér el a szivacs? Pedig a meleg, nedves környezet, a zsíros lerakódások és az ételmaradékok között szívesen telepszenek meg a baktériumok és a penész is. Ezért takarításkor a láthatatlan baktériumtanya írtásáról se feledkezz meg.
Kapcsolódó cikk:
Így szüntesd meg a lefolyó szagát és a dugulást »
Dia
Konyharuha
Főzés vagy mosogatás, takarítás közben minden alkalommal, amikor nedvesség vagy szennyeződés kerül a kezedre, a konyharuháért nyúlsz, az ide kerülő baktériumok azonban nem tűnnek el maguktól, és törölgetéskor a tányérokra, innen pedig az ételekre kerülnek. Soha ne használd ugyanazt a konyharuhát kéztörléshez és edényszárításhoz, és hetente egyszer, magas hőfokon mosd ki a törlőkendőket.
Dia
Az az apró rés a tűzhely és a konyhaszekrény között
Mindenki rémálma. Ami egyszer ide beesik, az itt is marad - pedig gyakran kerül ide a tűzhelyről kifröccsent szósz, zsiradék vagy ételdarabka is. Évente egyszer érdemes elhúzni a tűzhelyet, és alaposan átsúrolni a kritikus részt, a további szennyeződések megelőzése érdekében pedig töltsd ki a rést valamilyen szigeletőanyaggal.
Dia
A hűtőszekrény lefolyója
A hűtő belsejében, a hátoldalon található egy apró nyílás, ami azt a cél szolgálja, hogy elvezesse a hűtő falára lecsapódó folyadékot, ezzel is megelőzve a jegesedést. Ez a kis nyílás azonban sokszor eldugul a penésztől, ami nem csak a víztócsa miatt bosszantó, de potenciális veszélyforrás is. Ügyelj rá, hogy a hűtő takarításakor ezt is alaposan megtisztítsd, a legjobb, ha egy szívószál segítségével egy kis ecetet fecskendezel ide, amíg újra átjárható nem lesz a nyílás.
Dia
Fakanalak
A vágódeszkákhoz hasonlóan a fából készült evőeszközök és kanalak is hajlamosak rá, hogy rostjaik közé bújtassák a kórokozókat. Ha lehet, cseréld inkább műanyagra ezeket az eszközöket, de arra mindenképpen ügyelj, hogy a húsételekhez használt fakanalakat elkülönítve tárold, és ne keverj meg velük más jellegű élelmiszereket.