Szalmonella a mosogatószivacson
Biztos, hogy tiszta a konyhád?
A makulátlannak tűnő konyhában is előfordulhatnak veszélyes kórokozók.
- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Angelina Jolie és Brad Pitt középső lánya jól megnőtt: a 14 éves Shiloh olyan magas, mint az anyja
- Détár Enikő és Rékasi Károly fia már 19 éves: Zsigmondból jóképű pasi lett
- Villámkvíz a magyar földrajzból: általános iskolában tudni kellett a válaszokat
- Általános iskolás tananyag: tudod, mi a szófaja a következő szavaknak? Kvíz!
- „Napi 1 szexből 8 havonta 1 lett” - Házaspárok vallomása a szexmentes kapcsolatról
Egy Egyesült Államokban végzett kutatás során 352 háztartási szivacsot és 75 konyharuhát vizsgáltak meg. Minden hetediken találtak szalmonellavírust, és minden ötödiken staphylococcust. Ha belegondolsz, ez azt jelenti, hogy a te konyhádban is jó esély van valamelyik veszélyes vírus előfordulására, még ha első ránézésre minden ragyogó tisztaságúnak tűnik is.
A mosogató és környéke állandó nedvességével és a használt tányérok ételmaradékaival paradicsomi körülményeket teremt a kórokozók számára, akik így vígan szaporodnak a szivacson és a konyharuhán, de a konyhapulton is tanyát verhetnek.
Ha szeretnéd elkerülni a baktériumok okozta kellemetlen és sokszor veszélyes fertőzéseket, tarts be néhány óvintézkedést.
Steril körülmények
A biztonságos konyha megalapozása a berendezésnél kezdődik. Ha éppen most újítod fel a konyhát, válassz olyan anyagból készült munkafelületet, amin nem tapadnak meg a kórokozók. Ilyen anyag például a corian, amiből nemcsak konyhapultot, de mosogatótálat is készítenek, vagy a rozsdamentes acél, amit az üzemi konyhák is szívesen használnak rendkívül jó higiéniás tulajdonságai miatt. Ha nem tervezed mostanában a konyhabútor lecserélését, egy jó bádogos szakemberrel akkor is készíttethetsz acélbevonatot a munkalap tetejére.
Ha már a berendezésnél tartunk, az apróbb konyhai eszközökről sem szabad megfeledkezned. Nem mindegy például, hogy milyen edényeket vásárolsz, egyes anyagok ugyanis reakcióba léphetnek a bennük tálalt étellel, ezzel pedig elősegíthetik a baktériumok szaporodását.
A leghigiénikusabb megoldás, ha mind a főtt, mind a nyers ételeket fedő alatt, üvegedényben tárolod, az üveg ugyanis gyakorlatilag semmilyen étellel nem lép reakcióba - nem véletlenül árulják a babaételeket is üvegkonzervekben.
A mosogató mellett a baktériumok melegágya lehet a vágódeszka. A hagyományos, fából készült tábla helyett használj inkább műanyag lapot, ennek ugyanis nem olyan tágak a pólusai, így a kórokozók nehezebben kapaszkodnak meg benne. Tarts legalább két vágódeszkát, egyiken a zöldséget és a gyümölcsöt, a másikon pedig a nyers húst vágd, így megelőzheted, hogy a nyersen felhasznált, vagy alacsonyabb hőfokon kezelt élelmiszerekre baktériumok kerüljenek. Természetesen a műanyag alátéteket is minden használat után rögtön mosd el, és töröld őket szárazra.
Tisztaság a mosogató mellett
Sajnos konyharuhák és szivacsok nem készülnek antibakteriális anyagból, bár némely gyártó szeretné ezt elhitetni a vásárlóival. Ezeknek a konyhai eszközöknek a sterilizálása a te feladatod. Hogy elkerüld a baktériumok áthordását egyik edényről a másikra, az edényeket lehetőség szerint mosogatógépben tisztítsd, de ha elmosod őket, akkor se törölgess, hagyd őket lecsöpögni és megszáradni.
A nyersanyagok szárazra törléséhez ne a konyharuhát használd, inkább eldobható papírtörlővel itasd fel róluk a nedvességet. Még ha elővigyázatos is vagy, a konyhai kéztörlőket és a törölgetőruhákat akkor is érdemes naponta lecserélni, a használt textíliákat pedig magas hőfokon kimosni. A szivacsokat szintén érdemes naponta fertőtlenítened, ehhez áztasd őket egy liter víz és egy kiskanál hipó keverékébe, majd hagyd teljesen megszáradni. A Floridai Egyetem kutatói szerint a mosogatószivacs mikrózásával is megelőzheted a vírusok elszaporodását.
Elég mindennap két percre a mikrohullámú sütőbe tenni a szivacsot, ennek hatására a baktréiumok 99%-a elpusztul, a szalmonellavírus pedig már fél perc után megsemmisül. Így egyszerűen és gyorsan szabadulhatsz meg a kórokozóktól, de mindig tartsd szem előtt, hogy a melegben a szivacs könnyen lángra kaphat, ezért ha melegre teszed a baktériumokat, soha ne hagyd felügyelet nélkül a mikrót.

Tiszta tér, tiszta lélegzet
Az Ambiance Provenacle fertőtlenítő és frissítő hatású keverék 100% tiszta és természetes, bevizsgált kemotípusú illóolajokból készült. Összetevőinek, a kakukkfűnek, a levendulának és a rozmaringnak köszönhetően semlegesíti a teret, valamint baktérium- és vírusölő hatással bír, ami a téli időszakban kifejezetten hasznos, de az év más szakaszaiban is hatékony segítség lehet. Ajánlott mindenkinek, aki felfrissülésre vagy épp a levegő megtisztítására vágyik.
Promóció
Cikkünk megírásában a Reader's Digest Kiadó Árt vagy használ című könyve segített.
OLVASD EL EZT IS!

- házimunka
- háztartás
Forradalmi csodaszer baktériumok, gomba ellen

- takarítás
- házimunka
Sárga, vastag vízkőréteg

- konyha
- házimunka