Csak az örül az árstopnak, aki nem lát mögé: így hat valójában az inflációra a szakértő szerint
A pénzügyi szakértőt kérdeztük, hogyan hat az árstop az inflációra.


- Fejezd be a régi mondást: a hazug embert hamarabb...
- Robert Redford ezért utált Barbra Streisanddal együtt forgatni: még az intim jeleneteikhez is két alsót vett magára
- Gáspár Virág ilyen vékony még sosem volt: alig ismerni fel a fogyása után
- Frutti, Bedeco és Africana: emlékszel, mi volt ez a 8 régi élelmiszer?
- Azonnal töröld ezeket az alkalmazásokat a telefonodról: népszerűek, de nagy bajt okozhatnak
2021 őszén a kormány átmenetileg árstopot vezetett be néhány alapvető élelmiszerre, a kristálycukorra, a búzafinomlisztre, a finomított napraforgó-étolajra, a házi sertéscombra, bizonyos csirkehúsokra, valamint a 2,8%-os UHT-tejre. 2022 novemberében a sor bővült, az árkorlátozást a tyúktojásra és az étkezési burgonyára is kiterjesztették.
Noha sokan nagyon örülnek az árstopnak, hiszen a sorolt élelmiszerek olcsóbban szerezhetők be, felmerül a kérdés, milyen hatással van mindez más termékek árára, és nem veszítünk-e egészében többet, mint amennyit nyerünk az árstopon. Kérésünkre Gergely Péter, a Biztosdöntés.hu pénzügyi szakértője elemezte, hogyan hat az árkorlátozás az inflációra.
- A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint idén novemberben átlagosan 22,5 százalékkal magasabb árakkal találkoztunk a boltokban, mint egy évvel korábban. Az emberek ennél magasabbnak érezhetik a pénzromlás ütemét, hiszen a családi költségvetések legjelentősebb tételeit kitevő élelmiszerek ára közel 44 százalékkal drágult, a háztartási energiára pedig kétharmadával több pénzt kell fordítanunk, mint egy évvel ezelőtt - foglalta össze a jelenlegi helyzetet elöljáróban a szakértő.
Ezzel is karcsúsodik a pénztárca
Az árstop bevezetése több szempontból is tizedeli az emberek pénztárcáját. Ezekre sokan nem gondolnak, csak meglepődve tapasztalják, hogy az árstop dacára is sok pénzt költenek.

- Azzal, hogy számos kiskereskedelmi egységben korlátozzák az árstopos termékek egyszerre megvásárolható mennyiségét, önmagában nem okoznak komolyabb gondot, hiszen az árstop hangsúlyozottan a mindennapi fogyasztást, és nem a felhalmozást kívánja támogatni. Más kérdés, hogy a korábbi vásárlói szokásokat így a sutba kell dobni, hiszen nem tudunk egész hónapra előre bevásárolni például tejből vagy csirkehúsból. Ez egy másik oldalon üthet vissza a takarékosságra.
Azzal ugyanis, hogy a mennyiségi korlátozás az embereket időről időre visszatérésre kényszeríti a boltokba, azzal is jár, hogy a többszöri látogatás miatt növekedik az úgynevezett impulzusvásárlások kísértése. Statisztikailag kimutatható, hogy egy-egy bolti vásárlás során 1-3 olyan termék is bekerül a kosarunkba, amit eredetileg nem terveztünk megvásárolni - ez bizonyosan nem tesz jót a pénztárcánknak - magyarázza a szakértő.
Ajánló ID:
A cikk a hirdetés után folytatódik: igen
Az árstop hatása az inflációra
A szakértő úgy véli, segítséget jelenthet az, hogy több alapvető élelmiszerre a kormány árstopot hirdetett, hisz ezek a termékek így nem vesznek részt a drágulásban, ugyanakkor az árstop negatív hatással lehet az inflációra, mert a kereskedők a többi termék árát emelik meg az árstop okozta veszteségük miatt.
- Sokan a kereskedőkre haragszanak azért, mert az árstopos termékeken elszenvedett veszteségeket átterhelik más, a boltban kapható termékekre, amelyeknek az ára így az egyébként indokoltnál is jobban nő. Ez valamilyen szinten természetes válaszlépése a kiskereskedelmi szektornak. A problémát az jelenti, hogy ezek az átárazódások az amúgy is emelkedő termékárakat tovább emelik, és így hozzájárulnak az infláció növekedéséhez, amely ellen az árstoppal próbálják védeni a sérülékeny vásárlókat. A fentiek miatt fontos észben tartani, hogy az árstopot a kormányzat is átmeneti intézkedésként jelentette be - mondja a szakértő.

Átmeneti készlethiány
Sokan tapasztalják, hogy az árstopos termékekből, például a kristálycukorból készlethiány van az üzletekben. Sokan a kereskedők számlájára írják ezt a bosszantó jelenséget, holott nem feltétlenül bújik meg szándékosság a háttérben.
- Miközben vannak hírek arról, hogy bizonyos termékek esetében már fellépett hiány, arról eddig nem volt szó, hogy mindez annak köszönhető, hogy bizonyos kereskedők szűkítették volna a kínálatot a stopos termékekből - vélekedik Gergely Péter.

Mi lesz, ha egyszer feloldják?
Jogos a kérdés, vajon hogyan érinti majd az árakat és az inflációt, ha az árstopot egyszer megszüntetik.
- Önmagában az árstopos élelmiszerek árának felengedése a nagy, országos inflációt nem ugrasztaná meg jelentősen, ám a sérülékeny fogyasztók számára komoly gondot jelentene, különösen a rászorulók, nyugdíjasok, nagycsaládosok számára, akikre fontos lenne ez esetben külön figyelmet fordítani - mondja Gergely Péter.
Így spórolj az élelmiszeren anélkül, hogy hiányérzeted lenne
Korábbi cikkünkben ahhoz adtunk tippeket, hogyan vásárolj úgy, mint régen, miközben kevesebbet költesz. Így nem lesz hiányérzeted!