A legveszélyesebb anyagok a tisztítószerekben

Azzal is kíméled a szervezeted, ha olyan szereket használsz, melyekben kevés veszélyes anyag van.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ma már nincs olyan szennyeződés a lakásban vagy a ház körül, melyet ne lehetne pillanatok alatt eltüntetni egy jó tisztítószerrel. A legmakacsabb vízkövet is feloldhatod pillanatok alatt, de a teljesen eldugult lefolyó is átjárható lesz egy adag erős tisztítószerrel.

13 veszélyes és allergiát okozó tárgy a lakásban

Nézegess képeket!

Elolvasom

A hatékonyság titka azonban - kivéve a biológiailag lebomló alapanyagok felhasználásával készült ökotisztítószereket - általában erősen maró és mérgező vegyszer. Ez a bőrre kerülve, lenyelve vagy belélegezve allergiás reakciókat válthat ki, mérgezést okoz, sőt, akár jelentősen károsíthatja a szervezetedet is.

Szerencsére számos házi praktika létezik, mellyel kiválthatók a vegyszerekkel teli tisztítószerek. De már azzal is sokat tehetsz az egészségedért, ha utóbbiak közül azokat választod, amelyek csak kevésbé veszélyes anyagokat tartalmaznak.

Szimbólumok és betűk jelzik a veszélyt

A háztartási tisztítószerek többsége tartalmaz egészségre káros, veszélyes anyagokat. Ezek egy része irritatív, maró hatású, más részük tűz- vagy robbanásveszélyes. Ennek tényét a gyártóknak kötelező feltüntetniük a termékek címkéjén a fogyasztók biztonsága érdekében, az európai uniós, valamint az azokkal harmonizáló törvények és rendeleteknek megfelelően.

Az előírások szerint a címkének minden olyan adatot tartalmaznia kell, melyből a vásárlók könnyen tájékozódhatnak a termék összetételét illetően. Azt, hogy az adott tisztítószer egészségügyi vagy biztonsági kockázatot rejt, R betű jelzi - az angol risk szóból -, míg a biztonsággal használhatóakon az S - safe - betűnek kell szerepelnie.

Emellett fel kell tüntetni szimbólumok segítségével, hogy pontosan milyen veszélyt rejt magában az adott termék, valamint meg kell nevezni a veszélyes anyagot, illetve a címkén jelölni, hogy milyen százalékos arányban tartalmazza azt a készítmény.

Tudtad?
A termékre rá kell írni a gyártó, az importáló vagy a forgalmazó nevét, annak teljes címét és telefonszámát is. Semmiképpen ne vegyél olyan tisztítószert, amin nem találsz ilyen jellegű információkat!

Allergének, irritatív és maró anyagok

Általános tapasztalat, hogy minél agresszívebb egy szer a szennyeződésekkel szemben, annál erősebb vegyszereket tartalmaz - vagy annál nagyobb arányban találni benne egészségre káros anyagokat.

A súrolószerekben, általános tisztítószerekben, illetve a fehérítőkben általában klór van, amire sokan érzékenyek: elég csak a gőzével érintkezniük ahhoz, hogy a klór allergiás reakciókat váltson ki. A klóros tisztítószerek a bőrre kerülve kiütéseket okozhatnak, szembe fröccsenve pedig súlyos irritációt.
További káros összetevők a lúgok. Érdemes kerülni azokat a tisztítószereket - elsősorban a sütőtisztítók, a zsíroldók és a WC-tisztítók között -, melyek nátrium-hidroxidot vagy kálium-hidroxidot tartalmaznak. Az erős lúgok ugyanis égési sérüléseket okoznak a bőrön, belélegezve irritálják a tüdőt, lenyelés esetén károsítják a nyelőcsövet és a gyomrot. Hasonlóan veszélyesek a formaldehid-tartalmú tisztítószerek - bár egyre kevesebb van belőlük -, a formaldehid ugyanis amellett, hogy szintén erősen irritatív, vélhetően rákkeltő is.

Nem veszélyesek, de allergiát okozhatnak

A tisztítószerek rengeteg olyan anyagot tartalmaznak, melyek ugyan nem minősülnek veszélyesnek, de kiválthatnak allergiás reakciókat az arra hajlamos embereknél.

14 filléres csodaszer

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ilyenek a mosószerekben található felületaktív anyagok, a zsíroldók enzimei, az oxidatív fehérítők és a konzerváló szerek, valamint a színezékek és illatanyagok.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Mivel ezek az anyagok szinte minden tisztítószerben jelen vannak, az érzékenyebbeknek ajánlott lecserélni őket biológiailag lebomló, káros anyagoktól mentes biotisztítószerekre - ezek ma már a üzletekben és a drogériákban is beszerezhetőek.

Ezt is szeretjük