4 veszélyes tisztítószer filléres és biztonságos házi változata

Szeretnéd, hogy a lakásod ragyogjon, de óvnád az egészséged, akkor ideje lecserélned a tisztítószereidet.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Nincs is jobb érzés, mint az, amikor percek alatt feloldódik a vízkő, vagy eltűnik a ragacsos, odaégett ételmaradék a sütő belsejéből. A pillanatok alatt ható tisztítószerek használatának azonban nagy ára van: az egészséged.

13 veszélyes és allergiát okozó tárgy a lakásban

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ahhoz ugyanis, hogy a tisztítószerek valóban pillanatok alatt eltávolítsák a makacs vízkövet és az ételmaradékot, az esetek nagy részében olyan vegyszereket kell tartalmazniuk, melyek allergiát, asztmát, esetleg súlyosabb egészségügyi problémákat okozhatnak.

Szerencsére egyre gyarapodik azoknak a tisztítószereknek a száma, melyek kizárólag természetes összetevőket tartalmaznak, bőrbarátok, és a környezetet is kímélik. Az úgynevezett biotisztítószerek is hatékonyan bánnak el a vízkővel vagy éppen a dugulással, ugyanakkor nem teszik kockára az egészséged. De hasonló a helyzet azokkal a szerekkel is, melyeket saját magad keverhetsz ki otthon. Ezek ára ráadásul töredéke a hagyományos és a biotisztítószereknek.

Bútorfényezők helyett olívaolaj

A bútorfényező szerekben általában fenol található, mely a levegővel érintkezve kemény, csillogó bevonattá alakul. Ez azonban a szer használata után is még napokig irritáló gázokat bocsáthat ki, minek következménye bőrkiütés, az arra érzékenyek esetében gyengeség, fejfájás, verejtékezés. Jó választás helyettük az olívaolajból készült polírozó készítmény.

Hozzávalók:

  • 200 ml olívaolaj
  • 20 ml citromlé
  • kis üvegpalack parafa dugóval

Az olajat és a leszűrt citromlevet tölcséren át juttasd az üvegbe. Zárd le a parafa dugóval, majd erősen rázd össze. Használat előtt csepegtesd vattára, majd a pamacsot tedd lenvászonra, és körkörös mozdulatokkal polírozd át a felületet. A szert néhány hétig tárolhatod, használat előtt alaposan rázd fel.

14 filléres csodaszer

Nézegess képeket!

Elolvasom

Tűzhely- és sütőtisztítók helyett mosószóda és glicerin

A sütő és a tűzhely tisztítása egyáltalán nem egyszerű feladat, főleg akkor, ha már vastag réteg zsír égett rá. A makacs szennyeződéseken nem segít más - legalábbis sokan ezt hiszik -, mint egy jó erős tisztítószer vagy hideg zsíroldó. A maró hatású, az egészségre káros összetevőket tartalmazó szerek helyett azonban biztonságosabb megoldást jelent a mosószóda és a paraffin.

Sütőtisztító keverék házilag

Hozzávalók:

  • 1 evőkanál paraffin
  • 2 evőkanál só
  • víz
  • mosószóda

Keverd össze a sót és a paraffint, majd erősen dörzsöld a keverékkel a szennyezett felületet addig, amíg a szennyeződés fel nem oldódik. Ezután tedd a mosószódát meleg vízbe, és alaposan mosd ki ezzel az oldattal a sütőt.

Tűzhelytisztító folyadék házilag

Hozzávalók:

  • 250 ml víz
  • 1 teáskanál kenőszappan
  • fél teáskanál glicerin
  • 10 teáskanál háztartási ecet
  • 6 evőkanál iszapolt kréta vagy súrolóhomok

Forrald fel a vizet, majd keverd össze a kenőszappant, a glicerint és az ecetet, és a vizet öntsd a keverékre. Ezután add hozzá az iszapolt krétát vagy a súrolóhomokot, és alaposan vegyítsd el. A szert töltsd üvegbe, és zárd le. Három-négy hónapig is eltartható.

Vízkőoldó helyett só

A mai vízkőoldók pillanatok alatt képesek végezni a vízkővel. Az erős, maró összetevők azonban nem egyedül a vízkő ellenségei, de a szervezetedéi is. Égési sérüléseket és allergiás tüneteket, valamint fejfájást okozhatnak, a káros gőzök belélegezve pedig irritálhatják a tüdőt.

A fejfájás legjobb természetes ellenszerei

Nézegess képeket!

Elolvasom

Bár az ecet és a só ezekkel a vegyszerekkel ellentétben nem képes pillanatok alatt elbánni a vízkővel - egy óra legalább kell -, az egészségedet nem károsítják, és még súrolnod sem kell.

Hozzávalók:

  • 150 ml ecet
  • 150 ml víz
  • negyed teáskanál só

Az ecetet és a vizet forrald fel, és oldd fel benne a sót. A folyadékot bőségesen oszlasd el a foltokon, és legalább egy óra hosszat hagyd a felületen. Ezután tiszta vízzel öblítsd le, majd egy puha ruhával töröld szárazra.

Ablaktisztító helyett ecet és hagyma

Az ecet kiváló fegyver a vízkő ellen, de nagy segítség az ablaktisztításnál, ha lecserélnéd az eddigi tisztítószeredet. Az üzletekben kapható ablaktisztítók nagy része ugyanis olyan mérgező anyagokat tartalmaz, melyek gőze irritálja a nyálkahártyát, rendszeres használat mellett a szervezetbe kerülve pedig károsíthatja a májat és a vesét.

Rákellenes zöldségek

Nézegess képeket!

Elolvasom

Az ecet azonban ártalmatlan. A nagyon piszkos ablakokat először egy félbevágott vöröshagymával dörzsöld át, majd az üveget spricceld be hígítatlan ecettel, és egy nedves ruhával alaposan töröld át.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A kevésbé piszkos ablakok esetében az ecetet hígítsd fele-fele arányban vízzel. 

Ezt is szeretjük