4 dolog, amitől tűzveszélyes lehet a karácsonyi égő: ezt ellenőrizd, mielőtt a fára tekered
A karácsonyi tűzesetek számát az ünnepi fények körültekintő használatával is csökkenteni lehet.
A Katasztrófavédelem információi szerint az éves tűzesetek jelentős hányada decemberben történik, amit a karácsonyi időszak még tovább emel, 2023-as adatok szerint naponta átlagosan húsz-harminc otthon gyullad ki ilyenkor, vagyis szinte minden órában veszélybe kerül valaki.
Tűzveszélyes karácsonyi égősorok
A leggyakrabban gyertyák és mécsesek okozzák a lakástüzeket, de nem kizárólag, komoly problémát jelenthetnek ugyanis az elektromos tüzek is, melyek a karácsonyi égők és fényforrások nem rendeltetésszerű használatából, meghibásodásából is fakadhatnak. A következő, leggyakoribb hibák elkerülésével mindenki nagyobb biztonságban tudhatja otthonát és szeretteit is.
Ha nem megbízható helyről származik a fényforrás
Az első és legfontosabb, hogy csakis megbízható helyről szabad fényforrást beszerezni, bármilyen csábító is egy akciós ár, az áramütés nem játék, egy zárlat vagy elektromos tűz a vagyoni kár mellett emberéleteket is követelhet.
A rossz minőség vagy a használt árura utaló jelek sokszor már szabad szemmel is láthatók, emellett árulkodó, ha a csomagoláson nem szerepel a forgalmazó, gyártó neve, címe, illetve nincs magyar nyelvű tájékoztató. Komoly problémát jelenthet, ha a vezeték mérete nem éri el a kívánt keresztmetszetet, vagyis látványosan vékony, ha a kettős helyett csak alapszigeteléssel van ellátva, ha nem megfelelő a rögzítése, vagy a csatlakozódugó túl kicsi.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A biztonságtechnikailag bevizsgált termékekre utal a csomagoláson a MEEI jelzés, de a CE jelölésnek is mindenképp rajta kell lennie, ez mutatja ugyanis, hogy a fényforrás megfelel az Európai Unió biztonsági, egészségügyi és környezetvédelmi előírásainak.
Ha nem körültekintő a használat
A minőségi termékek esetében is felléphetnek gondok, melyek egy része garanciális meghibásodásból, más része a nem körültekintő és rendeltetésszerű használatból is származhat. Fontos például figyelni arra, hogy semmi se törje meg a vezetéket, az ugyanis könnyen zárlatot okozhat, például ne fusson ablak- vagy ajtónyílásban, és bútorok lába alá se kerüljön, rögzítés céljából se.
A nem LED-es fényforrások könnyebben felmelegszenek, kigyulladásuk oka is legtöbbször a túlmelegedés, amit a gyenge minőség mellett gyakran az okoz, ha egymáshoz érnek az égők, például mert túl sűrűn helyezték el őket. A fényforrásokat ezért tanácsos olyan lazán felhelyezni, amennyire csak lehet, kellő távolságot tartva az egyes égők között, lehetőleg egy helyen csak egy füzért használva. Egy konnektorba egyébként is célszerű csak egy égősort csatlakoztatni.
A terhelés csökkentése érdekében az elosztót sem szabad telepakolni csatlakozókkal, emellett lehetőség szerint jobb LED-es világítást alkalmazni. Mindemellett, bármilyen hangulatos is az éjszakai világítás, a Katasztrófavédelem tanácsa szerint ilyenkor jobb lekapcsolni, és kihúzni a konnektorokból a fényforrásokat.
Ha beltéri eszköz kerül kültérre
Kiemelten fontos, hogy, míg beltéren szabad kültéri dekorációt alkalmazni, fordítva tilos, a beltéri fényforrások ugyanis nincsenek ellátva olyan védelemmel, mely által dacolhatnának az időjárással, a nedvességgel és a párával, amiből könnyen meghibásodás és áramütés lehet.
A kültéri fényfüzérek esetében a védelmi fokozatot az IP44-es jelzés mutatja, így jóval ellenállóbbak a beltéri IP20-as jelzésűeknél, és a nedvesség mellett az erős szél, illetve fagy esetén sem jelent problémát a használatuk, jóval tartósabbra és ellenállóbbra tervezték őket. Ugyanakkor ezt nemcsak a fényforrás, de a kiegészítő eszközök esetében is figyelembe kell venni, kültéren csak oda alkalmas hosszabbítót, elosztót, átalakítót és vízbehatolás ellen védett csatlakozó dugaljt szabad használni.
Ha megsérül a fényforrás
Ha a karácsonyi égősor vagy fényforrás sérült, vagy a vezeték megtört, eldeformálódott, megolvadt, vagy olyan nyílás keletkezett rajta, melyen keresztül szabadon van a feszültség alatt álló rész, nem szabad használni, ugyanis csak idő kérdése, hogy komoly bajt, zárlatot, tüzet okozzon.
Nem célszerű házi módszerekkel, szigszalaggal megfabrikálni, így is időzített bomba marad, ha lehetséges a szerelés, érdemes azt szakemberre bízni. Ugyanez igaz a dugaljakra, elosztókra, hosszabbítókra is.
Ezt kell tenni tűz esetén
Ha mégis megtörténik a baj, szem előtt kell tartani, hogy elektromos tüzet tilos vízzel oltani, ilyenkor tűzoltó takarót vagy porral oltó készüléket kell használni, de a legfontosabb a lakásban tartózkodók kimenekítése, majd a tűzoltók értesítése a 112-es számon.
A főkapcsoló segítségével mielőbb áramtalanítani kell a lakást, ha azonban a lángok már veszélyeztetik a testi épséget, nem szabad belekezdeni az oltásba, menekülni kell. A tűz lassabban terjed, ha kifelé haladva sikerül becsukni az ajtókat, társasház esetén pedig fel kell lármázni a szomszédokat is.
Egyetlen fényfüzér, 14 káprázatos ötlet: nem is hinnéd, mennyi mindent csinálhatsz vele
Nemcsak az ablakban vagy épp az erkélykorláton mutatnak jól a karácsonyi fények.
ElolvasomKépek: Getty Images Hungary.
OLVASD EL EZT IS!
- magyarország
- karácsony