3 tévhit a téli madáretetésről: ha rosszul csinálod, bele is halhatnak
A madáretetés szabályairól a szakértőt kérdeztük.
Csak tegyél ki egy kis kenyérbelet, hangzott a nagymama jó szándékú utasítása, ha a madarak téli etetéséről volt szó, sajnos azonban a bölcs öreg sem tudhatta, hogy ezzel a tévhittel mennyit árthatunk az állatoknak.
Orbán Zoltánt, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szakértőjét kérdeztük, hogy melyek azok a tipikus hibák, amiket sokan elkövetnek a madáretetéssel kapcsolatban, egyúttal a tanácsát is kértük a helyes madárgondozásról.
Egyik napról a másikra abbahagyni
Sokan beleesnek abba a hibába, hogy máról holnapra abbahagyják a már működő etetők feltöltését - hangsúlyozta a szakértő. A legtöbben nincsenek tisztában azzal, hogy a madarak éveken keresztül, akár több száz kilométerről is visszatérnek ugyanahhoz az etetőhöz, mert számítanak rá, hogy ott biztosan találnak maguknak élelmet.
Az etetőt télen folyamatosan tölteni kell - mondta el Orbán Zoltán. Ha a madarak egyik napról a másikra nem találnak annyi eleséget, hogy azzal a nappali és az éjszakai energiaigényüket fedezni tudják, akkor egyetlen téli éjszaka alatt is könnyen lehűlnek, és akár el is pusztulhatnak. Ez egy etető esetében akár több száz kismadarat is jelenthet.
Kenyeret a madaraknak?
Kenyérrel etetés és kenyérrel etetés között is óriási különbség van, hangsúlyozta Orbán Zoltán. Ha valaki kenyérmorzsát dobál a buszmegállóban vagy a parkban összegyűlő madaraknak, abból nincs gond, hiszen az állatok azonnal felcsipegetik. Ellenben az etetőbe kihelyezett kenyér a nedvességtől erjedésnek indul és megpenészedik, ami gyomor- és bélgyulladáshoz vezetve, könnyen az állat pusztulását okozhatja.
A szakértő hangsúlyozta, hogy a kenyér mindenféle pékárut lefed, veknit, serclit, de még a csokis kekszet is. A fent leírtak miatt ezeket tilos az etetőbe kiszórni.
Itatni egész évben kell
Orbán Zoltán arra is felhívta a figyelmet, hogy a legtöbben nincsenek tisztában azzal, hogy a madaraknak nemcsak eleségre, hanem ivó- és fürdővízre is szükségük van. Az itatás alapvető madárvédelmi tevékenység, a nyári kánikula mellett télen, a száraz, hómentes fagyok esetén is létszükséglet, különösen amikor még zúzmara sincsen, ugyanis ebben az esetben a madarak nem tudnak vízhez jutni. Az itatás ugyanúgy a madárgondozás része, mint a magvak kiszórása.
Így csináld helyesen!
Ha szeretnéd kivenni a részed a madáretetésből, nem árt, ha elsajátítod az alapokat. Ebben is Orbán Zoltán tanácsait kértük.
Etetés
Az etetőbe három fő eleségcsoportot kell egyidőben kitenni. A magvak, elsősorban a fekete napraforgómag és a köles teszik ki a madarak étrendjének 80%-át. Ezt egészítik ki a különböző állati zsiradékok, mint a cinkegolyó vagy a faggyú, illetve a bő vízű kifőzéssel sótlanított szalonna.
Ezen kívül a madaraknak gyümölcsre is szükségük van, amit a talajra vagy az etetőbe helyezett, ágakra szúrt almával lehet a legegyszerűbben megoldani. Nem kell óriás méretű, egészségtől kicsattanó gyümölcsöt venni, a legkisebb, ütődött, egészen puha alma tökéletesen megfelel. Csak ne felejtsd el a gyümölcsből egy kis szeletet levágni hogy a szárnyas kisállatok ki tudják csipegetni a belsejét.
Itatás
Orbán Zoltán azt is hozzátette, a víz csillogása mágnesként vonzza a madarakat, ezért az itató mindig kerüljön látható helyre, hogy azt az állatok a magasból is megláthassák. Az itatótálca ne legyen túl mély: a négy-öt centiméter mélységű, 30-40 centiméter szélességű műanyag virágalátét pont ideális a célra, ebben télen, napközben legalább egyszer langyos vízre kell cserélni a jeget.
Adventi koszorú
Közeleg advent első vasárnapja, ajánlunk egy egyszerű koszorúdíszítési módot. Nézd meg videónkat!
Az etető
Ha kertes házban élsz, célszerű a magvakat egy nyílt területű gyepes részre szórni, ahol nem tudnak elbújni a macskák, így a madarak nyugodtan csipegethetnek. Ellenben az erkélyen a legjobb az, ha a már említett virágalátétbe szórod bele az eleséget, amit a párkányra tudsz állítani, közvetlenül az itató közelébe.
Orbán Zoltán azt is elárulta, hogy bár rengeteg szépen kidolgozott madáretető van forgalomban a szaküzletekben, ezek 30%-a nem hatékony, vagy minőségi problémái vannak, a maradék 70% pedig alkalmatlan az etetésre.
OLVASD EL EZT IS!
- csoda
- ünnep