Jövőre ilyen időjárás várható: így jósolhatod meg holnap
Most a következő esztendő valamennyi hónapjának időjárását megismerheted.
Meddig tart a téli hideg? Lesz-e az idén igazi tavasz? Csapadékos vagy forró nyárra számíthatunk?
A választ a régiek Luca-napi jóslások révén igyekeztek megtalálni. Te is kipróbálhatod valamelyiket, ha másért nem, a játék kedvéért. Részletek a cikkben!
Világosluca, sötétluca
Luca napjának valójában két változata is van: a világosluca és a sötétluca. Számos országban az előbbi terjedt el - náluk december 13-án Szent Luciára, a szembetegek és vakok védőszentjére emlékeznek.
Nálunk és szomszédainknál a sötétluca hagyománya ismert. Az emberek azt tartották, hogy a december 13. éjszakája - lévén egyike az év leghosszabb éjszakáinak - nagyobb teret biztosít mindazoknak, akik a sötét oldalhoz tartoznak.
Hogy távol tartsák őket, az emberek különféle rituálékat végeztek. Ilyen volt többek között a Luca-szék faragása. A széknek szentestére kellett elkészülnie - ekkor elvitték az éjféli misére, és, aki ráállt, meglátta, hogy ki a boszorkány a faluban.
Férjhez mész jövőre? Így jósoltak nagyanyáink Luca-napon
Luca napján jósoltak is, leginkább az eladósorban lévő lányok, mégpedig a házasságkötési esélyeiket felmérendő. Az ilyen irányú jóslás számos válfaja ismert - a legelterjedtebb talán a gombócjóslás volt, de a galériát végigkattintva továbbiakat is megismerhetsz.
Luca-kalendárium, hagymakalendárium
Időjóslásra a régi magyar Luca-hagyománykör egyik meghatározó elemét, a Luca-kalendáriumot használták. Ebben a kalendáriumban rögzítették a Luca napját követő 12 nap időjárását, a napok sorrendben a következő év hónapjainak feleltek meg - az első nap a januárnak, a második a februárnak és így tovább -, azaz a küszöbön álló esztendő teljes egészének időjárását megismerhették. Voltak, akik az egyes napok időjárását hatórás bontásokban is megfigyelték, így az is kiderült, hogy az adott nap szerinti hónap megfelelő negyedeiben mi várható.
Szintén a Luca-napi időjárásjóslás eszköze volt a hagymakalendárium. Ekkor egy nagyobb fej, egészséges vöröshagymát négyfelé vágtak, majd gerezdekre bontottak.
A gerezdek közül aztán kiválasztották a 12 legszebbet - ezek jelképezték a következő év hónapjait. Sorrendben egy tálcára vagy tepsire helyezték, kissé megsózták, majd edényestül viszonylag meleg helyre tették őket. Ha egy gerezd levet eresztett, a neki megfelelő hónapban csapadékra, ellenkező esetben viszont száraz időre lehetett számítani.
OLVASD EL EZT IS!
- reklám
- ünnep
A Télapó ittasan vezette a szánt
- meglepetés
- játék