Érdemes megfúrni a karácsonyfa törzsét? Egyre többen próbálják ki a módszert
A fa törzsének megfúrása a frissen tartást szolgálná, de vajon ez a legjobb módszer erre?
Miután kivágták, egy fenyőfa átlagosan öt hétig marad friss, ami természetesen függ attól is, milyen fajtáról van szó, a lucfenyő például köztudottan hamar kezdi el hullatni a tűleveleit, míg az ezüstfenyő tartósabb, az elmúlt években egyre népszerűbbé váló Nordmann-fenyő pedig az egyik legkitartóbb típus.
A karácsonyfa frissen tartása
Sok minden múlhat persze azon is, honnan származik a fa, mikor vágták ki, és milyen körülmények közt tartották, például hosszan szállították-e, mint ahogy döntő fontosságú az is, hogy alakul a fenyő sorsa megvásárlása után. A karácsonyfa frissen tartásával kapcsolatban tévhitek éppúgy léteznek, mint olyan megdönthetetlen tények és módszerek, melyek figyelembevételével valóban hosszan marad szép a lakásba vitt fenyő.
Már vásárláskor érdemes letesztelni
A favorizált típus kiválasztása után már vásárláskor célszerű megfigyelni azokat a jeleket, melyek arra utalnak, hogy a fenyőt esetleg túl régen kivágták, és nem bírná sokáig a meleg lakásban. Semmiképp sem szabad olyan fenyőt venni, még nagyon jutányos áron sem, melyet összekötözve árulnak, és nem bontanak ki, emellett árulkodó lehet, ha kissé kopasz, és túl sok tűlevél található a környezetében.
Néhány módszerrel le is lehet tesztelni a fát, ilyen a földhöz koppintás és az ágak végigsimítása is, ha így sem hullik le túl sok tűlevél, vélhetően még hosszan friss marad a fa. A tűlevelek meghajlítása is segíthet, az a jó ugyanis, ha rugalmasak, és könnyen visszaugranak a helyükre, míg ha eltörnek, vagy nagyon meghajlanak, valószínűleg fogytán van a fácska víztartaléka. A fa súlya is árulkodó lehet, ha túl könnyű, vélhetően már szárazabb.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Friss vágás vagy furat a törzsön?
A fának a vásárlás után célszerű minél több vizet biztosítani, de meg kell teremteni annak lehetőségét, hogy ezt minél nagyobb mértékben fel is tudja venni. Az egyik régi tanács szerint ennek érdekében a fa törzsét meg kell fúrni, akár alul, akár oldalt, azonban a tévhittel ellentétben ez nem növeli érdemben a vízfelvevő képességet, sokkal hatékonyabb, ha a fa törzse frissen van vágva. Vásárláskor ezért érdemes megkérni a kereskedőt, hogy vágjon le pár centit a törzsből, majd ezt később, a fa felállítása előtt is meg lehet tenni.
Egy vödör víz és speciális talp
A fenyő gyantája néhány óra leforgása alatt elkezdi eltömíteni és gyógyítani a friss sebet, így a vágás után jobb minél előbb beleállítani egy vödör vízbe a fát. Az első 24 órában igen sok vizet vehet fel, mivel előtte sokáig száradt, így érdemes gyakran ellenőrizni a megmaradt vízmennyiséget, és pótolni, ha szükséges.
Ha eljön a karácsonyfa-állítás napja, a legjobb speciális, vízzel feltölthető talpat használni, az újabb friss, tiszta, egyenes vágás megejtése és a fa behelyezése után pedig feltölteni annyira, hogy a törzs aljánál bőven följebb érjen. Célszerű olyan talpat használni, amibe nem kell befaragni a törzset, a kéreg nélkül ugyanis kevesebb vizet tud csak felvenni. A tartóban a vizet eleinte érdemes naponta utántölteni, egy idő után azonban már nincs szüksége a fának olyan mennyiségre, mint eleinte. A szakértők szerint a friss víznél nincs jobb, míg a különféle adalékokra, például cukor, nincs szükség, mint ahogy a víz hőmérséklete sem mérvadó.
A fa elhelyezése is lényeges
A karácsonyfát érdemes csak az utolsó pillanatban a lakásba vinni, előtte pedig minél hűvösebb helyen tárolni, ha nincs lehetőség a szabadban hagyni, akár csak az erkélyen, célszerű a lépcsőházban vagy a pincében, tárolóban elhelyezni.
Sokkal hosszabb lehet a karácsonyfa élettartama, ha odabent is hűvösebb, párás helyen lehet, fűtőtest közelében azonban nagyon gyorsan kiszárad. Radiátor mellé ezért jobb nem tenni, sőt, abban a helyiségben, ahol a fa áll, érdemes a hőmérsékletet is lejjebb állítani, ha épp nem tartózkodik ott senki. A legjobb, ha csak reggel éri napfény a fát, déli ablak mellé nem célszerű tenni, a közvetlen és erős napfényt nem bírja jól.
Jót tesz, ha a fa közelében párásító is van, de ha nincsenek rajta elektromos eszközök, permetezni is lehet vízzel. És, ha már elektromos eszközök, érdemes figyelni rájuk a fa szempontjából is, a nem LED-es égősorok ugyanis könnyebben melegszenek, szintén csökkentve ezzel a karácsonyfa élettartamát.
Így ünnepelték a karácsonyt a 60-as, 70-es években - A szaloncukor és a karácsonyfa már akkor is fontos elem volt
A korabeli otthonokból sem hiányozhatott a karácsonyfa és az alá pakolt ajándékok hada a gyerekek nagy örömére.
ElolvasomKépek: Getty Images Hungary.
OLVASD EL EZT IS!
- karácsonyfa
- gyereknevelés