Mikor jön a havazás a babona szerint? Úgy tartották, ezek az állatok hozzák meg a hideget
A néphit az állatok viselkedéséből is következtetett arra, milyen lesz a tél.
Évről évre, ahogy elérkezik a tél, valószínűleg sokakat elkezd foglalkoztatni, milyen évszak áll előttünk: vajon idén lesz-e fehér karácsony, tartósabb havazás, dermesztő fagy, vagy egy enyhe, esős, deres időszak következik csupán.
Régen sem volt ez másként, megannyi időjárásjósló babona és megfigyelés foglalkozott a téllel. A Márton- és Katalin-napi fagyból enyhe karácsonyra, az András-napi esőről vízkeresztig tartó csapadékos időre következtettek, míg a Luca-nap utáni 12 nap az egész jövő évet megjósolta.
Elődeink jövendölése nem csak egy-egy jeles naphoz fűződött, még a környezetükben élő állatok viselkedéséből is következtettek a várható hőmérsékletre, a csapadékmennyiségre és az igazi, kemény tél betörésére.
Havazást jelző állati viselkedések
A legfontosabb kérdés már akkor is a havazás kezdete, a hideg tél hossza, a fagyok erőssége volt. A vadludak mozgásából, de az egerek, a disznók, kacsák, sőt, a varjak viselkedésének változása is beszédes jelnek számított.
Úgy tartották, a közeljövőben havazás várható, ha a varjak összegyűlnek, és hangosan kárognak, illetve ha a kertekben keringenek. De a háznál élő kacsák nyugtalan hápogása és a juhok akolba húzódása is erre utalt számukra.
A tartós hideg érkezését jelezte előre, ha a kacsák az ólukba húzódtak, a vadludak pedig dél felé repültek csapatostul, de ilyenkor a disznó is kibélelte fekhelyét. Általánosságban azt is megfigyelték, hogy a baromfiudvar állatai hogyan pihennek: amennyiben szerte az udvaron hevernek, borítékolható a jobb idő, ám ha csoportba gyűlnek, keményebb tél jöhet.
Az elhúzódó zimankót jövendölte meg a varjak és a túzokok csapatos vándorlása, a darvak korai délre húzása, az egerek, pockok aktív mozgása és fészeképítése is. Korábban írtunk egy nagyon aranyos esetről, amikor épp kiskacsákat lepett meg a nagy havazás.
A fagyos időszak után a jó idő érkezését is segítenek megjósolni az állatok: ha a varjak eltűnnek, és a pacsirta is megszólal, érkezhet a tél végét jelentő melegebb időszak.
Ezek a megfigyelések ugyan nem állják meg mindig a helyüket, ám tény, hogy nem pusztán a babonából erednek, egyes állatok idegrendszere valóban érzékenyebb az időjárás változásaira. Különösen igaz ez az eső, a hó, a vihar érkezésére és a hirtelen, erős lehűlésekre. Az eső előtt mozgolódó hangyák, bogarak, alacsonyan cikázó fecskék képét, a kuruttyoló békák hangját bizonyára sokan fel is tudják idézni magukban.
Amellett, hogy az állatok számára az alapvető táplálékszerzést biztosítja a vándorlás, a vadászat megfelelő időzítése, adott esetben akár túlélésük kulcsa is lehet az, ha időben védett területre húzódnak, vagy megerősítik búvóhelyüket.
Nézz tovább: mennyit tudsz az adventi ünnepkörről?
A keresztény vallás legnagyobb ünnepéről nem árt tudni néhány dolgot.
Mit jelent az advent szó? 8 kérdés a karácsonyi ünnepkörről, amire illik tudni a választ
Kvíz!
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- falu
- falusi turizmus
8 gyönyörű palóc falu itthon, ahol ma is élnek a hagyományok: megérik az utazást
- ünnep
- karácsonyi dekoráció