Meddig tárolhatod a hűtőben a karácsonyi menüt? Így előzd meg a gyomorrontást

Az év legszebb időszaka a legborzasztóbbá is válhat a romlandó ételeknek köszönhetően.

Élelmiszer-biztonság karácsonykor
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bár a karácsonyt mindenki szeretné az év legmeghittebb időszakának tudni, a készülődés jelentette stressz sokszor az immunrendszert sem kíméli, a családi összejövetelek pedig sajnos kiváló terepet jelentenek a fertőző betegségek terjedésének is, elég csak a náthavírusokra vagy épp a kimerítő tünetekkel járó calicifertőzésre gondolni.

Élelmiszer-biztonság karácsonykor

A balul elsült ünnep rizikóját kiszámíthatatlanságuk miatt bizonyos esetekben nehéz csökkenteni, vannak dolgok azonban, melyeket nem nehéz megtenni érte, ezek között is az egyik első helyen említhető az élelmiszer-biztonsági előírások betartása, mind a vásárlás, mind az ételkészítés, mind pedig a tárolás esetében. 

karacsonyi-vendegseg
Fotó: knape / Getty Images Hungary

Mit szabad megvenni, és mit nem?

A Nébih karácsonyi élelmiszer-biztonságra vonatkozó jó tanácsai között kiemelt helyen szerepel a vásárlás során tanúsított odafigyelés. Fontos, hogy lehetőleg ne vásárolj alkalmi árustól, ellenőrizetlen helyről, gyanakodj, ha valamit túl olcsón árulnak, és mindig mérd fel az üzlet állapotát, például a higiéniai körülményeket. Sérült, szennyezett csomagolású terméket nem szabad megvenni, fagyasztott árunál pedig érdemes figyelni, nincs-e a termék egy tömbbé összefagyva, ilyenkor ugyanis valószínűleg felengedett, majd visszafagyasztott termékről van szó, melynek fogyasztása kockázatos lehet.

A halak, húsok frissességét azok színe, szaga, állaga alapján meg lehet ítélni, bármilyen gyanújel esetén jobb nem megvásárolni és ételt készíteni belőle. Bár a boltokban tilos lejárt minőségmegőrzési idejű terméket árulni, ha otthon találsz ilyet, és érzékszervileg kifogástalannak tűnik, még fel lehet használni, mást jelent azonban a gyorsan romló ételek és italok fogyaszthatósági ideje, ezeket ugyanis nem szabad a feltüntetett dátum lejárta után elfogyasztani.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Fontos ellenőrizni akár a lisztet is, illetve a süteményekhez, bejglihez felhasznált diót, mákot és aszalt gyümölcsöket. Ha például a mák poros, törmelékes, ne vedd meg, ha mégis megtetted, mosd, majd szárítsd meg. Ha süteményekhez kell citromhéjat használni, bio minősítésűt érdemes venni, ellenkező esetben a nagyon alapos tisztítás is segíthet valamit.

Az ételkészítés során is figyelni kell

Az élelmiszer-biztonságra az ételkészítés során is figyelni kell, előtte és közben is fontos többször kezet mosni, illetve a felhasznált eszközöket, edényeket folyamatosan tisztán tartani. A nyers húst, a zöldséget és a tojást célszerű a többi élelmiszertől elkülönítve tárolni, az ezekhez használt eszközök pedig lehetőleg ne érintkezzenek más élelmiszerekkel, ami különösen igaz a nyers húsok esetében alkalmazott vágódeszkára. Fontos tudni, hogy a nyers darált húst a vásárlás napján el kell készíteni. 

Tárolásnál fontos a 2 órás szabály

Az egyik legfontosabb szabály, hogy a hűtést igénylő alapanyagoknak és ételeknek két óránál tovább nem szabad szobahőmérsékleten maradniuk, ekkor ugyanis elkezdenek elszaporodni rajtuk a kórokozók. Ha az étel meleg, és emiatt nem lehet időben a hűtőbe tenni, érdemes kisebb adagokba porciózni, így gyorsítva a folyamatot.

A hűtőszekrény hőmérséklete 0 és 5 °C között ideális, de itt sem szabad túl sokáig tárolni az élelmiszereket, a hideg ugyanis csak lassítja a baktériumok szaporodását, de megállítani nem tudja. A Nébih javaslata szerint húslevest, szószokat, szószos, húsos és tésztaételeket, rakott ételeket, főtt rizst és habos, krémes süteményeket egy-két napig lehet biztonságosan tárolni a hűtőben, míg a hús nélküli leveseket, a főtt húsokat, a pörköltet, a pizzát, a kaszinótojást, a nem krémes süteményeket két-három napig. Három-négy nap a biztonságos tárolási ideje a sült csirkének, a húsos ételeknek, a feltét nélküli főtt tésztának, a tojásos ételeknek, a sonkával, csirkehússal, tonhallal készült salátáknak, négy-öt nap a gofrinak és fánknak, a főtt keménytojásnak pedig öt-hét nap.

karacsonyi-etelek-tarolasa
Fotó: Kinga Krzeminska / Getty Images Hungary

A halból készült fogások különösen romlandóak, ezeket lehetőleg ne tárold, hanem frissen fogyaszd, de a nyers tojással, majonézzel készült ételeket, hidegtálakat se fogyaszd el többnapi tárolás után. Az olyan ételek, mint a pogácsa vagy a bejgli és más kekszek, száraz sütemények, szinte bármeddig fogyaszthatók, ha sikerül megelőzni a kiszáradásukat. Ha azonban bármilyen étel színe, szaga eltér a megszokottól, legyen gyanús, és inkább ne kínáld fogyasztásra, különösen ne gyerekeknek, betegeknek és más olyan személyeknek, akiknek gyengébb az immunrendszere.

A hűtőbe mindig lefedve, lehetőleg zárható dobozokban, elkülönítve tárold az ételeket, fogyasztás előtt pedig lehetőség szerint forrósítsd, forrald fel, ha ugyanis az ételek belső hőmérséklete eléri a 75 °C-ot, a legtöbb emberre veszélyes kórokozó elpusztul, ennél alacsonyabb hőmérsékleten azonban csak legyengül. 

Ha túl sok étel készült, és túl sokáig kellene hűtőben tárolni, érdemes inkább adni belőle a vendégeknek, vagy lefagyasztani. Arról, hogy mi, hogyan és meddig tárolható a fagyasztóban, itt olvashatsz bővebben, arra azonban mindenképp figyelj, hogy a fagyasztó hőmérséklete -18 °C alatt legyen.

Így lesz sima és tökéletes a bejgli: 9 kipróbált recept, amiből össze is áll a karácsonyi menü

Ha szeretnéd, hogy változatos legyen az ünnepi menü, adunk egy kis segítséget.

Elolvasom

Képek: Getty Images Hungary. Cikkünk elkészítésében a NÉBIH információs portálja nyújtott lényeges segítséget.

Ezt is szeretjük