Ezekre allergiásak legtöbben karácsonykor: van, ami anafilaxiás sokkot is okozhat

A fenyőfélék, az adventi illatok és az ünnepi ételek is okozhatnak allergiás reakciót.

Allergének karácsonykor
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bármilyen meghitt is az adventi készülődés és dekorálás, bármilyen kellemes emlékeket idéznek is meg a jellegzetes karácsonyi illatok, és bármilyen szép is összegyűlni a vacsoraasztalnál vagy a fenyőfa mellett, még az enyhe allergiás tünetek is képesek beárnyékolni az együttlét örömét, nem beszélve arról, ha valaki súlyosabb reakciót mutat az ünnepi szezon jellegzetes összetevőivel szemben.

Az előkészületek jelentette stressz erőteljesebbé teheti az allergiát, melynek olyan általánosabb tünetei mellett, mint a könnyezés, szemviszketés, orrfolyás, orrdugulás, tüsszögés, bőrirritáció, komolyabb probléma esetén emésztési és idegrendszeri panaszok is jelentkezhetnek, illetve akár anafilaxiás sokk is kialakulhat.

Allergének karácsonykor

A fenyőfélék is kockázatot jelentenek

A karácsonyfa-allergia mára bekerült a köztudatba, ugyanis valamennyi karácsonyfatípusra igaz lehet, hogy kisebb-nagyobb mértékben allergizál. Vannak, akik érzékenyen reagálhatnak a fa nedveire is, például dekorációként való feldolgozása során, de jellemzőbb, hogy a hatás nem magának a fenyőfa pollenjének köszönhető, hanem azon más növényi polleneknek, melyek fejlődése során rátapadtak.

karacsonyi-allergia-orrfulyas
Fotó: Wavebreakmedia / Getty Images Hungary

Szintén jelen lehetnek a fenyőn a poratkák is, nem utolsósorban pedig a penész, mely a még élő fán és annak földjén is megtelepedhet, tovább szaporodva a tárolás során.

Ezért, mielőtt bárki a beltérre vinné a fenyőt, érdemes ellenőrizni, nincsenek-e jelei a gombásodásnak, célszerű lehet továbbá lemosni, lerázni, mielőtt a lakásba kerülne. A légtisztító, illetve a páramentesítő készülék is segíthet, csakúgy, mint enyhe tünetek esetén a gyakoribb szellőztetés. Érdemes lehet elgondolkodni a hagyományos típusoktól eltérő fenyőválasztáson is, szakértők szerint például kevésbé allergizál a Fraser-fenyő, a nemes jegenyefenyő és a balzsamfenyő.

karacsonyi-allergia-fenyo
Fotó: Anna Blazhuk / Getty Images Hungary

A műfenyőt is fontos ellenőrizni és portalanítani a használata előtt, emellett jó figyelni akkor is, ha valaki adventi díszek, dekorációk gyártása közben érintkezik fenyővel vagy más frissen levágott növénnyel, akár bogyós termésűekkel. Többek közt a tiszafát is gyakran használják dekorációként, ugyanakkor szinte minden része mérgező. Célszerű kesztyűben dolgozni, allergiás reakció esetén pedig abbahagyni a munkát.

Súlyos reakciót okozhatnak az ünnepi ételek

A hagyományos karácsonyi menü és az adventi vendéglátás finomságai között is több olyan akad, mely allergiás reakciót okozhat, a kockázat pedig ilyenkor különösen megnövekszik, hiszen nagyobb mennyiség fogy akár együttesen is a potenciális veszélyforrásokból.

Problémát okozhat a dió és a mogyoró, a halételek és a tenger gyümölcsei, de akár a fahéjra és a vaníliára is érdemes gyanakodni tünetek megjelenése esetén. A méz és a bor sem veszélytelen az azokra érzékenyeknél, csakúgy, mint az érett, penészes és füstölt sajtok, a füstölt húskészítmények, a mák, a csokoládé, a tojásfehérje és a savanyú káposzta. Még az alma is okozhat keresztallergiát olyanoknál, akik a nyírfa pollenjére érzékenyek, csakúgy, mint a csonthéjasok.

karacsonyi-allergia-etelek
Fotó: Anikona / Getty Images Hungary

A szokásos, már említett allergiás reakciókon kívül ételallergia esetén jelentkezhet bizsergő, égő, viszkető érzés a szájban és a torokban, emellett emésztőrendszeri tünetek, hasmenés, gyomorgörcs is megjelenhet, és akár kiütések is a hasfalon. Utóbbi tünetek jellemzőek lehetnek abban az esetben is, ha valaki adalékanyagokra vagy azok bizonyos kombinációjára allergiás.

Súlyos esetben anafilaxiás sokk is kialakulhat, mely igen gyorsan súlyossá válhat, és olyan tünetek is kísérhetik, mint a vérnyomásesés, gyengeség, szédülés, ájulás, zavartság, hörgőgörcs, a torok, a garat és a gége duzzanata. Utalhat a bajra a légszomj és a gombócérzés is a torokban, csakúgy, mint az erős hasi fájdalom, az ismétlődő hányás és hasmenés. Az ilyen erős tünetek leggyakoribb okozói a dió- és mogyorófélék, a halak és a tenger gyümölcsei, de más ételek esetében is előfordulhat a probléma.

Mindezek miatt fontos megkérdezni a vendégeket, tudják-e esetleg, ha valamire allergiásak, és tájékoztatni őket, miből ne fogyasszanak, kisgyereket pedig sose kínálj olyan étellel a szülei megkérdezése nélkül, mely kockázatos lehet bármilyen szempontból.

Érzékenység az illatokra

A karácsonyi potpourrik önmagukban is kockázatosak lehetnek, mivel könnyen penészspórák tapadhatnak meg bennük, de érdemes vigyázni az illóolajokkal és a karácsonyi illatgyertyákkal is. Elképzelhető, hogy valaki akár egy természetes illatra, például akár egy fahéjas illóolajra is allergiás tünetekkel reagál, de a szintetikus szerek is problémát okozhatnak. Az illatosított gyertyák egy része például tartalmazhat olyan anyagokat, melyek vérbőséget okoznak az orrban, ezáltal pedig tüsszögést és orrfolyást, sőt, asztmás betegeknél akár rohamot is kiválthatnak.

karacsonyi-allergia-illatgyertya
Fotó: netrun78 / Getty Images Hungary

A gyertyák és a karácsonyi lakásillatosítók esetében az olyan illékony szerves összetevők is kockázatot jelenthetnek, mint a formaldehid, a petróleumpárlat, a limonit, az alkohol és az észtert. Ezek az nyagok nagyobb koncentrációban nemcsak a szemet és a légzőrendszert irritálhatják, de fejfájást, szédülést is okozhatnak. 

Komolyabb érzékenység esetén érdemes természetes illatokat alkalmazni, enyhébb tünetek esetén viszont segíthet a gyakoribb szellőztetés is, illetve az, ha távolabbi, az emberekkel túl közvetlenül nem érintkező helyre kerül az illatosító.

A 8 legfinomabb karácsonyi étel receptje a nagyvilágból: a töltött káposztától a Stollenig

Töltött káposzta, karácsonyi puding vagy Stollen - ahány ország, annyi ünnepi finomság.

Elolvasom

Képek: Getty Images Hungary.

Ezt is szeretjük