Egyetlen trükk, amivel ünnepi mintás lesz a sima fehér gyertya: hajszárító vagy vasaló kell csak hozzá
Bármilyen mintát rá lehet varázsolni az adventi gyertyára.
A fény megszületése, illetve újjászületése a karácsony misztériumának és hagyományainak központi eleme, nem véletlen hát, hogy ilyenkor megszaporodik az otthonokban kihelyezett gyertyák száma is, elég csak az adventi koszorúra gondolni, melynek világossága hétről hétre egyre csak növekszik.
Bármilyen céllal és bármennyi gyertyát szeretne is valaki környezetében látni az adventi szezonban, érdemes tudnia, hogy akkor sem kell hosszasan keresgélni, ha az egyszínű verzióknál különlegesebb változatban és egyedi mintában gondolkodik, a szalvétatechnika speciális változatának köszönhetően ugyanis szinte bármi rávarázsolható egy egyszerű, fehér tömbgyertyára is.
Az adventi gyertya díszítése
Az úgynevezett olvasztásos módszer nagyon hasonlít a szalvétatechnikára, melynek során a szalvéta legfelső rétegét dekupázslakk, illetve dekupázsragasztó segítségével applikálják különféle felületekre, legyen szó papírról, műanyagról, üvegről vagy épp kőről.
Ezt a gyertyával is meg lehet tenni, szinte bármilyen mintával el lehet látni a módszer alkalmazásával, különösen, ha a gyertyát külső borítással is ellátták, vagyis inkább mécsesszerű.
Nem kell mást tenni, mint lefejteni a szalvéta legfelső rétegét, kivágni belőle a kívánt mintát, vagy méretre vágni, ha valaki a teljes gyertyafelületet kívánja vele befedni. Ezután a gyertya felületét vékonyan át kell kenni a lakkal ecset segítségével, ráragasztani a szalvétát, majd ismét átkenni, és megvárni, míg megszilárdul, megdermed, keményebb, ellenállóbb felületet adva.
Az olvasztásos technika előbbivel ellentétben nem alkalmaz ragasztót, hanem hő segítségével a viaszba olvasztja a szalvéta mintáját. Ehhez ugyanúgy ki kell vágni a mintát, majd rátenni a gyertyára, azonban szükség van sütőpapírra, zsírpapírra vagy rizspapírra is, mely átadja ugyan a hőt, de védi a szalvétát a megégéstől, és a viasz sem kerül át a vasaló talpára.
Így működik az olvasztásos technika
A gyertyára szorított szalvétát körbe kell tekerni a sütőpapírral, melyből érdemes akkorát használni, hogy össze lehessen fogni, így téve könnyebbé a gyertya megtartását. Az olvasztást ezután el lehet végezni hajszárítóval, illetve ha valaki gyakorlott a használatában, hobbihőlégfúvóval is, a legegyszerűbb és leggyorsabb azonban a vasaló használata.
Egyszerűen csak oda kell tartani a vasalót, átmelegítve és megolvasztva a gyertyát, de gyors mozdulatokkal és nem túl magas hőfokon, nehogy egyenetlen legyen a végeredmény. A vasalóval végig kell menni a minta minden részén, majd óvatosan lehúzni a papírt. Ha maradtak egyenetlenségek, könnyen lehet javítani, illetve, ha valaki a gyertya teljes felületét borítja, a végeket ollóval is lehet javítgatni, majd külön tovább olvasztgatni a mintát a peremen.
Fontos nagyon óvatosan kezelni a vasalót, nehogy személyi sérülés történjen, teljes borítás esetén pedig a vasalást érdemes az illesztésnél kezdeni, hogy ne mozduljon el a szalvéta.
Gyönyörű, otthon is elkészíthető adventi koszorúk: 8 mesés ötletet mutatunk
A meseszép adventi koszorúkat magad is elkészítheted.
ElolvasomCímlapkép: Getty Images Hungary.
OLVASD EL EZT IS!
- advent
- adventi koszorú