Az újévi fogadalmak pszichológiája - Miért próbáljuk meg évente, és miért bukjuk el módszeresen?

Ez a pszichológiai magyarázata, hogy miért mindig újévkor fogadunk meg dolgokat, és miért nem érjük el a kitűzött célt.

Újévi fogadalmak pszichológiája
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Valószínűleg mindenki tett már élete során legalább egyszer újévi fogadalmat, de vannak, akik minden december 31-én arra gondolnak a visszaszámlálásnál, hogy „jövőre másképp lesz”. A legnépszerűbb újévi fogadalmak valószínűleg a súlyvesztésre, a több testmozgásra, a dohányzásról való leszokásra, illetve valamilyen új tudás elsajátítására - például nyelvtanulásra - vonatkoznak.

Ha te is érezted már úgy szilveszterkor, hogy jövőre lesz elég erőd, kitartásod a cél eléréséhez, majd néhány hét alatt kiderült, hogy mégsem, akkor érdemes végiggondolni, hogy mi is lehetett a baj. Ebben segítünk kicsit.

Újévi fogadalmak pszichológiája

Az év során bármikor kitűzhetnénk célokat magunk elé, ám mégis sokan újévre időzítik az efféle elhatározásokat. Szilveszterkor ugyanis valamit lezárunk: ilyenkor sokan visszatekintenek az óévre, és azon gondolkoznak, vajon mit csinálhatnának jobban az új évben, min lenne jó változtatniuk. Az újév mintha egyúttal tiszta lapot is jelentene: elkezdődik valami új, és megvan a kezdeti lelkesedés, melynek köszönhetően elhisszük, hogy idén sikerülhet másképp élni az életünket, leszámolni a rossz szokásokkal. És mivel a világon mindenki ugyanazon a napon éli át az újévet, ez egyfajta varázslatos hangulatot, plusz lendületet ad az újrakezdéshez.

Ezért vannak kudarcra ítélve az újévi fogadalmak

66 nap kell

Egy általánosan elterjedt nézet szerint 21 napra van szükség ahhoz, hogy egy új szokás rögzüljön. Ez azonban újabb vizsgálatok szerint téves elképzelés. A Londoni Egyetem kutatója, Philippa Lally szerint ennél jóval több, 66 nap szükséges ahhoz, hogy rutinná váljon egy újonnan felvett szokás. Vagyis hiába az elhatározás, az optimizmus és a kezdeti lelkesedés, ha nem vagyunk elég kitartóak. Több mint 3,5 hónap kell ahhoz, hogy a változás beépüljön a mindennapokba. Erről bővebben olvashatsz korábbi cikkünkben.

Túl nagy a cél

Terri Bly, az Ellie Mental Health klinikai szakpszichológusa szerint „ahol tévedünk az újévi fogadalmakkal kapcsolatban, az az elképzelés, hogy valami nagy, elsöprő változásnak kellene lennie.” Ahhoz azonban, hogy ezeket a nagy célokat elérjük, sok-sok apró változtatást kell beiktatni, ami természetesen kényelmetlenné teszi a mindennapokat. Érdemesebb tehát először alaposan átgondolni, hogy milyen kisebb lépések vezethetnek el a kívánt eredményhez, és ennek megfelelően kisebb célokat kitűzni. Ha például a fogyás a cél, nem azt kell megfogadni, hogy idén leadok 10 kg-ot, hanem például azt, hogy heti kétszer-háromszor elmegyek futni, és este 6 után nem eszem már.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Miért akarod a változást?

Ahhoz, hogy az elhatározást siker koronázza, tudnod kell, hogy valójában miért is vágysz a változásra. Ha csak úgy megfogadod, hogy hetente háromszor eljársz az edzőterembe, mert a munkatársad/barátnőd is ezt teszi, könnyen lehet, hogy utálni fogod, és valószínűleg hamar feladod majd. Érdemes kicsit mélyebben belegondolni, hogy milyen előnyöd származik a változásból. Szeretnél egészségesebb lenni? Karcsúbb alakra vágysz? Ha megfogalmazod a pontos motivációt, de alapvetően nem vágysz a konditeremre, lehet, hogy rájössz, más úton, számodra kellemesebb mozgásformával is elérhető a vágyott cél.

Ha az újévi fogadalom a fogyókúra - Olvass tovább!

Összeszedtük, hogy pontosan mi is kell a sikeres fogyáshoz, és hogyan lehet szenvedés nélkül megtartani a súlyt.

Megfogadtad, hogy idén végleg lefogysz? Így lesz tartós a fogyás nagy súlyfeleslegnél is

Összeszedtünk mindent, amit a fogyókúráról tudni érdemes.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük