Se munka, se szerelem?

Mit csinálsz rosszul?

Úgy érzed, semmi nem sikerül? Nem szereted a munkádat, és elkerül a boldogság? A családállítás módszere segíthet.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Parkolópályán érzed magad? Se boldog párkapcsolatod, se jó állásod nincs? Nem biztos, hogy a sors nem kegyes hozzád, ahogyan a szerencsétlenség sem tulajdonság. Ellenben lehet, hogy a családodban fordult elő olyasmi, amin nem tudod túltenni magad. Bontsd le a láthatatlan akadályokat családállítással.

Figyelmeztető, rejtélyes rosszullétek

Magdi 28 éves, diplomás tanár. Sokáig húzta az időt továbbképzésekkel, másoddiploma megszerzésével, sőt, még külföldi munkával is - egy évig bébiszitter volt Amerikában.

Idén szeptemberben azonban már nem talált kifogást, illetve más lehetőséget, ki kellett állnia egy osztály elé, oktató lett egy iskolában.
Azóta minden reggel görcsbe rándul a gyomra, amikor átlépi az osztályterem küszöbét, a szíve hevesen kalapál, amikor kinyitja a naplót, éjszakánként pedig rémálmokból riad fel.

Ilyenkor egy ideig külföldi tévéadókon néz beszélgetős műsorokat, mostanában egyedül ez nyugtatja meg. A gyerekkorát idézi fel közben, édesanyja kedvéért sokat játszott riporteresdit, maga készítette mikrofonnal az interjúkat. Az anyja azt tervezgette akkoriban, hogy egyszer tévésztár lesz a lányából.

Önmegvalósítás erős falakkal körbevéve

Magdi testi tünetei - szédülés, szívdobogás, mellkasszorítás - annyira felerősödtek, hogy kollégái orvoshoz küldték. Ott elmesélte, hétfőtől péntekig jönnek a rosszullétek, a hétvégék viszonylag nyugodtan telnek el.
- Ritkán járok el otthonról - válaszolta az orvos kérdésére a lány. - Inkább olvasok, az segít elviselni a magányt. Az orvos még további kivizsgálásokra küldte Magdit, ám a leletei azt mutatták, a testével minden rendben van. Nem szervi okokra vezethetők vissza a tünetei.

- Hallott már a családfelállításról? - kérdezte ekkor tőle a háziorvosa.
Magdi így jutott el egy csoportba. Amikor pedig rá került a sor, ezt mondta:
- Miért nem tudok boldog lenni az életemben? Fiatal vagyok, diplomás, csinosnak tartanak, de nincs szerencsém. Nincs párom, és a munkámat sem szeretem. Mit csinálok rosszul?

Lázadás a szülői elvárások ellen

A csoportvezető kérdésére Magdi elmesélte, hogy édesapját korán elvesztette, az anyja nevelte fel, akinek nagyon sokat köszönhet. Az anya évtizedekig egy gyárban, futószalag mellett dolgozott, a lányát mindig is arra biztatta, hogy vigye többre, mint ő, legyen belőle valaki, csupa nagybetűvel. Magdi azonban egészen kisgyerekkora óta csak iskolásat játszott, tanárnak készült, amit a mama csalódottan ugyan, de végül tudomásul vett. Évekig mondogatta azonban még a lányának, amikor együtt néztek tévét: - Látod, látod, te is lehetnél ilyen sikeres és híres, mint ők.

A családfelállítás azt mutatta meg, hogy Magdit ez az anyai vágy tartotta fogva. Tudatosan ellenállt ugyan a nyomásnak, és a saját álmait követte, ám ettől óriási lelkiismeret-furdalása lett, ezért félt a tanítástól. Hiszen a lelke legmélyén úgy érezte, elárulta és megcsalta az anyját, aki pedig csak érte élt, és mindent feláldozott az ő boldogulásáért.

14 tárgy, ami elhozza a boldogságot

Nézegess képeket!

Elolvasom

Valami folyton visszaránt a múltba

Nagyon gyakori, hogy az a gyerek, akinek a szülei küszködve éltek, nem voltak boldogok, korán meghaltak, azaz nehéz sorsot viseltek, maga sem meri kifutni a lehetőségeit.

- Ha nektek nem sikerült, én sem engedhetem meg, hogy többre vigyem, mint ti - ez vagy valamilyen hasonló fogadalom köti meg ilyenkor a gyereket a lelkében. Azt hiszi, tartozik azzal a szüleinek, hogy nem valósítja meg a saját álmait, hiszen akkor illik bele a családjába, ha ugyanúgy él, mint ők, a többiek.

Az is előfordulhat, hogy, ha a szülők nem tudják megvalósítani, amit szeretnének, akkor azt a gyerekeikkel próbálják véghezvitetni. Ilyenkor a gyereknek két választása van: megfelel az anyja vagy apja elvárásainak, ezért szolgaian úgy él, és azt a pályát választja, amit egyértelműen kijelölnek a számára.

A konfliktust ebben az esetben az okozza, hogy ez a munka, életstílus valójában nem az övé, így kudarcot kurdarcra halmoz, és nem érzi jól magát a bőrében.
A másik lehetőség, hogy fellázad, majd csak azért is a maga feje után megy. Utóbbi lendület még a deviáns viselkedésig is elviheti. Ilyenkor azonban, ahogy Magdi is, lojalitási kérdések hálójában vergődik.

A gyermeki hála határai

Az a nehéz ezekben a gyerekkori fogadalmakban, hogy a tudattalanban hatnak. A családállítás segítségével viszont felszínre hozhatók - szárnyakat kaphat, akinek sikerül elengednie a szeretetből, de tévesen vállalt terheit.

Magdi megértette például, hogy az édesanyja sorsát semmilyen áldozattal nem változtathatja meg. Az apja elvesztése miatti fájdalmából például nem vállalhat át azzal, ha szolidaritásból maga is lemond a boldog párkapcsolatról, és önként a magányt választja.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

De a módszer tudatosította a lányban azt is, hogy a tévésztárság kizárólag az anyja álma volt. Ő azonban boldogulhat tanárként is, megteheti, hogy a saját életét a maga módján irányítja, ezzel még nem szereti kevésbé az édesanyját.

OLVASD EL EZT IS!

kiabrandult lany
  • boldogság
  • családállítás

Kik azok a helycsinálók?

Ezt is szeretjük