Ez a legtöbb szingli magyar férfi foglalkozása a kutatás szerint – Az is kiderült, mit dolgozik a legtöbb egyedülálló nő

Egy friss kutatásból kiderült, milyen egy tipikus magyar szingli a 2022-es népszámlálás szerint.

Kutatás a magyar szinglikről
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egy tipikus 20–39 éves magyar szingli 30 év körüli, érettségivel vagy diplomával rendelkezik. Tízből csaknem négy (37%) ilyen korú szingli férfi a fővárosban él, a szingli nők közül pedig minden másodikról (47%) mondható el ugyanez – derül ki a 2022-es népszámlálás adatai alapján. 

A 20-as és 30-as éveikben járó szingli férfiaknál továbbra is a szoftverfejlesztő számít a leggyakoribb foglalkozásnak, a nőknél pedig a bolti eladó és az általános irodai adminisztrátor került most is a lista elejére – sorolja a szinglikkel kapcsolatos legfrissebb adatokat dr. Rövid Irén szociológus, az első magyar szinglitérkép készítője. 

Ilyenek a magyar szinglik a kutatás szerint

A 2022-es népszámlálás időpontjában valamivel több mint 209 ezer 20–39 éves szingli élt Magyarországon, ők azok, akik még sosem kötöttek házasságot, azaz nőtlen, hajadon családi állapotúak voltak, nem volt tartós párkapcsolatuk – ebben az esetben élettársuk –, nem született még gyermekük, egyedül éltek egy háztartásban.

2011-hez képest a 20-as és 30-as éveikben járó szinglik száma 4,3%-kal emelkedett: a szingli férfiak száma 12%-kal nőtt, a nőké viszont 5,8%-kal csökkent.

– A legfrissebb adatok is arra utalnak, hogy a szinglik között több a férfi, mint a nő, sőt, még tovább nőtt a férfiak aránya a körükben. A 2011-es népszámláláskor még a 20–39 éves szinglik 56%-a volt férfi, addig 2022-ben már 60% volt ez az arány – emelte ki dr. Rövid Irén.

Egy tipikus 20–39 éves szingli férfi 30 éves és középfokú végzettsége van. Az átlagoshoz képest több közöttük a diplomás, de arányaiban a legtöbben (44%) érettségivel rendelkeznek: míg országosan az ilyen korú férfiak 22%-ának volt diplomája, addig szingli társaiknál ez az arány 34%-ot tett ki.

– A szingli férfiak közül a 2016-os mikrocenzushoz, azaz „kis népszámláláshoz” hasonlóan legtöbben szoftverfejlesztőként dolgoznak a 2022-es adatok szerint. Azonban míg korábban a lakatos és a rendszergazda követte ezt a rangsorban, addig a legfrissebb adatok szerint már a tehergépkocsi-vezető, kamionsofőr és a bolti eladó került még dobogós helyre – mutatott rá a szociológus. Valamelyest tehát változott ez a sorrend, és felkerültek olyan foglalkozások is a listára, amelyek eddig nem szerepeltek rajta.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

– Kiderült többek között az is, hogy a 20-as, 30-as éveikben járó szingli férfiak közül sokan dolgoznak gépészmérnökként és szakácsként is, azonban a rendszergazda, ami korábban a második volt a listán, a 2022-es adatok szerint már nincs az első tíz leggyakoribbnak számító foglalkozás között – állapította meg dr. Rövid Irén. 

Egy átlagosnak tekinthető 20–39 éves szingli nő 29 éves, és felsőfokú végzettséggel rendelkezik. Míg országosan a 20-as, 30-as nők egyharmada (33%-a) volt diplomás, addig a szingliknél ez az arány jóval magasabb volt (50%).

– A szingli nőknél továbbra is a bolti eladó és az általános irodai adminisztrátor számított a leggyakoribb foglalkozásnak, de míg a pultos és a pénzügyi ügyintéző hátrébb került a listán, addig az üzletpolitikai elemző, szervező felkerült a harmadik helyre – hangsúlyozta dr. Rövid Irén.

– Érdekesség, hogy a szingli nők közül sokan dolgoznak még többek között kereskedelmi és egyéb ügyintézőként, pincérként, valamint személyzeti és pályaválasztási szakértőként is – tette hozzá.

A szinglitérképről

Az első magyar szinglitérkép 2017-ben készült el, de 2018-ban jelent meg először a Területi Statisztika folyóirat 3. számában Dr. Rövid Irén Pillanatfelvétel a szinglikről – A szinglik általános és területi jellemzői a népszámlálási adatok alapján című tanulmányában. Azt mutatja meg, hogyan alakult a 20–39 éves szinglik aránya az egyes településeken Magyarországon. A 2011-es népszámlálás adatai alapján elkészített magyar szinglitérképet a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala is nyilvántartásba vette.

Az első szinglitérkép után a 2016-os mikrocenzus, azaz „kis népszámlálás” alapján született másik két újabb szinglitérkép is, amely a 20–39 és a 40–49 éves szinglik arányát ábrázolja járásonként. A legfrissebb, 2022-es népszámlálás adatai alapján dr. Rövid Irén szociológus a 2011-es lehatárolást követve, az összehasonlíthatóságot szem előtt tartva készítette el a legújabb magyar szinglitérképet.

Egy mérgező szokás, ami miatt sokan szinglik maradnak - Rengeteg nő esik a csapdájába

Muszáj egy kis szemléletváltás, ha párkapcsolatra vágysz.

Elolvasom

(Képek: Szinglitérkép, Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük