Kire számíthatsz a bajban? Kiderül egy kutatásból

Nézd meg, mi derül ki a munkahelyi érzelmeket érintő vizsgálódásból. Neked ki a legempatikusabb kollégád?

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A barát a bajban ismerszik meg, egy nemrégiben készült kutatás pedig utánajárt, mit is jelent mindez a munkahelyen.

Azt vizsgálták, hogyan reagálnak a többiek, ha azt látják, hogy egy kollégájukat lehordja a főnök, vagy igazságtalanul bánik vele.

Azonos neműek előnyben

Az eredmény szerint a helyzet által kiváltott érzések és cselekedetek nemenként eltérnek, és attól is függnek, hogy az atrocitás áldozata nő vagy férfi. A Texasi A&M és a Buena Vista-i Egyetem kutatói arra jutottak, hogy a szemtanúk akkor produkálnak hevesebb érzelmeket, ha velük azonos nemű kollégájukat éri a sérelem.

Más érzelem dominál azonban a férfiakban és a nőkben. 453 éttermi alkalmazottat kérdeztek arról, hogy haragot, félelmet, szorongást éreznek inkább, vagy demoralizálónak találják a helyzetet. A női munkaerők számára a demoralizálódás volt a legerősebb érzés, míg a férfiaknál ez került az utolsó helyre a skálán. Úgy tűnik tehát, elvileg egy női kolléga hamarabb áll ki melletted, mint egy férfi. De valóban így van?

Empátia és segítség

Az empátiának négy formája van, az egyik a kognitív, amikor valaki megérti és át is éli más érzéseit, és a törődő, amikor készen áll az illető segítségére sietni.

Szeretnéd, ha örökké tartana a barátságotok? – Ezekre figyelj

Nézegess képeket!

Elolvasom

A nők, úgy tűnik, az érzelmi empátiában jeleskednek, ami a kapcsolatok építésében és erősítésében fontos, míg a férfiak a nehéz helyzetek kezelésében jobbak. A nők elidőznek a másik érzéseiben, a férfiak pedig csak egy pillanatra érzik át azokat, és rögtön elkezdik a megoldást keresni. A férfiak tehát sokkal hatékonyabbak, ha vészhelyzet van, amiből a tettek kiutat jelenthetnek, és nyugodtak maradnak ilyenkor is. A nők viszont gyakrabban nyújtanak érzelmi támaszt a megpróbáltatásokban.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

A csimpánzokkal végzett empátiás kísérletek azonban még egy érdekességgel kiegészítették az elméletet. Amikor egy csimpánzot a társai szomorúnak vagy nyugtalannak látnak, szinte mindannyian empátiát mutatnak, és tükrözik a viselkedését. Néhány majom segíteni is próbál neki, méghozzá többségben a nőstények. Ám van valaki, aki még a nőstényeknél is inkább szívén viseli társa sorsát, és igyekszik helyrebillenteni a kizökkent lelki egyensúlyt. Ő pedig nem más, mint az alfahím, a csoport vezetője. A természet tervezésében, úgy látszik, a főnökök számára a legfontosabb az empátia.

OLVASD EL EZT IS!

ferfi no ciki
  • barátság
  • család és barátság

Ezért nem létezik férfi-nő barátság

Ezt is szeretjük