A kalózkirálynő, aki még I. Erzsébet előtt sem volt hajlandó meghajolni: a hírhedt Grace O’Malley története
Az ír kalózkirálynő igazi rettenthetetlen asszony volt, élete csúcsán több száz férfi és rengeteg hajó állt az irányítása alatt.
A hírhedt férfikalózok mellett akadt néhány olyan rettegett asszony is, akiket a tengerek úrnőinek tartottak, és akik több száz embert vontak az irányításuk alá. Közéjük tartozik az ír kalózkirálynő, Grace O’Malley is.
A rettenthetetlen nő közel 40 évig dacolt az angol királynővel, fosztogatta az angol hajókat, és még meghajolni sem volt hajlandó I. Erzsébet előtt.
Az ír kalózkirálynő, Grace O’Malley
Az 1530-as években született egy gazdag nemes és tengeri kereskedő lányaként Írország nyugati részén, apja a terület legnagyobb hajóflottáját vezényelte, és adókat szedett be a halászoktól. Már kicsi korától kezdve makacs és irányíthatatlan volt. Egyszer például könyörgött apjának, hogy vigye magával tengeri útjára, ám ő nemet mondott, de mivel Grace hajthatatlan volt, a férfi azzal indokolta döntését, hogy a lány hosszú haja balesetet okozhatna a hajón. Erre ő azonnal levágta tincseit, ekkor kapta a Gráinne Mhaol, azaz a rövid hajú Grace becenevet.
Már fiatal nőként részt vett a kereskedelemben, mindent megtanult apjától, 16 évesen pedig hozzáment Dónal Ó Flaithbheartaigh, az Ó Flaithbheartaigh-földek leendő örököséhez. Férje 1560 környékén elhunyt egy ellenséges klánnal folytatott csatában, a kastélyokat és a hajókat özvegye örökölte. Grace O’Malley átvette az irányítást, és a Clare-szigetekre helyezte át székhelyét. Állítólag itt szerelembe esett egy férfival, akit azonban a MacMahonok megöltek, ő pedig úgy döntött, bosszút áll: megtámadta és leigázta őket, majd végzett párja gyilkosával is.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Nem hajolt meg I. Erzsébet királynő előtt
Hamarosan már kalózkirálynőként emlegették, pályafutása csúcsán több száz férfi és számos hajó állt az irányítása alatt. Újraházasodott, majd a Rockfleet kastélyba költözött, díjakat szedett be, és angol hajókat támadott meg. Grace O’Malley azonban nemcsak parancsokat adott, hanem mindig kivette részét a csatákból is. Azon kevés klán közé tartoztak, akik ellenálltak I. Erzsébet királynőnek, azonban 1574-re az angolok besokalltak, és támadást indítottak a kalózkirálynő bázisa ellen. A nő és csapatai végül legyőzték őket, azonban Connaught brit kormányzója, Sir Richard Bingham emberei elfogták Grace O’Malley legfiatalabb fiát, a legidősebbet pedig megölték, majd elvették kastélyát, földjeit és flottáját.
Az asszony tudta, hogy nem győzhet a harcban, taktikát váltott, és úgy döntött, megpróbálja megoldani a helyzetet, majd találkozót kért Erzsébet királynőtől. 1593-ban az uralkodó fogadta is őt, ám a kalózkirálynő nem egészen úgy viselkedett, ahogyan elvárták volna tőle. Bár az alkalomhoz illően öltözött, tőrét nem volt hajlandó levenni az oldaláról, és meg sem hajolt a királynő előtt, sőt egy ajánlatát is visszautasította. Akármilyen furcsa is, mindezek ellenére sikerült megegyezniük, így fia végül kiszabadulhatott a fogságból, valamint földjeit is visszakapta. Cserébe viszont megígérte, hogy a jövőben nem támogatja az ír lázadókat, hanem az angolok mellé áll, segít nekik a harcban, és csak az ő ellenségeiket támadja.
Az asszony azon kevés ember közé tartozott, aki kivívta I. Erzsébet tiszteletét és elismerését. Végül 1603-ban hunyt el, halála után alakja gyorsan legendássá vált. Az írországi Mayóban szobrot is emeltek emlékére.
Anne Bonny különös élete
Anne Bonny, az 1700-as évek leghírhedtebb női kalóza gyorsan elhallgattatta azokat, akiknek nem tetszett a jelenléte. Fiatalon került a legénység tagjai közé, és a Karib-tenger egyik legrettegettebb bűnözőjévé vált szeretője, Calico Jack oldalán.
A leghíresebb női kalóz, Anne Bonny különös élete: az 1700-as évek hírhedt lázadója volt
A heves vérmérsékletű Anne Bonny mesterien forgatta a kardot, és férfi társait megszégyenítően harcolt.
ElolvasomKépek: Instagram, Wikipedia.