Miért boldogtalanabbak az intelligens emberek másoknál? A magas IQ hátrányokkal is jár

A magas intelligencia nem jár együtt a boldogsággal. Sőt, az éles elméjű emberek általában sokkal elégedetlenebbek és többet is szoronganak. Eláruljuk, miért.

Az intelligens emberek boldogtalanságának oka
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az intelligens emberekről a közvéleményben az az elképzelés él, hogy nemcsak okosabbak, sikeresebbek és talpraesettebbek másoknál, hanem boldogabbak is. A kutatások és a szakértők szerint ez azonban nem feltétlenül igaz. Sőt, a magas IQ valójában problémákat is okozhat, és beárnyékolhatja az adott személy életét.

Vizsgálatok rámutattak, hogy nem befolyásolja pozitívan az elégedettséget, sőt elégedetlenséget eredményezhet, és a kiemelkedő IQ-jú emberek hajlamosabbak a stresszelésre, az aggódásra, illetve nagyobb arányban jelennek meg náluk szorongásos és hangulatzavarok. Ezek nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy boldogtalanabbá váljanak az átlagnál, de más okok is állnak a háttérben. 

Ezért boldogtalanabbak az intelligens emberek

Túl magasak az elvárásaik 

Gyakran tudják magukról, hogy intelligensek, ezért számtalanszor irreális elvárásokat állítanak fel önmagukkal szemben, amiknek végül nem tudnak megfelelni. Ezért gyakran csalódottak, ostorozzák magukat, elégedetlenek, és úgy érzik, sosem képesek teljesíteni azt, amit elterveztek.

Mindent túlanalizálnak

Hajlamosak mindent túlanalizálni, és ez nemcsak szorongást okoz, hanem azt is, hogy a sok agyalás miatt elszalasztják a határidőket, a lehetőségeket, és nehezen hoznak döntéseket. Jellemző rájuk, hogy éjszaka is álmatlanul forgolódnak, mert minden lehetséges megoldást, döntést és opciót átgondolnak és végigvezetnek fejben.

Nehezen szereznek barátokat

A barátkozás és a barátok megtartása is problémás lehet számukra. Mások gyakran rosszul érzik magukat magas IQ-jú emberek társaságában, mert intellektuális képességeik felülmúlják az övéket. Ez pedig különösen igaz akkor, ha az illető minden területen szeretné megmutatni kiváló gondolkodását vagy éleslátását. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

A megértés hiánya frusztrációt okoz számukra

Könnyen frusztrálttá válhatnak, és elveszíthetik a türelmüket, ha a környezetük félreérti őket, a mondandójukat és a véleményüket. Ha ez sokszor előfordul, akkor egy idő után kerülik az emberek társaságát, és nem tartják kielégítőnek a beszélgetéseket, a szociális érintkezést.

Elszigeteltté válhatnak

A magas IQ-jú emberek gyakrabban tapasztalják meg az elszigeteltséget, ami akár depresszióhoz is vezethet. Hajlamosak befelé fordulni, ha nem teljesülnek a másokkal kapcsolatos elvárásaik. Ha nem találnak olyan embereket, akik hasonló mentalitásúak, gondolkodásúak, humorérzékűek, mint ők, akkor inkább a magányt választják ahelyett, hogy olyan társaságban legyenek, ahol alapvetően is magányosnak érzik magukat.

Könnyen unatkozni kezdenek

Kíváncsiak, hajtja őket a tudásvágy, és mivel elméjük folyamatosan új információk feldolgozásával vagy kreatív gondolatokkal foglalkozik, a valóságot gyakran unalmasnak tartják. Nem könnyű fenntartani az érdeklődésüket, az unalom érzése pedig csalódottságot, hiányérzetet és akár depressziót is okozhat hosszú távon.

Olvass tovább! A világ legrövidebb IQ-tesztje

A pszichológus által kifejlesztett IQ-teszt mindössze három kérdésből áll, de egyáltalán nem olyan könnyű, mint amilyennek elsőre tűnik.

3 kérdés, ami megmutatja, mennyire intelligens valaki – Hány helyes válaszod lett?

A pszichológus által kifejlesztett IQ-teszt mindössze három kérdésből áll, de egyáltalán nem olyan könnyű, mint amilyennek elsőre tűnik.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük