5 elavultnak tűnő illemszabály, amit még mindig illik betartani étkezés közben
Nagyon kellemetlen tud lenni, hogyha ezeket a szabályokat figyelmen kívül hagyod.

Mindenki használja az etikettet valamilyen formában a mindennapi életben, akár tudatában van, akár nem. Nevezhetjük jó modornak, hagyománynak vagy kultúrának, de ezek az irányelvek még ma is szabályozzák a társadalmi és társasági viselkedésünket.
Az elmúlt évszázadokban óriási változáson ment keresztül az etikett is, ahogyan sok más része is a viselkedési formuláknak vagy a társasági élet hagyományainak. Csak az elmúlt évtizedekben is sok minden kikopott ezek közül a szabályok közül. Van azonban néhány alapvetés, amely ma is a jó modor részét képezi.
Illemszabályok az étkezésnél
Az etikett története szövevényes és egybefonódik az emberi csoportok történetével. Az illemszabályok régi időkig nyúlnak vissza, amely a csoportos együttéléssel szinte egyidős, eredetileg a konfliktusok elkerülését is szolgálták, a személyes határoknak a betartatásában is szerepet játszottak. Maga az etikett kialakulása a reneszánsszal fonódik össze, amikor az udvari kultúra, illetve a társadalmi és viselkedési normák egyre inkább kiemelt szerepet kaptak. A 17. és 18. században, Franciaországban és Angliában az etikett erősen formalizálódott. Megnőtt az igény és az elvárás is arra, hogy a pontos előírásoknak megfeleljenek, így kézikönyvek jelentek meg, amelyek az udvari etikett szabályait rögzítették. A francia udvar különösen nagy hatással volt a viselkedési szabályok alakulására, és a királyi udvarban zajló élet sokat formált a mindennapi etiketten is. De mi maradt meg mára ezek közül?

A 19. században az etikett a középosztály számára is elérhetővé vált, egy időben a polgári társadalom fejlődésével. A különböző társadalmi osztályok közötti kapcsolatokban az etikett szabályai fontos szerepet kaptak a jó modor, az udvariasság és az illendőség fenntartásában. Az étkezési etikett is ebben az időszakban vált az udvarias viselkedés alapvető részévé. Ennek a romantikája a mai napig visszaköszön a kosztümös filmekben és a korabeli irodalomban is gyakorta előfordult ezeknek a szabályoknak az említése, sok esetben az udvarlás tekintetében.
A következő pár száz évben a világ nagyon nagy változásokon esett át, a robbanásszerű ipari fejlődés és a társadalmak gyors léptékű átalakulása végül az etikettet is átértékelte. Az egymás iránti tisztelet és az illendőség keretrendszerében fogalmazták újra azokat az apró szabályokat, amelyek még megmaradtak a korábbi időkből.
Az étkezési etikett az összes társas szituáció között is kiemelkedő szerepet kapott, valószínűleg amiatt, mert az étkezés sohasem csupán a táplálkozásról szól, hanem a közösen eltöltött társasági időről is. Mára is megmaradt ezeknek egy része, amelyek főleg arra a három alapvető tiszteletmutatásra épülnek, hogy aki asztalhoz ül, az legyen figyelmes és udvarias a többi résztvevővel szemben, illetve tisztán üljön az asztalhoz, és ügyeljen erre evés közben is. Az alábbiakban öt illemszabályt mondunk, amiket ma is illik betartani.

- Ma is tabu a hangos rágcsálás és csámcsogás az asztalnál. Az italt is csendesen, nem szürcsölve illik elfogyasztani.
- Ha vendégségben vagy, illik a házigazdának megköszönni a finom ételeket, megdicsérni a terítéket vagy a fogásokat.
- Újonnan megjelent illemszabály, mégis nagyon fontos: ne mobilozz evés közben, mivel ez megtöri a társasági élményt!
- Mindig használj szalvétát, különösen ivás előtt, hogy ne maszatold össze a pohár szélét!
- Nem illik könyökölni az asztalnál, főleg akkor nem, ha nagyobb társaság étkezik együtt. Így ugyanis kitakarod az embereket, akik esetleg szeretnék látni egymást, miközben társalognak.
6 mondat, ami magas EQ-ról árulkodik a gyereknél: a terapeuta szerint így veheted észre
Ezer gyerekkel dolgozott a terapeuta: tapasztalatai szerint ezek a mondatok jelzik a magas érzelmi intelligenciát.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!

- kommunikáció
- mondat