A hisztrionikus személyiségzavar 11 legfőbb tünete – Fontos észrevenni őket
A teátrális személyiségzavarok egyik fő típusa a hisztrionikus személyiségzavar, ami az élet minden területére kihat, és gyakran kezelést igényel.
A személyiségzavarok közül mostanában talán a nárcizmus a legismertebb a sok tiktokos és instagramos posztnak köszönhetően. Valójában azonban a személyiségzavaroknak számos más fajtája is van, melyek három különböző típusba sorolhatóak.
Az „A” típus a különc személyiségzavarokat, a „B” típus a teátrálisakat, a „C” típus pedig a szorongásosakat foglalja magában. A hisztrionikus személyiségzavar a második, B csoportba tartozik, és az egész világ lakosságának körülbelül 1,8%-át, azaz nagyjából négymillió embert érint.
A hisztrionikus személyiségzavar
A személyiségzavar a belső élmények és a viselkedés egy olyan átfogó, tartós és rugalmatlan mintája, amely jelentősen eltér az egyént körülvevő környezet és kultúra elvárásaitól. A hisztrionikus személyiségzavarral küzdők viselkedésére az érzelmi túlfűtöttség és a figyelem felkeltésére irányuló törekvések jellemzőek.
Tartanak attól, hogy nem jut számukra elég figyelem, ezért mindent megtesznek, hogy észrevetessék magukat másokkal, és a rivaldafénybe kerüljenek. Szeretik kivívni mások csodálatát, és ehhez gyakran túlzó, teátrális viselkedést is bevetnek. A személyiségzavar az életük minden területét érinti, így a kapcsolataikat is.
A legfőbb tünetek
Az alábbiakban sorra vesszük a legfőbb tüneteit.
- Kényelmetlenül, rosszul érzik magukat olyan helyzetekben, amikor nem ők vannak a figyelem középpontjában, és mindent megtesznek, hogy oda kerüljenek.
- Külső megjelenésüket is folyton a figyelem felkeltésére használják.
- Másokkal való kapcsolatukat gyakran szexuálisan csábító vagy provokatív magatartás jellemzi.
- Érzelmeik gyorsan változnak, felszínesek, viharosak.
- Viselkedésük, érzelmeik túldramatizálóak, teátrálisak, gyakran kerülnek felfokozott érzelmi állapotba.
- Kapcsolataik felszínesek.
- Folyamatos megerősítéseket és pozitív visszajelzéseket várnak el környezetüktől.
- Gesztusaik színpadiasak, eltúlzottak.
- Beszédük szintén túlzóan kifejező, hiperexpresszív, eltúlozzák, elnagyolják a részleteket.
- Jellemző rájuk az énközpontúság.
- Gyakran testi panaszokat is eltúloznak a figyelem felkeltése céljából.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Okai, felismerése és kezelése
A személyiségzavarok kialakulása részben örökletes, de részben a családi tényezőkkel, a környezeti hatásokkal és az átélt traumákkal hozható összefüggésbe. A hisztrionikus személyiségzavar hátterében állhat a szülőkkel - főleg az ellenkező neművel - való kiegyensúlyozatlan kapcsolat, a szülő rideg viselkedése miatti szeretethiány vagy például az elhagyástól való félelem. A gyerekek gyakran szüleik figyelmét akarják felkelteni, így alakul ki szépen, fokozatosan a személyiségzavar.
Orvoshoz akkor érdemes fordulni, ha a fenti tünetek közül legalább öt jellemző valakire, és úgy érzi, ezek negatív hatással vannak a mindennapi életére, a kapcsolataira, problémákat, konfliktusokat okoznak a hétköznapokban. Ebben az esetben javasolt felkeresni egy pszichiátert, aki megítéli, milyen kezelésre, terápiára van szükség. A pszichoterápia mellett gyógyszereket is alkalmazhatnak a személyiségzavarra.
A nárcisztikus embereket a testbeszédükről is felismerheted - 8 mozdulat, ami jellemző rájuk
Te felismernél egy nárcisztikus embert a mozdulatairól? Ha ezeket figyeled, könnyű dolgod lesz.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- pszichológia
- párkapcsolat