Hogyan segíthetsz a gyász feldolgozásában? 5 módszer, amivel megkönnyíti a gyászoló az életét

A nagy veszteséget megélő embereknek kell tér az érzelmeik feldolgozására, de a tudat is, hogy van kire számítani.

Hogyan segíthetsz szerettednek a gyász feldolgozásában?

Ha egyvalami biztos az életben, akkor az a halál. Mégis az emberek nehezen viselik a tudatot vagy az élményt, ha valaki eltávozik az élők sorából, főleg ha egy szeretett személyről van szó. 

A család és a barátok támogatása a nehéz időkben pótolhatatlan, a lelki gyógyulási folyamatokat nagyban segíti, ha nem hagyják ilyenkor magára az embert. Viszont fontos, hogy a társaság ilyenkor értő, figyelmes és szerető legyen.

Érzékenység

A halált rendkívül bonyolult dolog feldolgozni vagy megérteni, ezért a beszéd sokat segíthet, hogy a bonyolult, olykor ellentmondásos érzelmeket feldolgozza a gyászoló személy. Akármennyire is nehéz hallgatni, átérezni ezeket a gondolatokat, érzéseket, sokat segíthet, ha tolakodás nélkül teret és időt teremtenek hozzá. Néha tényleg csak annyi kell, hogy meghallgassák az embert. De abban az időben, amikor az adott személy beszélni akar. Felesleges kérdésekkel, közhelyekkel bombázni, ezek a legritkább esetben jelentenek segítséget.

A legjobb megkérdezni, hogy mivel segíthetsz, mit vár a gyászoló személy, utána pedig ezt tiszteletben tartani. Nem biztos, hogy ami neked jót tenne, az neki is megfelelő. 

GettyImages-526940506
Fotó: C.J. Burton / Getty Images Hungary

Türelem

A gyász személyes mivoltát mindképp tisztelni kell. A szerettét elvesztett személynek, akármire is van szüksége ahhoz, hogy érzelmeit feldolgozza, legyen az üresen hagyott hely az ebédlőasztalnál vagy hosszú levelek sokasága, hagyni kell, hogy szabadon megélje érzelmeit, még ha nehéz is azokat megérteni. Nincs jó vagy rossz mód a gyászra, vagy meghatározott idő, ami alatt véget kell hogy érjen. 

Ha azonban hosszabb idő, hónapokról van szó, elteltével a számodra kedves gyászoló személyen még mindig nem mutatkozik semmilyen életkedv, esetleg alapvető higiéniai szükségleteit is elhanyagolja, nehezen kel fel, és a depresszió kezd teljesen elhatalmasodni rajta, érdemes elgondolkozni szakmai segítség kérdésén, de ezt is csak nagyon finoman érdemes felvetni. 

Praktikus segítség

Egy kis segítség mindenkinek jól jön a nehéz időkben. Gyász idején sokszor előfordul, hogy az alapvető házi teendők túl megterhelőek. Miközben az élethez való motivációt teljesen elnyelik a negatív érzelmek, jól jöhet pár segítő kéz és némi életkedv a házba. Legyen szó a kutya megsétáltatásáról, a kert rendbetételéről vagy akár mosogatásról. 

Tapintatosság

Az, ha valakit kiráncigálnak a házból, még nem teszi semmissé a sajgó érzelmeket, és nem is szabad semmit erőltetni. Még a beszédet sem. Felesleges állandóan azt kérdezgetni, hogy van a másik, és sok esetben a sajnálkozás sem segít, mert ez csak feltépi a sebeket. Ugyanakkor a mozgás és a friss levegő figyelemelterelőek lehetnek, de ezeket ne a veszteség miatt javasoljuk, azzal a felkiáltással, hogy jót tenne neked egy kis séta. Egyszerűen csak hívjuk el a másikat.

A kisebb társasági események szintén jó hatással lehetnek, de csak bizonyos idő eltelte után. Erősíthetik a közösséghez tartozás megélését, segíthet, hogy új kapcsolatokat, barátságokat szőjenek azok, akik valakitől nemrégiben egy életre búcsút vettek. Ilyen esetben viszont az egész társaságtól elvárható az empatikus hozzáállás.

A lényeg, hogy tudatosan és tapintatosan közelítsenek hozzájuk, és ne nyaggatásként ütközzön ki a segítő szándék.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban a cancel culture, azaz az eltörléskultúra került terítékre. Mikor született meg, és mit jelent a cancel culture kifejezés? Miért veszélyes jelenség? Kik azok a híres személyek, akik érintettek? Honnan tudjuk, hogy valósak-e az ellenük felhozott vádak? Hogyan befolyásolja az eltörléskultúra a stand up comedy műfaját?

Promóció

A távolság sem lehet akadály

Ha a személyes találkozás nem is lehetséges, a támogató szándék, biztonság és szerető közeg érzékeltetése is rendkívüli hozzájárulás lehet egy gyászoló személynek. Egy telefonhívás bőven elég, ilyenkor nem kell a veszteségről kérdezni, csak egyszerűen beszélgetni.

Elvesztette a társát az idős kutya: nagyon megható, amit azóta tesz

Talán a legnyomasztóbb érzelem a gyász, hiszen hónapokig, sőt akár évekig uralhatja az ember lelkét. A veszteség és a hiány fojtogató érzését ugyanakkor nemcsak a személyek, hanem az állatok is megtapasztalhatják.

Elvesztette a társát az idős kutya: nagyon megható, amit azóta tesz

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images)

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt is szeretjük