Hogy mondd el burkoltan az étteremben, hogy nem ízlett az étel? Az evőeszközöddel üzenhetsz az etikett szerint

Nem mindegy, hogy teszed le étkezés közben és után az evőeszközöket: így üzenhetsz velük a felszolgálóknak.

Evőeszköz-etikett
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bár a szigorú etikett betartását már maximum csak az előkelő étteremben várják el, vannak olyan szabályok, amiket már csak az alapvető illem és a feszengés elkerülése végett is érdemes ismerni, illetve betartani.

Az evőeszközök például okozhatnak némi problémát, ha valaki nincs tisztában az asztali etikettel. Nem mindegy, mikor, melyik fogáshoz melyiket használod, és az sem, hogy az étkezés végén hogyan helyezed el őket. A késsel és a villával ugyanis - akarva-akaratlanul is - üzenhetsz a felszolgálóknak és a dolgozóknak.

Evőeszköz-etikett

Alapszabály, hogy az evőeszközöket kintről befelé kell elvenni a tányér mellől, tehát az első fogáshoz a külsőt használod, és így haladsz befelé. Az a felszolgáló dolga, hogy olyan sorrendben tegye őket le, ahogyan az ételek következnek. A kések és a kanalak a jobb, a villák pedig a bal oldalon helyezkednek el. A desszertes villát vagy kanalat általában a tányér fölött találhatod.

Mit üzensz az evőeszközökkel az étteremben?

Az evőeszközökkel azon kívül, hogy elfogyaszthatod az ételt, üzenhetsz is a felszolgálóknak, akik a jobb éttermekben figyelik is ezeket a jeleket. Ha azt szeretnéd, hogy ne vigyék el étkezés közben a tányért, vagy esetleg szavak nélkül, burkoltan mondanád el, hogy nem ízlett az étel, akkor figyelned kell arra, hogyan helyezed el őket.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Sorra vesszük a legfontosabb szabályokat, és képen is mutatjuk őket.

„Szünetet tartok.”: ha csak egy kis pihenőt tartasz, helyezd el úgy a kést és a villát, hogy a fejük a tányér teteje felé mutasson, majdnem összeérjen, és nagyjából 90 fokos szögben álljanak. Az sem baj, ha kicsit kijjebb, a tányér szélére helyezed őket hasonló pozícióban, és a fejük távolabb áll egymástól.

„Készen állok a következő fogásra.”: ha már a következő fogást kérnéd, tedd keresztbe a kést és a villát a tányéron úgy, hogy nagyjából középen keresztezzék egymást, a villa pedig felfelé mutasson.

„Kitűnő volt az étel.”: ha kiválónak, kifogástalannak találtad az ételt vagy az adott fogást, helyezd vízszintesen egymás mellé a kést és a villát a tányér közepére. Fejük hivatalosan jobbra kell, hogy mutasson ilyenkor, de ez kevésbé fontos.

„Nem ízlett az étel.”: ha nem ízlett a fogás, és ezt diszkréten jeleznéd is, akkor tedd az evőeszközöket úgy a tányérra, hogy keresztezed egymáson a kést és a villát. Akár a villa fogai közé is becsúsztathatod a kés végét, hogy egyértelmű legyen.

„Befejeztem az étkezést.”: ha végeztél az evéssel, helyezd szorosan, függőlegesen egymás mellé a kést és a villát úgy, hogy a fejük a tányér teteje felé nézzen. Az amerikaiak - ahogy az ábrán is láthatod - ezt kicsit másképp csinálják, ők átlósan helyezik a tányérra az evőeszközöket úgy, hogy fejük balra és kicsit felfelé néz.

Olvass tovább! A legfontosabb éttermi illemszabályok

A legtöbben azt hiszik, pontosan tudják, mit, hogyan és milyen sorrendben kell tenni az étteremben.

13 fontos éttermi illemszabály - Udvariatlannak tűnsz, ha nem tartod be őket

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük