Rosszat jelez, ha így vitatkoztok a pároddal - 5 egészségtelen szokás, ami beteszi a kaput

Sőt, a csönd gyakran gyilkosabb.

Egészségtelen vita jelei
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Minden párkapcsolatban előfordulnak viták - és ez teljesen normális. Attól, hogy együtt éltek, és szeretitek egymást, nem fogjátok rögtön ugyanazt gondolni a világról, ahogy a szokásaitok sem fognak feltétlenül megváltozni. Nem mindegy azonban, hogyan vitatkoztok.

Lehet, hogy utálod, amikor a párod felemeli a hangját, vagy hogy hirtelen haragú. Bár ezek valóban okozhatnak sebet, amiről muszáj kommunikálni is - nem biztos, hogy ezek jelentik majd a koporsószöget a kapcsolatotokat illetően.

Egészségtelen vita jelei

Egy ideális világban mindenki asszertíven kommunikál, nyitott a másik nézőpontjára, és valóban meghallgatja azokat. Itt jön viszont a bökkenő: az érzelmek. Az ember nem viselkedik mindig racionálisan, ez pedig gyakran kegyetlen sértődésekben és vitákban manifesztálódik. Nézzük, mi az az öt szokás a párkapcsolati veszekedések során, ami nagyon egészségtelen hatással van a kapcsolatra.

GettyImages-1329543631
Fotó: urbazon / Getty Images Hungary

Egymást hibáztatjátok

Egymás hibáztatása az egyik legmérgezőbb viselkedés, ami gyakran tartós boldogtalansághoz és elhidegüléshez vezet. Persze, megesik, hogy a másik elkövet egy hibát, a letámadás azonban ilyen esetekben sem jó út, hiszen ezt nagy eséllyel védekezés fogja követni. Mindez megoldás helyett szimpla vádaskodást eredményez, amiben mindkét fél sérül majd. Legközelebb, ha a másik nem veszi fel a telefont, ahelyett, hogy azzal kezdenéd, hogy "soha nem válaszolsz a telefonhívásaimra", mondd inkább azt, hogy "kirekesztettnek érzem magam, amikor nem jelentkezel".

Ledobod a "csönd" nevű bombát

A csönddel büntetés szintén gyakori harcmodor, különösen az introvertáltak és konfliktuskerülők körében. Ez történhet élő szóban sértődés keretei közt, vagy akár az online térben a szokottnál rövidebb, "oké" stílusú üzenetekkel. Sokan azért választják ezt az utat, mert félnek, hogyha bővebben kifejtik érzéseiket, az a vita eszkalációjához vezet majd. Mindez viszont szörnyű bizonytalanságot és zavart okozhat a másikban, ezért mindig jobb tisztázni a helyzetet. Ha valamiért mégis úgy érzed, hogy túl dühös vagy a beszélgetéshez, mindig tudasd a másikkal, hogy pár perc szünetre van szükséged - utána visszatérhettek a témára.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Mindent kimondasz, amit gondolsz

Ez elsőre talán furcsának tűnhet, hiszen egy boldog és bensőséges kapcsolathoz elengedhetetlen az őszinteség. Vannak viszont olyan helyzetek, amikor muszáj moderálni magunkat. Egy heves vita közepén ugyanis komoly sértéseket mondhat az ember, ha mindent gondolatának hangot is ad. Szintén érdemes moderálni magad egy rossz nap után, amikor pengeélen táncolnak az idegeid - könnyen lehet, hogy másnapra megbánod majd. Ne aggódj, attól még, hogy nem feded fel minden apró frusztrációdat, nem leszel kevésbé önazonos.

Okoskodsz

A legtöbb ember nem szereti az okostojásokat, ennek ellenére mégis úgy viselkednek. Vita során hajlamosak vagyunk kidomborítani, ha valamiben igazunk volt, vagy ha valamit igaznak vélünk - ezt pedig időről időre előrántjuk a tarsolyunkból, mint egy fegyvert. Az állandó kijavítgatással jobb vigyázni, mivel ettől a partnered úgy érezheti, hogy nem veszik észre, a gondolatai nem olyan fontosak, mint a tiéd. Akármilyen nehéz, néha muszáj elengedni az igazunkat, és helyette a kapcsolatot helyezni előtérbe. Ilyenkor kérdezd meg magadtól: "Lehet, hogy igazad van, de vajon ez van annyira fontos, mint a kapcsolatunk?"

GettyImages-1225830705
Fotó: Halfpoint Images / Getty Images Hungary

Kiborulsz - de nagyon

A legtöbb vita ott csúszik el, amikor a másik egy túlzóan bántó mondatot mond, te pedig "megtorlod" azt - és innentől nincs visszaút. Az ilyen agresszív viselkedés jellemzően megoldatlan problémákból, feldolgozatlan traumákból vagy önbizalomhiányból fakad. Ha egy vita után úgy érzed, túlreagáltál egy mondatot, érdemes önvizsgálatot tartani: mi volt az, ami annyira kiborított? Persze nem ördögtől való néha összevitatkozni, azonban muszáj megtartani a határokat, különben hamar tartósan elmérgesedik majd a viszony.

5 fájdalmasan őszinte ok az állandó veszekedés mögött - A gyökereit kell felfejteni

A napi vagy heti rendszerességű veszekedés lassan, de biztosan őrli fel a párkapcsolatot.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük