Az esküvők általában vidám események, tortával, tánccal és önfeledt mámorral. Néhány királyi család esküvője azonban korántsem volt olyan vidám, mint amilyenre számítottak.
Amikor házasságról van szó, ahány ház, annyi szokás. Minden nép, és minden kultúra más-más esküvői hagyományokat őriz, a ruhák színétől kezdve a szertartáson át, egészen az elfogyasztott ételekig.
Botrányba fulladt királyi lagzik
A modern nyugati társadalomban jellemzően azok házasodnak össze, akik szeretik egymást, és együtt tervezik leélni hátralévő életüket. A történelem során azonban ez nem volt mindig így, sokszor más érdekek álltak a nász hátterében. Ez pedig gyakran kínos királyi szertartásokhoz és nászéjszakákhoz vezetett. Megmutatjuk a nyolc legbotrányosabb királyi esküvőt, amik sokszor tiszavirág-életűeknek bizonyultak.

III. Edward király 24 éves volt, amikor hozzáadták a csupán 12 éves Izabellához. A korkülönbség azonban csak a legkisebb gond volt. Kiderült ugyanis, hogy az ifjú Edward királyt egyáltalán nem érdekelték a nők. Sokkal inkább az egyik lovagja, Piers Gaveston. A királyi esküvői ünnepségen az ifjú király az összes vendég előtt megcsókolta Pierst, újdonsült menyasszonya legnagyobb rémületére. Az esküvő ennek ellenére folytatódott, Edward király pedig folyamatos viszonyt ápolt a lovaggal. Végül Izabella kitette a szűrét.

IV. György király és leendő menyasszonya, Brunswicki Karolina úgy jegyezték el egymást, hogy sosem találkoztak személyesen. Györgynek egyébként sem volt sok kedve az esküvőhöz, ugyanis már volt egy szeretője. Tivornyái okán tetemes adósságot halmozott fel, így apja tanácsára elvette Karolinát. Az 1795-ben történő szertartásra a férj olyan részegen érkezett meg, hogy alig állt a lábán. Mondanunk sem kell, a nászéjszaka is kudarcba fulladt.

Navarrai Henrik király és Valois Margit esküvőjére 1572. augusztus 18-án került sor. Ekkoriban hatalmas volt a konfliktus a katolikus és a protestáns egyház között. A városba több protestáns és katolikus is érkezett, hogy megünnepeljék a nászt. Eljött a menyasszony anyja, Medici Katalin is, aki úgy döntött, itt az alkalom, hogy cselekedjen. A nő összeesküvést szőtt, hogy megöli a sok gyanútlan esküvőre igyekvő protestánst. Hat nappal az esküvő után, miközben Párizs utcáin még zajlottak az ünnepségek, Katalin kiadta a parancsot, és a zsoldosok több ezer protestánst mészároltak le.

Mária tecki hercegnő és Albert Viktor herceg 1891 decemberében jelentették be eljegyzésüket, és az esküvőt mindössze két hónappal későbbre, 1892. február 27-re tervezték. Albert herceg azonban januárban influenzás lett. Január 14-ére a herceg elhunyt, így az esküvőt le kellett fújni. Mária hercegnő nem sokáig gyászolt: alig egy évvel később feleségül ment néhai vőlegénye bátyjához, György herceghez.

A jelenkorban is akadnak katasztrofális esküvők. Albert herceg és Charlene Wittsock hiába néztek ki jól egymás mellett, súlyos gondokkal küszködtek. Néhány nappal az esküvő előtt Charlene megpróbált Monacóba menekülni. Tettét azzal indokolta, hogy kiderült, Albert herceg ismét apa lett. Charlene kétszer is megpróbált elszökni, de a repülőtéren elfogták. Végül 2011-ben házasodtak össze, bár a nászútjukon is külön aludtak. Azóta sikerült megbékélniük.

Nagy Katalint egy királyi esküvőn hozták össze III. Fjodorovics Péterrel, így lett Katalin Oroszország uralkodója. Az esküvő idején Katalin mindössze 16 éves volt, vőlegénye 17. Unokatestvérek voltak, és nem kedvelték egymást. Katalin bulizós iszákosnak tartotta Pétert. Bár a szertartás jól sikerült, a nászéjszakán a férfi otthagyta újdonsült feleségét, hogy barátaival szórakozzon tovább.

VIII. Henrik egy portré alapján döntötte el, hogy feleségül veszi Cleves-i Annát. A festmény valószínűleg előnyös szögből készülhetett, mivel a férfi személyesen már korántsem látta ilyen szépnek Annát. Olyannyira nem jött be neki a nő, hogy az esküvő előtti napokban kétségbeesett kísérletet tett arra, hogy lefújja az egészet. A nászéjszakán sem volt meg részéről a kémia: nem sikerült beteljesíteni a házasságot. Végül Henrik hat hónappal később érvénytelenítette a házasságot.

Pu Ji volt az utolsó kínai császár, akinek 16 éves korában feleséget kell választania magának. Tanácsadói azt javasolták, hogy menjen hozzá egy Gobulo Wanrong nevű nőhöz. A házasságot beteljesítették, amikor azonban a császár meglátta az ágyban várakozó, új feleségét, pánikba esett, és elmenekült az ágykamrából, ami egy sor pletykát indított el arról, hogy homoszexuális. A kínos pletyka ellenére Pu Ji és Gobulo Wanrong jó viszonyt ápoltak, és házasok maradtak.
Fotó: John Springer Collection / Getty Images Hungary
Te mennyit tudsz az esküvői szokásokról? Teszteld tudásod!
Te tudod, hogy kiktől ered a legénybúcsú ötlete? Vagy hogy miért viselnek kéket, miért szórnak rizst a templomból kilépő szerelmesekre? Kvízünkben tesztelheted, mennyire ismered az esküvői szokásokat, illetve azok eredetét, jelentését.
Esküvői szokások kvíze: tudod például, miért viselnek kéket az esküvőn?
Kvíz!
Elolvasom
(Képek forrása: Getty Images Hungary)