Barátság-e az, ha nem beszéltek hetente? Nem mindegy, mi áll a hátterében
Így találd meg az egyensúlyt a felnőtt barátságok világában.
Gyerekként elképesztően szoros barátságokat él meg az ember. Az óvodában és iskolában napi 7-8 órában össze vagytok zárva, nemegyszer pedig a délutánokat, hétvégéket is együtt töltitek.
Felnőttként ez egészen másképp néz ki. A találkákat lehetetlenség összehozni, valamelyikőtök mindig elfelejt válaszolni az üzenetekre, és gyakran hetek, hónapok telnek el így.
Barátság és a találkozás gyakorisága
Ezek azok a típusú barátságok, amiknél bár két találkozó között akár hónapok is eltelnek, mikor újra egymásra találtok, úgy érzitek, egy nap sem telt el. Bár ilyenkor mindent ott folytattok, ahol abbahagytátok, az emberen könnyen úrrá lehet valami frusztráció: vajon tényleg barátok vagyunk még?
A válasz: igen. Fontos azonban hozzátenni, hogy a külön töltött idő destruktívan is hathat a felekre. Megeshet, hogy egyikőtök elhanyagolva érzi magát, mivel azt feltételezi, ő többet tesz a kapcsolatba, mint a másik. Itt jönnek elő az angolul "low maintenance"-nek hívott barátság bökkenői.
A problémák akkor jelentkeznek, amikor ürügyet keresünk a találkozók elkerülésére, és minden más fontosabb, mint a barátság életben tartása. Felnőttként a munka, a gyerekek, és a különböző életcélok elvihetik a fókuszt az emberi kapcsolatainkról. Mindez könnyen elmagányosodáshoz és kiégéshez vezet.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A kutatások alátámasztják, hogy márpedig barátokra szükség van: a barátokkal és a családdal való erős kapcsolat az egyik legnagyobb tényező a boldogság és az egészség érzésében, gyakran még az olyan dolgoknál is fontosabb, mint a karrier, a siker, vagy a pénz. A barátságok nemcsak jobb közérzetet biztosítanak, hanem hozzájárulnak általános élettartamunkhoz is, ezért az életben kulcsfontosságú prioritásként kell kezelni őket.
Mi a teendő tehát?
Az ilyen "laza" kapcsolatoknál is a legfontosabb az őszinteség. Muszáj tisztáznotok, hogy ki mennyit tud beletenni ebbe a kapcsolatba, és mit várhat el cserébe a másiktól. Ez a kölcsönösség kiegyensúlyozottságot és rugalmasságot teremt, csökkenti a szorongást. Értessük meg a másikkal, hogy az időnkénti eltűnés nem személyes ellentét miatt van.
Nagy távolság esetén a kulcs az, hogy fenntartsuk a szeretetteljes jó viszonyt. Ez lehet egy törődő üzenet, őszinte és nyílt kommunikáció vagy egy apró szívesség. Ha kevés az idő, vagy a földrajzi távolság, egy pár perces telefonbeszélgetés, gyors kávé vagy ebéd szintén közelebb hozhat titeket, és mindkettőtök úgy érezheti, megkapta a kellő törődést.
Így maradhattok jó testvérek felnőtt korban is - Nem csak gyerekként fontos a szoros kötelék
A felnőtt lét nem jelenti azt, hogy nem maradhattok jó testvérek.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)