Miért változik meg a viselkedés az alkoholtól? Így hat az agyra a részegség

Ezért lesz más, aki alkoholt iszik: így hat a viselkedésre, a személyiségre a túlzott italfogyasztás.

Az alkohol hatása a viselkedésre
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az italozás a családi, baráti összejövetelek, a céges rendezvények és a karácsonyi partik szerves része annak ellenére, hogy rengeteg káros egészségügyi hatása van. Mindezek mellett pedig a viselkedést is befolyásolja – és vannak, akik pontosan ezért is fogyasztják egyes helyzetekben.

Aki ivott már alkoholt, az valószínűleg tapasztalta, hogy néhány pohár ital után egy kicsit megváltozik a személyisége, ellazul, nyitottabbá válik. De miért is van ez? Utánajártunk.

Az alkohol hatása az agyra és a viselkedésre

A kutatók a mai napig vizsgálják és igyekeznek egyre pontosabban feltárni azt, hogy mi is játszódik le az agyban az alkoholfogyasztás hatására. Ez sok összetevőtől, például olyan kulturális és egyéni jellemzőktől is függ, mint a genetika és az aktuális fizikális és mentális állapot. Azt azonban már biztosan tudni, hogy fontos szerepet kap az agy jutalmazó rendszerének aktiválásában.

A vizsgálatok során kiderült, hogy az italozástól az ember általában jobb kedvű, felszabadultabb, bátrabb és nyitottabb lesz, könnyebben, merészebben hoz döntéseket, pozitívabban látja a környezetét, de emellett néha az agresszív viselkedés kockázata is megnő. 

Az etanol a véráramban az agyba kerülve fejti ki hatását, és képes aktiválni annak jutalom- és boldogságközpontját, vagyis a mezolimbikus rendszert. Ez segít eldönteni az embernek, hogy mi a jó, és mi az, amit érdemes később megismételnie, hiszen jól érzi magát tőle. Mindezek hatására dopamin szabadul fel, amit boldogsághormonnak is neveznek. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Hatással van még a döntéshozatalért, a viselkedésgátlásért felelős homloklebenyre, valamint a GABA idegsejteken keresztül oldja a szorongást, így vezethet meggondolatlan döntésekhez, cselekedetekhez, szexuális viszonyokhoz vagy akár agresszivitáshoz. A gátló funkciókat is gyengíti, így megnehezíti annak a mérlegelését, hogy amit az adott helyzetben az ember tesz, annak mik lehetnek a következményei.

Az érzelmi reakciók feldolgozásáért és raktározásáért felelős amygdalára is hatással van, méghozzá úgy, hogy gyengíti ezeket, így az alkoholfogyasztás hatására előfordulhat, hogy az ember kevésbé ismeri fel a fenyegető érzéseket, és rosszabbul is reagál rájuk.

Nemcsak azért veszélyes tehát, mert hozzájárul ahhoz, hogy az ember olyan dolgokat tegyen meg, amiket józanul nem tenne, hanem azért is, mert a jutalomközpont aktiválása miatt az agy és a szervezet úgy érezheti, hogy az ilyen tapasztalatokhoz, érzésekhez, felszabadultsághoz, élményekhez alkoholra van szüksége. Így is erősíti fel a függőségre való hajlamot.

Ha érdekel a téma, nézd meg a Dilemma podcast korábbi adását is, melyben Zacher Gáborral beszélgettünk!

Honnantól számít valaki alkoholistának? Zacher Gáborral beszélgettünk

A Femina Dilemma podcastjének legújabb epizódjában az alkoholfogyaszásról, annak népszerűsítéséről, valamint a függőségről beszélgettünk Zacher Gáborral.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük