4 mondat, ami egy életen át irányít, és nem is vagy tudatában
A régi, sokat ismételt szófordulatok, elejtett megjegyzések nagyobb hatással vannak rád, mint gondolnád.
Mindannyiunkban többféle belső hang szólal meg akkor is, ha nem vagyunk hasadt személyiségek. Több beszélőt, azaz pszichérészt hordozunk magunkban, melyeket a különböző élethelyzetek bírnak szóra és hoznak működésbe, és ilyenkor az ő utasításunknak megfelelően cselekszünk. Ezeket képviselheti a lelkiismeret vagy a megváltoztathatatlannak tűnő szokások.
A létező belső személyiségrészek közül az egyik leghangosabb a belső anya. Ez a pszichés erő úgy cselekszik és reagál, ahogy azt gyerekkorodban az anyukádtól láthattad.
De ez a belső anya nemcsak a saját édesanyád kapcsán szerzett élményeidből épül fel, hanem egyéb látott, hallott anyafigurákból, és a gyermekkorodban téged körülvevő kultúra által sugalmazott képzetekből.
Ezek a gondolatok támogathatnak téged a mindennapi kihívásokban, de olyan pszichés ragadozókká is válhatnak, amelyek a lélek sebezhető pontjait támadják. Megkérdőjelezhetik az önmagadba vetett hited, útját állhatják annak, hogy önmagad legyél, és vérátömlesztés-szerűen szívhatják az energiádat a maguk számára.
Előfordulhat, hogy észrevétlenül irányítják a sorsod, és időről időre ugyanazokba a csapdákba hajszolnak bele. Feszültség alakulhat ki aközött, amire gyerekkorodban tanítottak téged, és aki valójában vagy.
A következő négy mondat talán neked is ismerős, nézd meg, milyen viselkedésre késztetnek, ha hallgatsz rájuk!
- Ne tedd, ez veszélyes!
Ha gondolataid gyakran arra buzdítanak, hogy tartsd vissza magad, vagy maradj biztonságban, felismerheted bennük a túlóvó anya szavait.
Ez a belső anya félt attól, hogy elhagyd a túl kényelmes életet, ami miatt megnyilvánulási képességed háttérbe szorulhat. Ha sokáig őrzöd őt a pszichédben belül, azt veszed észre, hogy nem engeded önmagad közelébe a kihívásokat, és útját állod további fejlődésednek. Ez nem azt jelenti, hogy kínzó vagy megalázó helyzetekbe kellene kerülnöd, viszont hasznos, ha kitűzöl magad elé valami olyasmit az életben, amit el akarsz érni, és amiért hajlandó vagy kockázatot vállalni. Ez a folyamat hozzájárul ahhoz, hogy rábízd magad az intuíciódra, ami segít abban, hogy az ingoványos talajon is boldogulj.
- Ugyan, mit akarsz te?
Ha olyan családban nőttél föl, amely nem ismerte el a tehetségedet, lehet, hogy gyakran fogsz hihetetlenül nagy vállalkozásokba, és nem tudod, mi az oka ennek. Úgy érezheted, három diplomát kell szerezned, vagy meg kell másznod a Mount Everestet. Mindenféle veszélyes, pénz- és időigényes vállalkozásokba kell fognod, csak hogy bebizonyítsd a családodnak, igenis értékes vagy. - Most már elfogadtok? Nem? Jól van, ezt nézzétek meg! - lehet a válaszod a szülői mondatra. A folyamatos bizonyítási kényszer egy ideig előre is vihet, de egy idő után felőrlő konfliktus jön létre a túl nagy mértékű alkalmazkodás és önmagad megőrzése között, ami előbb-utóbb kifacsarja az erőidet. Ebben az esetben állj meg egy kicsit, és kérdezd meg magadtól: Mi esne jól most? Mit is szeretnék valójában?
- Hát, nem is tudom
Ha a pszichédben bizonytalan anya lakozik, akkor talán túl könnyen feladod a harcot. Lehet, hogy félsz kiállni, tiszteletet követelni, és felismerni, hogy jogod van a saját módodon cselekedni, tanulni, élni. Az effajta bénító bizonytalanságnak a leghatékonyabb gyógymódja időtlen idők óta az elszánt hősi cselekedet. Ez elsőre talán abszurdnak hangzik, mégsem lehetetlen. Nem azért hiányoznak a hősies jellemvonások az emberből, mert nem képes rájuk, hanem azért, mert úgy érezi, nem kapott rájuk engedélyt. Ha ezek nincsenek engedélyezve, hát el kell lopni őket, biztonságba helyezni, és a megfelelő időben szabadjára engedni. Állj ki önmagadért és azért, amiben hiszel!
Egy módszer lelki problémák ellen
Ha megoldatlannak tűnő problémáid vannak, érdemes megismerned a családállítás módszerét.
- Nem bírom tovább
Ez egy olyan belső anya mondata, aki azért roskad össze, mert érzelmileg szétszakad. Ez a szakadás például akkor jöhet létre, ha az anyának választania kell a gyermeke, illetve a külvilág elvárásai között. Ha ehhez hasonló anya él a pszichédben, akkor bizonytalan lehetsz tulajdon értékeidet illetően.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Úgy érezheted, hogy a külső követelmények és a lelked közötti választás élet-halál kérdés. Kívülállónak érezheted magad, aki nem tartozik sehová. Ez a kitaszítottság viszonylag normális állapota, azonban nem az a legmegfelelőbb stratégia, ha az ember ilyenkor leül és sír, és nem tesz semmit emiatt. Fontos, hogy felállj, és megkeresd azt, ahová tartozol, legyen ez munkahely, barátok vagy párkapcsolat.
Cikkünk Clarissa Pinkola Estés Farkasokkal futó asszonyok címe könyve alapján készült.
Magadra ismersz a cikkben leírtak alapján?
OLVASD EL EZT IS!
- barátság
- szülő
4 árulkodó jel, hogy manipulálni próbálnak
- szülő
- családállítás