Tojásfestés harisnyával: meseszép eredménnyel jár ez a pofonegyszerű módszer
Gyors, látványos, ráadásul hagyományos magyar tojásfestő technikát mutatunk.
Bár a vallásos hagyomány Krisztus feltámadásával és vérével hozza összefüggésbe a húsvéti tojást és annak piros színét, ennél általánosabb értelemben véve is az új életet és az újjászületést szimbolizálja, díszítése pedig a kereszténység kialakulásánál is régebbi időkre nyúlik vissza.
A tojások dekorálása és festése ősi szokás, nem utolsósorban pedig valódi művészet, melynek Magyarországon is generációkról generációkra öröklődő hagyománya van. Klasszikus hazai módszernek számít a viaszos írókával történő tojásfestés és a több rétegben festett tojás karcolása, létezik azonban egy harmadik technika is, a berzselés, mely szokatlan és ijesztő hangzású nevével ellentétben tüneményes végeredményt jelentő, pofonegyszerű eljárást takar.
Régi magyar hagyomány a harisnyás módszer
A berzselés a tojás növényi lenyomatokkal való díszítését és vöröses árnyalatúra festését jelenti, amit ma is könnyen kivitelezhetsz egy kis hagymahéj és nejlonharisnya segítségével. Szükséged lesz egy akkora lábosra, amiben bőven elfér körülbelül nyolc tojás, emellett cérnára, egy kis sóra, ecetre és persze a tetszőleges növényi részekre, ami lehet akár szirmos virág, ibolyalevél, lóhere, zeller vagy petrezselyem levele is.
Minél több hagyma héját használod fel, annál teltebb szín lesz a végeredmény, de ennyi tojáshoz ugyanennyi hagyma héja is elég, ami körülbelül kétmaréknyi. Ha nem használsz el otthon ennyit, trükközhetsz is egy kicsit, a nagyobb áruházak zöldséges standjainál általában bőven találni ott maradt héjat. A vöröshagyma héja világosabb, barnás árnyalatúra festi a tojást, a lila hagymáé pedig bordóra, de bármilyen festési módszert használhatsz ezen kívül is, ugyanúgy ott maradnak a minták a tojásokon, viszont fontos, hogy míg a hagymahéjjal együtt is megfőzheted a tojást, más esetben ezt tedd meg előre.
Így csináld, lépésről lépésre
Válassz szennyeződés- és repedésmentes tojásokat, majd miután áttörölgetted őket, válaszd ki, melyikre milyen minta kerüljön. Egy régi nejlonharisnyából vágj annyi négyzetet, ahány tojást szeretnél, a méretnél pedig figyelj arra, hogy a négyzetek be tudják borítani a tojást úgy, hogy könnyen össze is tudd kötni a szárukat a tojás másik oldalán.
Tedd a növényt a tojás egyik oldalára, ha kell, meg is nedvesítheted ehhez kissé, majd szorítsd rá a harisnyát óvatosan, és kösd meg a másik oldalon cérnával. Ügyelj arra, hogy olyan szoros legyen, és úgy feszüljön, hogy a levélke vagy szirom ne tudjon elmozdulni. Ha túl nagy a csomó, vágj le belőle egy keveset, de ne annyit, hogy könnyen szétcsússzon.
Nincs kézügyességed? Képeken 8 mutatós húsvéti tojás, aminek az elkészítéséhez nem is kell
ElolvasomEzután tedd a kis csomagokat a lábosba, öntsd fel annyi vízzel, hogy bőven ellepje őket, tedd bele a hagyma héját, majd tegyél úgy, mintha tojást főznél. Forrás után hagyd a lábost takaréklángon még legalább tíz percig, majd húzd le a tűzhelyről, és hagyd kihűlni a vizet. Látni fogod, mennyire fogja meg a lé a tojást, ha kell, áztasd benne még hosszan, és csak akkor vedd ki, ha elégedett vagy az eredménnyel. A vízbe a tartósabb színért és a repedések megelőzéséért tehetsz a forrás után akár egy evőkanál ecetet és egy kis sót is.
Ha kiveszed a tojásokat a vízből, mielőtt leszednéd a harisnyát, várd meg, míg megszáradnak, ellenkező esetben még elmaszatolódhat a minta. Ha ez megtörtént, óvatosan vágd le a harisnyát, fejtsd le a növényt, és kész is a hagyományos hímes tojás! Így is szép, de ha fényesebb eredményt szeretnél, egy kevés olajjal, viasszal vagy zsírral is lekenheted.
7 cuki és egyedi locsolóvers gyereknek: hétfőre könnyen megtanulják
Ha már unod a „Zöld erdőben jártam…”-ot, mutatunk pár izgalmasabb versikét!
ElolvasomKépek: Getty Images Hungary.
- tojásfestés
- húsvéti díszítés
- húsvéti dekoráció
- húsvéti tojás
- húsvéti tojásdíszítés
- piros tojás
- Húsvét
OLVASD EL EZT IS!
- dekoráció
- tojásfestés