Így csalogasd be a pénzt az életedbe

Régi húsvéti varázslatok

A húsvéti népi hiedelmek közül egyesek pénzt, míg mások szerencsét vagy egészséget ígérnek.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Mint minden más ünnephez, a húsvéthoz is számos babona és hagyomány kötődik, amelyek elsősorban gazdagságot, jólétet és egészséget hoznak számodra, ha betartod vagy gyakorlod őket.

Mondhatni, egyfajta tavaszi varázslatok, amelyek a nyüzsgő és termékeny évszakból, valamint a húsvétból merítenek mágikus erőt.

Ahogyan az asztalt megteríted

Az ünnepet 40 napos böjt előzi meg, valószínűleg ezért van olyan nagy jelentősége annak, hogy miként teríted meg húsvétkor az asztalt. A szóbeszéd szerint, ha ilyenkor gondosan odafigyelsz, hogy a teríték minél választékosabb és gazdagabb legyen, akkor nem fogsz semmiben hiányt szenvedni az évben.

Pláne akkor, ha a hagyományos sonkán, kalácson és tojáson kívül - ami az ünnep jelképe - még valamilyen szemes fogás is helyet kap. Például egy finom mákos sütemény.

Az ételek tálalása mellett fontos tényező az is, hogy ne hiányozzanak a tavasz kellékei - főként a virágok - az asztalról, ahogyan a piros tojásoknak is ott a helyük, méghozzá az asztal kellős közepén.

Még több finomság

Nem csak a mákos-diós ételekhez fűződik az a hiedelem, hogy gazdagságot hoz a fogyasztásuk. Hajdanán szokás volt, hogy nagycsütörtökön - ami a húsvétvasárnap előtti csütörtököt jelenti - a jó termés és a gazdagság érdekében spenótot és csalánt főztek. Ezeknek azért volt különleges szerepük, mert a zöld szín a tavasz sokszínűségét és bőségét jelképezi. A két növényből igazán finom fogásokat készíthetsz.

Barkaággal az egészségért

A barka nem csupán dekorációs szerepet tölt be a húsvét kapcsán. A barkaszentelés tipikusan egyházi szokás volt, amikor is a papok megáldották a fűzfavesszőket, hogy azok védjenek a rontások és varázslat ellen, illetve megóvjanak a betegségektől.

A 10 dolog, ami nélkül nem húsvét a húsvét

Nézegess képeket!

Elolvasom

Manapság már csak a katolikus egyház tagjai tartják ezt a szokást, de ha te is szeretnéd elkerülni a betegségeket, akkor érdemes barkával védened magad. Nem feltétlenül kell megszenteltetni, az ágaknak sokan anélkül is mágikus erőt tulajdonítanak.

Vízzel mindent elérhetsz

Annak idején betegségelhárító, tisztító, termékenységvarázsló erőt tulajdonítottak a víznek. Nagyanyáink idejében úgy vélték, hogy aki nagypénteken, napfelkelte előtt megfürdik vagy megmosdik, azon nem fognak a különféle nyavalyák. Húsvétvasárnap is fontos szerepe volt a víznek. Bukovinában úgy tartották, aki hamarabb merít vizet, az lesz a szerencsés. Sőt, szokás volt olyan vízzel mosakodni, amibe előzőleg piros tojást tettek - mindezt az egészség érdekében.

Cikkünk megírásában Tátrai Zsuzsanna és Karácsony Molnár Erika Jeles napok, ünnepi szokások című könyve segített, mely a Planétás Kiadó gondozásában jelent meg.

Ezt is szeretjük