Így gondozd a húsvéti kaktuszt, hogy sokáig virágban pompázzon
A húsvéti kaktusz kényes, de ha odafigyelsz rá, hónapokon át virágban tarthatod.
Tavasszal általában a tulipánok, jácintok és nárciszok bűvköre az, ami igazán lenyűgözi az embert, pedig a húsvéti kaktusz a maga rózsaszín - vagy nagyritkán piros - virágaival hasonlóan szemkápráztató látványt nyújthat.
Ha azt szeretnéd, hogy ez a szépség sokáig tartson, akkor kövesd a gondozására vonatkozó előírásokat.
Érzékeny virág
Azt szokták mondani, hogy a pozsgás virágok, mint a kaktusz is, majdnem elpusztíthatatlanok, mert locsolás nélkül is sokáig jól érzik magukat, ez az állítás azonban a húsvéti kaktuszra - Rhipsalidopsis gaertneri - nem áll.
A rózsaszín szirmú növény gyökérzete a többi kaktuszféléhez képest nagyon gyenge, ezért nem egyszerű feladat életképessé nevelni.
Persze nem is lehetetlen, csak egy kis odafigyelést igényel, különösen a gondozás első időszakában, amikor amúgy is meg kell szoknia az új környezetét. Ha a következő ápolási utasításokat betartod, nem lehet nagy baj, sőt, éveken át mindig újra virágoztathatod a szobanövényt.
A húsvéti kaktusz gondozása
A húsvéti kaktusz pozsgás növény, így vízigénye egészen alacsony: elég átlagban hetente egyszer locsolni kevés vízzel. Ez alól csak az az időszak kivétel, amikor éppen virágzik, ilyenkor hetente kétszeri kismértékű locsolásra is szüksége lehet, sőt, a bimbók megjelenésétől kezdve kéthetente érdemes tápoldattal is rásegíteni a gondozására - ez addig tartson, amíg az utolsó szirom is lehullik róla. Virágzás közben egyébként nem szabad új helyre tenni, mert könnyen lehullathatja a virágait.
Vízigényével ellentétben a páratartalomra a növény különösen érzékeny: célszerű kavicsos ágyra állítani, hogy a kövekből elegendő pára tudjon a leveleire csapódni, mindemellett heti néhány alkalommal érdemes vizet is permetezni rá, szintén az ideális páratartalom kialakítása miatt.
A húsvéti kaktusznak folyamatosan 10°C feletti hőmérsékletre van szüksége, ám ez az érték - ideális esetben - nem haladhatja meg a 21°C-ot. Nyilván ezt a nyári hónapokban nem lehet kivitelezni, ezért ilyenkor különösen fontos a permetezés, akár napjában többször is.
Fényigényét tekintve a félárnyékos helyeket kedveli, a tűző napot - sivatagi társaival ellentétben - egyáltalán nem bírja, hamar tönkremegy.
Betegségek
Ritkán, de előfordulhat, hogy a húsvéti kaktusz levelei valamilyen élősködőnek esnek áldozatul: leggyakrabban a takácsatkák és a pajzstetvek kezdhetik ki a növényt, de rovarölő szerrel ezek azért viszonylag gyorsan kiirthatók.