Molnár Ferenc unokájából Kossuth-díjas filmes lett - A Szomszédokat is neki köszönhetjük
A Pál utcai fiúk írójának unokája a magyar televíziózás történetének meghatározó művésze.
Molnár Ferenc a 20. század egyik leghíresebb magyar írója volt, aki nemcsak hazánkban, hanem külföldön is óriási sikereket aratott regényeivel és színdarabjaival. A Pál utcai fiúk világhírű szerzőjének első felesége Vészi Margit festőnő volt, akit 1906-ban vezetett az oltár elé. Kapcsolatuk azonban hamar megromlott, fél évvel az esküvőjük után különköltöztek, de a válásukat csak négy évvel később mondta ki hivatalosan a bíróság.
Egyetlen közös gyermekük, Molnár Márta 1907-ben született, aki 23 évesen, 1930-ban adott életet Molnár Ferenc unokájának, Horváth Ádámnak. Őt ma a magyar televíziózás korszakalkotó rendezőjeként tisztelik, hiszen a tévéjátékoktól a hangversenyek képernyőre viteléig szinte minden televíziós műfaj kialakításában úttörő szerepet vállalt.
A Magyar Televízió elnöke is volt
Ő volt például Nagy Imre és mártírtársainak televízióban is közvetített, 1989-es újratemetésének vezető rendezője, de fél évszázados pályafutása során rengeteg tévéjátékot, zenés műsort, kabarét és portréfilmet is rendezett. 1967-től kezdődően dolgozott a Magyar Televízió művészeti főosztályának vezető rendezőjeként, 1994 és 1995 között pedig a Magyar Televízió elnöke volt.
"Szinte minden televíziós műfajban dolgozott. Rendezett híradót, dokumentumfilmet, riportot, tévédrámát, balettet, zenés játékot, operát, kabarét. Számos zenei sorozat, koncertközvetítés, vetélkedő fűződik a nevéhez. A magyar televíziózásban a Szomszédok című sorozattal meghonosította a teleregény műfaját" - olvashatjuk róla a Színházi Lexikonban.
Kiemelkedő munkásságát 2007-ben ismerték el Kossuth-díjjal, ami pedig a magánéletét illeti, felesége nem más, mint Csűrös Karola, akit 1966-ban vett feleségül. Horváth Ádám idén júniusban ünnepelte 87. születésnapját, és 2005 óta a Színház- és Filmművészeti Egyetem emeritus professzora.