Hogy él meg ma egy színész? Hat nagy név az aranykorról és a jelenlegi állapotról
Ha méltatlan is a helyzet, ez a színvonalon nem érződhet.
1935-ben ültették át magyar nyelvre A négy muskétás című filmet – ezzel útjára indult a magyar szinkron, amelyet hamarosan a legendás jelzővel illettek.
Nem utolsósorban méltó körülmények között tehették a dolgukat a művészek és a szakemberek, akiknek végső soron mindez köszönhető volt.
Nem kellett szétszakadni
– Összesen két megrendelő létezett, a MOKÉP és a Magyar Televízió, így a színészeknek nem kellett szétszakadniuk – idézi fel az aranykort Somló Andrea szinkronrendező, aki több mint ötven évet töltött el a szakmában, nagyrészt a Pannónia Filmstúdióban, ahol az intézet 2000-es bezárásával a magyar szinkron többsége készült. – A főszereplőket meghívták az úgynevezett színészvetítésre, ahol a film dramaturgja ráolvasta a szöveget, és a művészeknek volt elképzelése az alakítandó figuráról, nem kellett rögtönözni. A felvétel addig tartott, amíg a stáb a legtökéletesebbnek ítélte meg az adott tekercset, ami körülbelül 25 másodpercet jelentett a filmből.
Ha a színész úgy érezte, hogy még tudna jobbat is csinálni, azt tiszteletben tartottuk, és senki nem volt türelmetlen. Miután elkészült a magyar változat, úgynevezett musztert tartottunk, amikor a stáb közösen megnézte az anyagot, főleg szinkronitási szempontból. Ha hibát találtunk, kijavítottuk. Ezek után jött az összmuszter, amely nemcsak a dialógokat, hanem a nemzetközi hangot – zenéket, zörejeket – is tartalmazta – itt már ezekkel együtt néztük végig a filmet. Sokszor a művészek is kijöttek a vetítésre, és mindenki véleményezhette az elkészült magyar szinkront. Ünnepi hangulat volt egy jól sikerült munka kapcsán.
Az aranykor vége
Az aranykor a Pannónia Filmstúdió 2000-es bezárásával véget ért, a szakma pedig egyre nehezebb helyzetbe került, ami részben a tömegtermelésre, részben a válságra vezethető vissza. Emellett különféle iskolák szakmányban képzik az úgynevezett szinkronszínészeket, akik nem feltétlenül rendelkeznek azzal az eszköztárral, amelynek révén hitelesen szólalható meg egy-egy karakter – azaz egy nem kifejezetten minőségi túlkínálat generálódik folyamatosan a munkavállalói oldalon.
Az elmúlt időben történtek lépések az áldatlan állapot visszafordítására, például a színészszakszervezeten belül megalakult a szinkron-alapszervezet, és több év kihagyás után idén újra lesz szinkronszemle – de érdemi változás nyilvánvalóan csak egy hosszabb folyamat eredményeképp várható. A szakma valódi képviselői addig is teszik továbbra is a dolgukat a tőlük megszokott színvonalon, napi bőven több, mint nyolc órában, és semmiképpen sem túlfizetve. Hatan közülük egy csodálatos fotózás kapcsán, aminek a Benczúr Ház adott helyet, betekintést engedtek abba is, miként él – és él meg – manapság egy színész vagy egy rendező, aki ebben a különleges műfajban tevékenykedik.
A "főszereplők"
– Somló Andrea a tanárom volt – biztatott, támogatott, amikor kezdő színésznőként a Pannónia Filmstúdióba kerültem, sok szép feladatot köszönhetek neki – meséli Kiss Virág színész és szinkronrendező, a fotózás "ötletgazdája".
– Ahogy annak idején elfogadott a mikrofon előtt, ugyanúgy elfogadott aztán a rendezői székben is – ma már egymásnak ajánlunk szereplőket. A barátságunk 24 éve töretlen. Urbán Andreával mintha egy láthatatlan szeretetfonal kötne össze. Természetes, nőies, de ha kell, határozott. Mindent el tud játszani – a Szent Johanna vágatlan változatában a főszereplő Ingrid Bergmant is megugrotta. Posta Victorral tíz éve ismertük meg egymást egy sorozat kapcsán, amelynek a két főszereplőjét szólaltattuk meg magyarul. Hasonlóan gondolkodunk a világról, és a magánéletben is összejárunk – ha létezik barátság férfi és nő között, akkor ez az, bár talán inkább testvérinek nevezném a köztünk lévő kapcsolatot. Kárpárti Leventével az elmúlt két évtized során szintén sokat szinkronizáltunk együtt, és rendezőként is szeretek vele dolgozni – értjük egymást. Nagyon karakteres színész, akinek sokkal többet kellene látszania színpadon. Szabó Sipos Barnabásnak fantasztikus hangja van, a férfiasságon túl az érzékenysége is átjön a hangján. Négy év kihagyás után nemrégiben tért vissza a szinkron világába, ha van módom és lehetőségem, hívom őt.
Benczúr Ház - ékszerdoboz
A fotózásnak Szilágyi Maya ügyvezető igazgató jóvoltából a Benczúr Ház adott otthont. Ahogy Virág mondta, az épület a maga nemében valóságos kis ékszerdoboz, amely méltó környezetként szolgált az eseményhez – és sokkal többen kellene, hogy ismerjék. A főváros diplomatanegyedében, a Hősök terétől nem messze található, valamikor Egyedi-palota néven ismert intézet változatos és rendszeres kulturális programokkal várja a látogatókat, de például torna és tánctanfolyam is akad a kínálatban. Korabeli stílusban felújított termeiben lehetőség van családi, társasági, üzleti események, tanácskozások, kiállítások megrendezésére is.
Akik a háttérben ténykedtek
Két fotós is jelen volt: Németh Kriszta egy manapság már igazi ritkaságnak számító analóg, Juhász Gábor pedig digitális készülékkel. Kincsesné Gurmai Mária a sminkeket, Birgés Kata a frizurákat készítette. Érdemes jobban megismerkedni velük, illetve munkásságukkal.
Németh Kriszta
Németh Kriszta amellett, hogy fotós, szabadúszó színésznő is. Öt évig volt az RS9 Stúdiószínház tagja, majd a Katona József Színházban és az Újszínházban is láthatta a közönség. Tizennyolc éve szinkronizál – olyan népszerű sorozatokhoz adta a hangját, mint a Pensacola, a Narancsvidék, a Lisa csak egy van, a Csillagkapu: Atlantisz, a 4400, Az elnök emberei, a Jericho. Legtöbben talán a Lost széria kapcsán ismerik, amelyben Kate-et szólaltatta meg. Emellett a Gittegylet.com kulturális magazin egyik szerkesztője, és blogot is vezet, ahol leginkább rövid, tárcaszerű írásokkal és hangjegyzetekkel találkozhatnak az olvasók.
Fotósként a ma már ritkaságszámba menő analóg technikával leginkább fekete-fehér képeket készít. Az elmúlt időben két kiállítása is volt: az Andok Tamással közös Budapest noiron Kondor Vilmos Budapest-regénysorozatának prózájához – Budapest noir, A budapesti kém, Budapest romokban, Bűnös Budapest, Budapest novemberben – is kapcsolódtak a munkák, míg az Óbudai anzikszokon szűkebb hazájáról, Óbudáról mesélt. "Egyszerre epika és líra, hiszen egyszerre vagyok itt bennfentes és turista" – vallotta Kriszta az itt bemutatott 36 felvételről, a számmal is megidézve az analóg fotózást korszakát, amikor egy-egy filmtekercs éppen ennyi kockát tartalmazott. Kriszta portfólióját itt lehet megnézni.
Juhász Gábor
Végzettsége szerint gépészmérnök, de már gyerekként a tévé világa vonzotta, utólag nem is érti, miért nem ilyen irányban tanult tovább, akár a szülői nyomás ellenére is. Egy videóstúdió tagjaként dolgozott Friderikusz Sándor A szólas szabadsága című műsorában, ahol rengeteget tanult a jó televíziózásról. Innen a Hír TV-hez vezetett az útja, ahol híradós és magazinos vágóként tevékenykedik. Tanult beszédtechnikát, így mikrofonengedéllyel narrál is a csatornának.
Virággal egy szinkrontanfolyamon találkozott. Emellett segédkezett a magyarszinkron.hu szinkronstúdiók munkáit bemutató riportjaihoz – ezek a YouTube-csatornán is megtalálhatóak ide, ide, ide és ide kattintva. Ezeket Gábor forgatta és vágta, egy alkalommal pedig a teljes interjút ő készítette – éppen Németh Krisztával.
Egy ideje fotózik is. A nagy záridős és a portréfotókat kedveli, de, mint mondja, egyelőre az egyszerű elkapott pillanatok állnak hozzá legközelebb. Szereti az elektronikus zenét – az Ozorán készült képeiből a Facebook-oldalán tekinthető meg több album.
Kincsesné Gurmai Mária
Már kislányként is vonzotta a szépségipar és a divat világa – szinte adott volt, hogy ebben az irányban folytatta a tanulmányait. Közel kilenc éve fodrászként dolgozik. Kétgyermekes családanyaként valóra váltotta régi álmát, és kitanulta a sminkes és maszkmester szakmát. Sokat köszönhet Fodor Melindának és Ambrus Ildikónak, akik tanulmányai során mindvégig segítették. Sokszor vesz részt továbbképzéseken az ország számos pontján, és egyre jönnek a sikerek. 2015-ben elkészült saját brandneve és -katalógusa.
Dolgozott együtt Kocsis Korinna szépségkirálynővel; Szépligeti Ágnes fashion designerrel; Tarjáni Andrea ruhatervezővel; az Ozone Mama, a Quimby és a Group'n Swing zenekarral; Schreiter Nándorral, a balloon fashion művészével; Muhari László, Barta Imre, Botond Márton, Fekete Csaba és nem utolsósorban Németh Kriszta fotósokkal; színművészekkel. Sok boldog pár esküvőjén is részt vett sminkesként. További munkáit megtekintheted Facebook-oldalán.
Birgés Kata
Mint mondja, lélekben már huszonhat éve fodrász - soha nem is akart más pályára lépni. Bár a fiatal lány csak néhány éve szerezte meg a szakképesítést, munkáinak sora máris olyan hosszú, hogy lehetetlenség valamennyit felsorolni - a figyelemre méltó listán szerepel többek között a Fashion Deluxe, a Beauty Hair & Spa Szakkiállítás és Vásár, a Nemzetközi Kontyfesztivál, az Esküvő kiállítás és vásár, Tarjáni Andrea esküvői ruhakollekciójának fotózása tavaly és idén is, a Dauer bárban megrendezett The Black Tie Party & Fashion Show, illetve a G. Westerligh esküvői katalógusához is Kata készítette el a modellek haját. Ezek mellett számos fotózáson, esküvőn, bemutatón működött közre.
Dolgozott Bordán Lili színésznővel, Szunai Linda és Konkoly Ági szépségkirálynőkkel, Végh Péter színművésszel és Váradi Vivien színésznővel. Az általa megálomodott hajköltemények közül több is megjelent a Haj és Stílus, valamint Ikon fodrászszaklapokban. Kata idővel szeretne egy saját szalont, ahol az emberek olyan fodrászt ismerhetnek majd meg személyében, aki szereti a szakmáját, és még jól is csinálja. Munkáit ide kattintva ismerheted meg jobban.
- magyar szinkron
- szinkronhang
- somló andrea
- kiss virág
- urbán andrea
- kárpáti levente
- szabó sipos barnabás
- posta victor
- hazai_sztar
- 80 éves a magyar szinkron
OLVASD EL EZT IS!
- kautzky armand
- szabó sipos barnabás
A legnépszerűbb férfi szinkronhangok
- pikali gerda
- nagy-kálózy eszter