Kern András és Koltai Róbert újra együtt - Színészlegendákkal forgatnak krimivígjátékot
Kern András játssza a főszerepét a Ma este gyilkolunk című filmnek, melyben Bodrogi Gyula, Koltai Róbert vagy Hámori Ildikó is látható. A Femina velük is interjúzott a forgatáson.
Hazai színészlegendák álltak kamera elé egy krimivígjáték kedvéért: a Ma este gyilkolunk Agatha Christie stílusát idézi, de a sajátosan magyar filmgyártás és színésztársadalom jegyeit viseli magán.
Lajos Tamás producer és Káel Csaba filmügyi kormánybiztos elárulta, hogy eredetileg a Nemzet Színésze cím birtokosaival szerették volna megvalósítani a filmtervet. Ez módosult, de így is élő legendákkal kezdődtek meg a forgatási munkálatok, és a már nem élő színészeket is megidézték a díszletekkel a színészotthonban, ahol a történet szerint egy rejtélyes haláleset történik. A krimi műfajától a humor irányába lendültek el a groteszk határát súroló, speciális filmben.
Ma este gyilkolunk
A rendező személye is változott: amikor tavaly novemberben bejelentették, hogy a Nemzeti Filmintézet 950 millió forint támogatást szavazott meg a filmtervre, még Csányi Sándort nevezték meg rendezőként, de vele eltértek a művészi elképzelések, így a produkció és a színész-rendező barátságban elváltak egymástól, a forgatás pedig Fazakas Péterrel kezdődött meg, aki a forgatókönyvet jegyző Köbli Norberttel már A játszma című filmben is dolgozott együtt.
A 37 hét naposra tervezett forgatás 16. napján több médium, így a Femina is ellátogathatott a ráckeresztúri Brauch-kastélyba és annak kertjébe, amely a forgatókönyv szerint azzá a színészotthonná alakult át, ahol egy rejtélyes haláleset történt. A forgatókönyvíróval és több szereplővel is beszélgethettem.
Köbli Norbert forgatókönyvíró
Agatha Christie népszerűsége töretlen, a könyveiből számos sorozat és film készült, Kenneth Branagh már a harmadikon dolgozik, ugyanakkor az elmúlt években a krimivígjátékoknak is megfigyelhető az újbóli fellendülése: Daniel Craig az akcióhős 007-es ügynökből átvedlett Benoit Blanc magánnyomozóvá, a Tőrbe ejtve 2019-es első és tavaly bemutatott második része is hatalmas siker.
Az angol Richard Osman egy csapásra világhírű lett A csütörtöki nyomozóklub című krimijével, amelyben egy idősotthon lakói nyomoznak ki bűncselekményeket - már három kötet jelent meg, a filmjogokat Steven Spielberg vette meg. Köbli Norbert a Ma este gyilkolunk forgatókönyvírója örül annak, hogy ismét divatba jöttek a bűnügyi vígjátékok.
- 2017-ben írtam a forgatókönyvet, akkor még nem volt érzékelhető ez a reneszánsz, az azóta eltelt hat évben jött ki az általad említett könyvsorozat, illetve a Tőrbe ejtve meg a Tőrbe ejtve - Az üveghagyma is. Azért is örülök, hogy ez a két film létrejött, mert rá tudtam mutatni, így képzelem a Ma este gyilkolunkat is.
- Nem is az volt az alapötletem, hogy írjak egy krimit, vagy Agatha Christie-szerű legyen, csak véletlenül egy filmes öregotthonban jártam, amikor a Félvilágra kerestünk helyszíneket. Annyira megragadott az a helyzet, hogy a színészek, akiknek az a dolguk, hogy örökre gyerekek maradjanak, bekerülnek egy öregotthonba. Ezt vajon hogyan élik meg? Még nem tudtam, mi lesz a zsáner, de aztán támadt egy gondolatom, hogy történjen egy rejtélyes haláleset, legyen egy színészünk, aki régen nyomozót játszott, így ki tudja nyomozni, mi történt, de a nehézség az, hogy körülötte minden gyanúsított mesteri hazudozó, hiszen színészek. Van tehát egy zárt terünk, egy rejtélyes haláleset, egy nyomozónk és a gyanúsítottak, akik mind színészek.
- Konkrét színészekre gondoltál, amikor az öregotthon szereplői köré szőtted a történetet?
- Volt, akire konkrétan. A nemzet színészei csak egy futó gondolat volt, nehéz lett volna összerakni a szereplőgárdát már csak amiatt is, hány férfira, hány nőre és pontosan milyen karakterekre van szükségünk. A filmet viszont Kern Andrisra írtam. Egész életemben csodáltam a művészetét, fantasztikus színész, és pont ebben a műfajban zseniális, ami félig komoly, félig vicces. Életre szóló élmény Bodrogi Gyulával, Jordán Tamással, Koltai Róberttel, Pogány Judittal, Bánsági és Hámori Ildikóval, Takács Katival is dolgozni.
- A 89 éves Bodrogi Gyula soha nem fárad el, ha játékról van szó. Az élteti! Ragályos a jó hangulat. Fizetnék azért, hogy itt lehessek: hallgathatom a sztorijaikat, az anekdotázást, láthatom azt a gyermeki örömet, amit nekik a színjátszás nyújt, a lelkesedést. Mindennap feltöltődve megyek haza!
- A felsorolt színészlegendákat ráadásul mindenki imádja, pozitív élményeink kötődnek hozzájuk már gyerekkorunkból, mint Bodrogi Gyulához a Süsü vagy Pogány Judithoz a Vuk. Óriási csavar, hogy valamelyikük gyilkost játszik.
- Igen! A műfajt úgy tudnám leírni, hogy egyfelől a Tőrbe ejtve, másrészt az Életrevalók életigenlése. Benne van a hideg krimi, ugyanakkor a melegszívűség is. Egy kicsit A miniszter félrelép is, hiszen Kern és Koltai újra együtt játszik, és nagyon viccesek. Aztán a Bakancslista Jack Nicholsonnal és Morgan Freemannel: mi az, amit az öregkor még nyújtani tud, vége-e az életnek azzal, hogy valaki bekerül egy öregotthonban, hol találja meg a szépséget és az örömöt. Egy érdekes hibrid lesz, ami minden ízében magyar: ezek előtt a színészlegendák előtt tiszteleg, akik igazából önmaguk verzióit játsszák. Jutalomjáték ez mindenkinek, jó ide kijönni.
- És egy olyan helyszínre jössz ki, ami számodra már nagyon ismerős, hiszen a Félvilág című filmet is itt, a ráckeresztúri Brauch-kastélyban forgattátok.
- Csak ott a külsőt sosem láthattuk, mert annak kellett megfelelnie, hogy a Bem rakparton található egy társasházban. A belső tereket viszont teljesen átalakítottuk, semmi nem fog hasonlítani a Félvilágra.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
- Egy krimi esetében fontos precízen követni a forgatókönyvet, hiszen kezdetben jelentéktelennek tűnő gesztusokból, különféle tárgyak jelenlétéből lehet végül kikövetkeztetni, mi történt, és ki a gyilkos. Mennyire van lehetőségük a szereplőknek arra, hogy a több évtizedes szakmai tapasztalatukat, tudásukat belevigyék, hogy improvizáljanak?
- Nagyon apró információktól függ, hogy mennyire fordulatos egy film, hogy érthető, vagy sem, ezért mindent, amit kitaláltunk Fazival, a rendezővel, azt leforgatjuk, de azokon túl a színészek ötleteit is belevesszük. Bodroginak például egy csomó jó ötlete van, Kernnek sokszor konkrét szövegekre is, és Pogány Juditnak is nagyon jó a dramaturgiai érzéke. Örülünk ezeknek az ötleteknek, hiszen Bodrogi Gyulának több mint hatvan éves tapasztalata van a filmgyártásban, rengeteget forgatott, már minden helyzetet látott, minden figurát eljátszott, és a többiekre ugyanúgy igaz: ha mondanak valamit, azt érdemes megfontolni.
A főszerepben: Kern András
Nemcsak az alkotók, de Kern András számára is nagy öröm, hogy újra filmfőszerepet játszik, ez az interjúk alatt is látszott, mindenkivel viccelődött. A 75 éves Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész úgy látja, a filmezési terep a fiataloké, a korosztálya nincsen divatban.
- Fel sem merült bennem, hogy nemet mondjak a felkérésre, még ha tán rossz is lenne a forgatókönyv, akkor se, mert az ember olyan ritkán játszik filmfőszerepet manapság, pláne ebben a korban. Eleve kevés az olyan film, amiben olyan korú ember szerepel, mint én. Vagy arra sem engem hívnak. És ez egy kivételesen nagy szerep, állandóan kamera előtt vagyok, ezt most már igazán érzem, mert 16 napot leforgattunk, és egy pillanatra nem állunk meg. Fárasztó.
- A Ma este gyilkolunk című filmben viszont a szereplők 90 százaléka az Ön korosztályából került ki.
- Ráadásul véletlenül, vagy sem, mind barátok, olyan emberek, akiket nagyon szeretek, szívesen vagyok velük, így amikor nem kamera előtt állunk, kint nagyon jól el szoktunk dumálgatni. Bálint András régi barát, Jordán Tamás, Koltai Robi, Takács Kati, Hámori Ildikó is, az egyiket tízéves korom óta ismerem, a másikat 17, a harmadikat 23, a negyediket 18 esztendős korom óta.
Kern András egy mellőzött, idős színészt alakít, akit hajdanán egy Poirot-szerű szerep tett híressé, és a saját szakállára nyomozni kezd a mindentől távol eső színészotthon falai között. Ahogy egymás után módszeresen kihallgatja a gyanúsítottakat, rá kell jönnie, hogy a tettest megtalálni ennyi kitűnő színész között mesterdetektívhez méltó feladat lesz. Civilben nézni és olvasni is szeret krimiket.
- A legújabbakat kedvelem, amik krimisek ugyan, de mostani íróktól valók, Harlan Cobent olvasok meg Baldaccit. A Columbo sorozatok sok részét láttam, azokon túl vagyok, az Agatha Christie-ket olvastam vagy láttam, hallottam már.
Bűnügyi vígjátékból az elmúlt évtizedekben nem sok készült, míg a nyolcvanas években a Bujtor-filmek hatalmas sikert arattak. Kern András ezekben Kardos doktort, Ötvös Csöpi (Bujtor István) társát játszotta. Azt ő sem tudja, pontosan, A Pogány Madonna, a Csak semmi pánik, Az elvarázsolt dollár és a Hamis a baba miért ekkora közönségkedvenc a mai napig.
- Nehéz megmondani, mitől jó, vagy nem jó valami. A Bujtor-filmekben el volt találva egy korhangulat, még az előző rendszeré, annak minden viszontagságai, nehézségei és humoros életképei, nevetést kiváltó jelenetei közel álltak az emberekhez. Hogy azok átvészelték a rendszerváltást, és ma is nézik a televízióban, annak nem tudom, mi a titka. Azt mondanám legszívesebben, mert azok jópofák.
Koltai Róbert és Kern András újra együtt
Koltai Róbert, aki tavaly decemberben egy műtéten esett át, idén decemberben pedig a 80. születésnapját ünnepli, azzal poénkodott a beszélgetésünk során, hogy számára olyan hatalmas boldogság egy ilyen válogatott csapatban játszani, hogy a korát sem érzi, meg kell néznie a személyi igazolványát, hány éves.
- Kaptam egy söntöt, nem volt nagy műtét, és két nap múlva eldobhattam a járókeretet. Napi három-négy kilométert gyalogolok, ezért is játszhatok ebben a filmben egy ilyen komoly szerepet.
- Nagyon bízom benne, hogy a Ma este gyilkolunkkal egy újabb olyan siker születhet, mint a húsz évvel ezelőtt bemutatott A miniszter félrelép, amit Kern Andrissal rendeztünk és írtuk a színdarab alapján, és aminek még mindig nem döntötték meg a nézőszámát. A miniszter félrelépet ugyancsak a József Attila Színházban követte a Balfácánt vacsorára!, a kettő együtt közel ezer előadást ért meg.
Külön öröm, hogy egy új magyar vígjáték az, amiben játszhat, ráadásul Kern Andrással együtt, továbbá Bodrogi Gyulával is, aki mindig is a példaképe volt.
- Kicsit annak is köszönhetem, hogy színész lettem, hogy láttam őt a Potyautasban komédiázni: azt mondtam, ha ilyen ez a pálya, szeretnék színész lenni. Nem könnyen, de sikerült. Most pedig egy öltözőben lehetek Bodrogi Gyulával, és közelről csodálom, mekkora komédiás.
Bodrogi Gyula
Bodrogi Gyulát számos filmben és sorozatban láthattuk már a vásznon és képernyőn, a nyolcvanas évek népszerű bűnügyi vígjátéksorozatában, a Lindában ő formálta meg a címszereplő édesapját, Veszprémi Béla bácsit. A 89 éves színészlegenda szerint nem könnyű műfajról beszélünk, de ha jól csinálják meg, sikeres és emlékezetes alkotás lehet.
- Érdekes, hogy miközben egy derűs, kacagtató vígjátékról beszélünk, muszáj, hogy a logika precíz, pontos és komoly legyen. Vicces csak a két komoly jelenet közötti esetleges félreértés, botlás lehet. Összetett műfaj a krimivígjáték, olyan, mint a tragikomédia: szemben álló fogalmak, de mivel a közönséget belekalkuláljuk a helyzetbe, ezért elkészíthető nagyon érdekesen is.
Bodrogi Gyula szereti a krimiket, Kern Andrással ellentétben ő a klasszikusokat kedveli, nagy kedvence a Columbo című amerikai sorozat Peter Falkkal a főszerepben.
- Nekem az tetszik a legjobban, amikor a detektív a végén elmagyarázza, mi történt. Olvasni is szeretem, de Columbo a kedvencem - persze Szabó Gyula magyar hangjával. Azért szeretem a krimiket, mert én is játszom együtt a filmmel, benne vagyok a játékban, elkezdek gondolkodni: most úgy mutatják, mintha ez lenne a gyilkos, de az nem lehet, mert túl ellenszenvesen mutatja a film, még amúgy is csak közepén járunk. Aztán boldog vagyok, ha kitalálom, ki gyilkolt.
Hámori Ildikó
Hámori Ildikó az utóbbi években sorra kapja a filmszerepeket: a 2020-ban bemutatott Pilátus főszerepéért a milánói és a portói filmfesztiválon, valamint az I. Magyar Mozgókép Fesztiválon is díjjal jutalmazták. Deák Kristóf írta és rendezte a tavaly bemutatott Az unoka című thriller-filmdrámát, melyben többek között Pogány Judittal és Jordán Tamással együtt egy nyugdíjas közösség tagjait alakították. Ezek mellett vizsgafilmekben is szerepelt.
- A fiatal filmesek kerestek meg, elkezdte érdekelni őket az időskor, hogy az idősek hogyan élik meg a körülöttük levő világot. Mindegyik film, amiben az utolsó négy évben szerepeltem, az életnek egy teljesen más aspektusából nézi a korosztályomat. Ezek az alkotások megmutatják, hogy az idős ember nem feltétlenül bolondos és hasznavehetetlen. Azért, mert valaki nyugdíjas lesz, nem azt jelenti, hogy hülye.
Hámori Ildikó számára is jutalomjáték volt a legendás, általa szeretett és hasonló korú pályatársakkal együtt dolgozni.
- A fiatalok azért is csodálkoznak annyira ránk, mert nekik nem sikerül ennyi kollégát megismerni a sokkal kevesebb munkalehetőség miatt. A saját társulatukat ismerik egy színházból, esetleg forgattak két-három filmet. Nekünk sokkal több lehetőségünk volt.
- A sorozatgyártás is más, mert abban szerepel körülbelül harminc ember, míg régen a Magyar Televízióban havonta készült száz tévéjáték, és mind nagy szerepek voltak, újra és újra látták a nézők a színészt, de nem ugyanabban a karakterben, hanem egészen különbözőekben.
Hermányi Mariann
Hermányi Mariann az HBO saját gyártású magyar sorozatával, A besúgóval lett országosan ismert, tavasszal a Televíziós Újságírók Díja gáláról alakításáért ő vihette haza A legjobb női mellékszereplő díját.
- Ha az ember egy ilyen tévés sorozatban feltűnik, egyre több ember fejében jelenik meg az arca és a neve. A besúgó után érkeztek hozzám nagyon komoly produkcióktól megkeresések, illetve annak is nagyon örülök, hogy rendező- és operatőr-hallgatók vizsgafilmekbe hívtak.
A Ma este gyilkolunkban egy fiatal ápolónőt alakít, aki imádja a hivatását és az öregotthon lakóit is. A forgatás a harminc év alatti színésznő számára felér egy intenzív színészkurzussal is.
- Azt is csodálatos nézni, amikor szöveget mondanak össze, próbálnak, ötleteket hoznak, felvételben játszanak, és akkor is, amikor a szünetben egymást ugratják - folyamatos jelleggel egyébként. Számomra minden egyes szavuk arany.
Most értette meg igazán, mit jelent az a színházban sokszor hallott tanács, miszerint a színpadon megsértődni nem ér.
- Ne csinálj személyes kérdést abból, ha valaki kijavít! Ezek a színészlegendák egyfolytában egymást javítgatják. Nekem is szólnak, hogy „Szerintem ezt gyorsabban mond!” ”Túl halkan mondtad!” „Szerintem most jobban aggódsz érte, de azt csinálsz, amit akarsz!” Nem kérdés, hogy azonnal megfogadom-e. De nemcsak nekem adnak tanácsokat, hanem egymásnak is, mert jó alakításokat akarnak a filmvásznon viszontlátni.
A forgatás a tervek szerint július végéig tart. A Ma este gyilkolunk várhatóan 2024 februárjában kerül majd a mozikba.
Kern András felesége
A színész a feleségét 1976-ban, egy forgatáson ismerte meg. Egy évvel később, egy hideg januári napon örök hűséget fogadtak egymásnak, ami mellet a mai napig kitartanak.
Ő Kern András ritkán látott felesége - Judittal több mint 40 éve élnek boldog házasságban
Kern András felesége kerüli a rivaldafényt, de a férje bemutatóin részt szokott venni.
ElolvasomCover-fotó: Filmpositive
- sztár
- ma este gyilkolunk
- film
- forgatás
- exkluzív
- interjú
- kern andrás
- koltai róbert
- bodrogi gyula
- hámori ildikó
- hermányi mariann
- színész
- színésznő
- köbli norbert
- Hazai sztár